Sağlık
Giriş Tarihi : 31-03-2022 17:19

10 ÇİFTİN SMA TARAMA SONUCU RİSKLİ ÇIKTI

SAMSUN’DA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN YENİ EVLENEN YA DA ÇOCUK SAHİP OLMAYI PLANLAYAN ÇİFTLERE YÖNELİK BAŞLATILAN, ÜCRETSİZ SMA TESTİ UYGULAMASINDA 1.176 ÇİFTİN TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ. TARAMA SONUCUNDA 10 ÇİFTİN SMA YÖNÜNDEN RİSKLİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

10 ÇİFTİN SMA TARAMA SONUCU RİSKLİ ÇIKTI

Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak başlatılan Spinal Musküler Atrofi (SMA) tarama testlerinin son durumu hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığımız tarafından ülke çapında evlenmek üzere olan ya da evlenmiş ve çocuk sahip olmayı planlayan çiftlerimize yönelik, ücretsiz SMA Tarama Programı başlatıldı. Biz de bu program çerçevesinde Samsun olarak aile hekimliklerimizde kan örneklerimizi alıp, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Genetik Hastalıklar Tarama Laboratuvarımıza gönderiyoruz.

Bebeklerimizde ortaya çıkabilecek olası bir hastalığı, ortaya çıkmadan tespit etmek, ailelerimizi bu konuda bilgilendirmek ve SMA gibi zorlu bir hastalıkla bebeklerimizin, ailelerimizin yüz yüze kalmasına izin vermemek için 27 Aralık 2021 tarihinde başladığımız bu çalışmada, 4 aylık sürede 1.176 çiftimizin taramasını gerçekleştirdik. Bu tarama işlemi sonucunda SMA riski tespit edilen 10 çiftimiz, ileri tetkiklerin yapılması için Genetik Polikliniğine yönlendirildi.

Artık bu ailelerimiz, çocuk sahibi olmaları durumunda ortaya çıkabilecek riski bilip buna göre geleceklerini planlama ve sağlıklı bebek sahibi olabilmek için diğer seçenekleri değerlendirme şansına sahip olacaklar. Bu önleyici ve koruyucu yönü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmayı çok önemsiyoruz.

Bu vesileyle anne baba adaylarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yeni bir düğün sezonu daha geliyor. Birçok çiftimiz bu yaz, yeni yuvalar kuracak ve anne baba olma yolunda ilk adımlarını atacaklar.

Aile kurma yolunda ilk adımlarını atacak bu çiftlerimizi, doğacak bebeklerini, böyle sinsi bir hastalıktan koruma adına, testlerini düğün öncesi yaptırmak üzere aile hekimliklerimize davet ediyorum. Ücretsiz olarak yapılan basit bir testle, SMA nedeniyle bebeklerimizin yaşadığı büyük sağlık sorunlarının önüne geçme şansımız var. Hep birlikte bu şansı değerlendirelim, bebeklerimiz için el birliğiyle sağlıklı bir gelecek oluşturalım.”