Güncel
Giriş Tarihi : 06-11-2021 14:53   Güncelleme : 06-11-2021 19:20

3 yaş oyun ve oyuncak önerileri – En doğru oyuncak hangisi?

Eğlence çağına hoş geldiniz! 3 yaş döneminde olan çocuklar için artık her şey eğlenceli olmalıdır.

3 yaş oyun ve oyuncak önerileri – En doğru oyuncak hangisi?

Onlar için eğlence yoksa hiçbir şeyin önemi yoktur. Kendilerini bir kutu içerisine kapatır ve anahtarı bulmanızı beklerler. Oysaki anahtarı biz size çoktan söyledik. Eğlence! Bu nedenle eğlenmeleri için bol bol oyun oynamaları gerekir. Oyunlar için de oyuncağın yerinin önemini her ebeveyn bilir. Peki, 3 yaş için en doğru oyuncak hangisidir? İşte sizler için hazırladığımız 3 yaş dönemindeki çocuklar için oyuncak önerileri…

3 yaş grubu çocuklar için oyun oynamanın önemi

3 yaş grubunda yer alan her çocuk oyun oynamayı bilmelidir. Çünkü çevremize baktığımızda çocukların ellerinde var olan ekranlar buna büyük ölçüde engel oluyor. Böylece çocuklar oyun oynamayı dahi öğrenemiyorlar. Bunu öğretmek de biz ebeveynlere kalıyor. Çocuğunuza oyun oynamayı öğretmelisiniz. Ayrıca belirtmek isteriz ki, ebeveynlerin bu oyunlara dahil olması çocuklar için oldukça önemlidir. Önlerine bir kutu oyun koyup onları yalnız bırakmak ve “ al, hadi oyna” demek mükemmel bir ebeveyn olduğumuz anlamına gelmez. Hayatın bize verdiği sorumluluklar ne olursa olsun, çocuklarımıza zaman ayırdıktan sonra kendimizi düşünmeliyiz. Onları zenginlik içinde yaşatıp sürekli çalışan ebeveynler olmak yerine yüz yüze görüşüp konuşmak ve oyunlarına katılmak, geçmişlerinde daha büyük ve derin olan mutluluk izleri bırakır.

Oyun oynarken çocuğunuza bir adet oyuncak vererek kafa karışıklığını önlersiniz. Oyuncak sayısının fazla olduğu çocuk için doğru yaptığımız anlamına gelmez. Bunun yanı sıra 3 yaş için en doğru oyuncak çocuğun hangisi olursa olsun kendi kendine seçip beğendiği oyuncaktır. Bunu ilk olarak bilmemiz gerekir. Ancak bu çocuğumuza hiç oyuncak almayacağız, anlamına gelmez. Aldığımız oyuncakların doğru oyuncaklar olduğuna emin olup öyle alacağız, demektir. Bunun için de zekâ gelişimi ve yaşını dikkate almamız gerekir.

Bazı çocuklar aynı oyuncağı (yapboz, bul tak…) dakikada tamamlarken bazıları 15 dakika ve belki de daha uzun süre tamamlar. Çünkü yetenekleri aldığınız oyuncak ile örtüşmez ya da oyuncak ilgisini çekmemiş olabilir. Bu nedenle doğru oyuncağı bulmak için onları özgür bırakmak ve hangi oyuncağı seçeceğine dikkat etmek gerekir. Çünkü çocuğun seçtiği oyuncak karakterini yansıtır.

Zekâ gelişimi, fiziksel ve duygusal gelişim ve karakter gelişimi gibi birçok konuda oyun oynamanın olumlu etkileri vardır. Çocuklara daha faydalı olabilmek adına oyun oynamanın önemi fark etmeli ve oyunlara katılması için elimizden geleni yapmalıyız. Oyunlara katılması için de oyuncaklardan destek almalıyız. Ne tür oyuncaklar 3 yaş çocuk için uygundur ya da en doğru oyuncak hangisidir soruları için sizlere, cevaplarımızı başlıklar hâlinde belirtelim.

Hayal Etmeye Teşvik Etmeli

3 yaş oyuncak önerileri içerisinde aradığımız bazı özellikler var. Bunlardan biri çocukların geniş olan hayal dünyalarına çekmeyi başarmalıdır. Her çocuk dediğimiz gibi büyük bir hayal dünyasına sahiptir. Ancak bunu kullanmazsa, yaratıcılık yeteneği gelişmeyebilir. Bu nedenle hayal edip oynama oyununun çocuğunuzun yaratıcılığını ve merakını beslemesi o kadar da şaşırtıcı değildir. Ve aslında, bu sadece buzdağının görünen kısmıdır. Özellikle üç yaşındaki çocukların önemli gelişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için yaratıcı oyun çok önemlidir.

