Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-09-2019 23:06

2000 yılı sonrası emeklilerin durumu ne olacak?

Emeklilerin gözü 1 Ekim'de açılacak olan Meclis'te. 3600 ek gösterge düzenlemesinin Meclis'e ilk gelecek tasarılardan biri olması bekleniyor.

2000 yılı sonrası emeklilerin durumu ne olacak?

Ek göstergenin yenilenmesiyle hem maaşlar hem de emekli ikramiyesi artacak. İntibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşları yeniden ele alınacak. Ayrıca emekliler yılda iki defa aldıkları bayram ikramiyelerinin tutarının artırılmasını talep ediyor. Peki, intibak yasası ve 3600 ek gösterge çıkacak mı? İkramiye zammı ve ek ödeme artışı ve olacak mı? İşte SSK, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin merak ettiği tüm detaylar...

Milyonlarca emeklinin gözü 1 Ekim'de açılacak Meclis'te. Emekliler özellikle gelirlerini artıracak 4 müjdeye kilitlendi.

3600 EK GÖSTERGE
Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri ile bu görevlerden emekli olmuş kişileri kapsaması beklenen 3600 ek gösterge düzenlemesinin Meclis'e ilk gelecek tasarılardan biri olması bekleniyor. Ek göstergenin yenilenmesiyle hem maaşlar hem de emekli ikramiyesi artacak.

İNTİBAK YASASI
2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, intibak için yasa beklentisi taşıyor.

Yaklaşık 5 milyon emekliyi ilgilendiren intibak için Anayasa Mahkemesi, Meclis'i adres göstermişti.Eğer intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşları yeniden ele alınacak.

EK ÖDEME ARTIŞI
Tüm emeklilere her ay maaşlarıyla birlikte verilen ek ödemenin oranının artırılması da gündemde.

Emekliler, vergi iadesinin yerini alan, halen maaşlarının yüzde 4'ü, yüzde 5'i kadar olan ek ödemenin günümüzde düşük kaldığını belirtiyor, oranın en az yüzde 8'e çıkarılması beklentisini dile getiriyor.

İKRAMİYE ZAMMI
Geçen yıl çıkarılan yasayla her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarından önce biner lira ikramiye hakkı elde eden emekliler, tutarın artırılmasını istiyor.
Enflasyona endeksli artışın üzerinde duruluyor.

Emekliler, ikramiyede her yıl artış olmasını, bunun için bir düzenleme yapılmasını talep ediyor.