Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-12-2019 11:39

25 yıllık evli kadınlara emeklilik müjdesi!

Evli kadınları sevindirecek bir son dakika haberi geldi. Meclise 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik hakkı için kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilmesi ile artık ev hanımları emekli olabilecek. Peki gerekli şartlar nedir? Kimler yararlanabilir? İşte detaylar...

25 yıllık evli kadınlara emeklilik müjdesi!

Ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınması meclis gündeminde. Herhangi bir kurumda çalışmadığı için sigortası bulunmayan ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınması bekleniyor.

25 yıllık evli ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınmasına ilişkin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu. Kanun teklifinin ilk olarak Plan Bütçe Komisyonu'na iletilmesi ardından işleme alınması bekleniyor. Teklifin TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi durumunda evli kadınlara emeklilik hakkı tanınacak.

EVLİ KADINLARDA EMEKLİLİK İÇİN 3 ŞART

Kanun teklifinin yürürlüğe girmesi durumunda evli ev hanımlarının emekli olması için 3 şart aranacak. Şartlar şu şekilde:

•SGK ile herhangi bir bağ bulunmaması,
•25 yıl ve daha üzeri evlilik süresi olması,
•Belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması şartları aranacak.

Kaynak: Kamu Bülteni