Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-01-2020 19:36

2020 yılı ilk ilave tediye ödemesi ne zaman? İlave tediyeye ne kadar zam geldi?

2020 yılılı asgari ücret maaşının belirlenmesinin ardından taşeronların maaşları da belli oldu. Yılda 4 taksit olarak ilave tediye (ikramiye) alan taşeron işçiler ilk taksitin ne zaman hesaplara yatırılacağını araştırmaya başladı. 2020 yılı 1. ilave tediye (ikramiye) ödemesi ne zaman? Taşeron ilave tediye miktarına ne kadar zam geldi? Haberimizin devamında...

2020 yılı ilk ilave tediye ödemesi ne zaman? İlave tediyeye ne kadar zam geldi?

Yeni yıla girmemiz ile birlikte taşeron ve kamu işçileri ilave tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. İlave tediyelerin ilk taksiti Ocak ayı içerisinde yapılacak. Peki tediyelere ne kadar zam geldi? 

2020 TEDİYE MİKTARI NE KADAR?

Toplu sözleşme gereği her yıl taşeronlara yüzde 4 zam yapılıyor. Asgari ücretin bu sene yüzde 15 artış göstermesi ve maaşı asgari ücretin altında kalanlar için asgari ücret+ yüzde 4 zam yapıldı. İlave tediyeler ise taşeron ve kamu işçilerinin maaşlarına oranla belirleniyor. Taşeron ve kamu işçilerinin en düşük brüt maaşı 3060 TL olması ile birlikte en düşük ilave tediye miktarı da belli oldu. 2020 yılı Ocak ayında ödenecek olan 1. ilave tediye miktarı en az 926 TL olacak. Bu rakam işçinin maaşına göre artış gösterecek. 

2020 YILI 1. İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ NE ZAMAN?

İlave tediye ödeme tarihleri Cumhurbaşkanlığı kararı ile belirleniyor. 2+2 olarak belirlenecek olan tediye ödemelerinin ilk tasiti Ocak ayı içerisinde yapılacak. Bugüne kadar verilen ilave tediye ödemelerine bakıldığı zaman genel olarak 1. ilave tediye ödemesi 29-30-31 Ocak tarihlerinde yapılmış. 2020 Ocak ayı ilave tediye ödemesininde belirtilen tarihlerde yapılması bekleniyor. 1. ve 2. ilave tediye ödemesinin kesin tarihi Resmi Gazete'de yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile açıklanacak.