Hayal etmeye teşvik eden oyuncak çeşitleri;

 1. Peluş oyuncaklar
 2. Kostümler
 3. Oyuncak bebekler
 4. Ahşap oyuncaklardır.

Bir evcilik oyunu kurulduysa, karşı sandalyede oturan bir peluş oyuncağı ya da oyuncak bebeği fark etmişsinizdir. Genellikle onlar bir isme de sahiptir. Çünkü oyuncak bebek ve peluş oyuncaklar çocukların sahip olduğu ilk arkadaşlarıdır. İşte yukarıda 3 yaş oyuncak için sunduğumuz çeşitlerin çocuklara sağlayabileceği yararlar;

 • Kendi kendini kontrol etme becerilerini teşvik eder. Hayal kurarken, çocuklar hayali senaryolar üzerinde anlaşmak ve kimin hangi rolü oynayacağına karar vermek için birlikte çalışmalıdır. Bu bazen sinir bozucu olabilir. Karmaşık duygular içerisine sokabilir. Küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar bu gibi durumlarla nasıl başa çıkacaklarını bulmak zorundadır. Duygularını yönetmeyi 3 yaşında öğrenmeliler.
 • Sosyalleşmek 3 yaşındaki bir çocuk için hiç de zor değildir. Bunun için onu oyuna teşvik etmek gerekir. Yeni bir dünya üretmek, çocukları birbirine yaklaştırır ve birbirlerini tanımalarına yardımcı olur. Ebeveynler özellikle oyunlara dahil olduğunda, bağları güçlendirmeye yardımcı olan karşılıklı etkileşimleri teşvik eder.
 • Olumsuz duyguları da öğrenirler. Her şeyin çok güzel olduğunu düşünerek yaşamaları onların harika bir hayat sahip olacakları anlamına gelmez. İleride küçük bir taş parçası yollarına çıktığı için ağlayacak olan çocuklar yerine dağları tırmanıp ardına nasıl ulaşabileceğini düşünen ve zorluklarla başa çıkabilecek olan çocuklar yetiştirmek için olumsuz duyguları öğrenmelerine destek vermeliyiz. Bu da hayal güçlerini kullanmaları ile oldukça kolay.

Keşif Etmeye Teşvik Etmeli

3 yaş grubundaki çocuklara güvenli bir şekilde keşfetmesi için çeşitli boyut, renk ve dokuda yaşına uygun nesneler vermeye çalışın. Şekillerin ne olduğunu, dokuların nasıl hissettirdiğini ve renklerin çeşitliliğini öğrenmeli ve isimlerini söyleyebilmeliler.

Keşif etmeye teşvik eden 3 yaş oyuncak önerileri;

 1. Oyun hamuru
 2. Bul tak
 3. İç içe geçen oyuncaklar
 4. Toplar
 5. Parçalı oyuncaklardır.

 • Bu oyuncak keşif dünyasına çıkan çocuklar üzerinde büyük faydalar bırakır. Bu faydalardan biri dil ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlamasıdır. Kendi kurduğu senaryolar ile oyun hamurunda nesneler üretmek, parçalı oyuncaklar ile kendi evlerini ve arabalarını inşa etmeleri ve koyulan kurallara uymaları gibi eylemleri gerçekleştirirken arada geçen konuşmalar ve karmaşık kelimeler ile kelime dağarcıkları gelişir ve iletişim kurmayı öğrenirler.
 • Sohbet eden 3 yaşındaki bir çocuk ile konuşmak oldukça keyiflidir. Onun anlatacaklarını dinlemek ve ona gülümsemek, çocuk üzerinde büyük etkiler bırakır. Kendi benliğinin farkına varıp özgüven kazanmaya başlar. Bu da toplarla oynarken ya da bul tak oyuncak parçalarını doğru yerlere takmaya çalışırken yapılacak en güzel şeydir.
 • Konuşmaya teşvik eder. Bazı çocuklar konuşma konusunda çekingen davranır. Çünkü ne konuşacağını henüz öğrenmiş değildir. Bu nedenle 3 yaş dönemindeki çocuklarla çok fazla sohbet edilmelidir. Telaffuzlarının düzelmesi, kelimeleri doğru söylemesi için oyuncak önerileri arasında konuşmaya teşvik eden çeşitler ilk sıralarda yer almalıdır.

Eğlenceli olmalılar

Eğlence içermeyen oyuncak ile oynamayı hiç kimse istemez. Bu nedenle özellikle eğlence çağında iken çocuğunuzu mutlu edecek olan oyuncaklara da yer vermelisiniz. Çünkü eğlence içeren oyuncaklar 3 yaş dönemindeki çocuklara eğlence ile birlikte birçok yarar sağlar.

3 yaş için eğlenceli oyuncak önerileri;

 1. Eğitici tablet
 2. Kumanda
 3. Telefon
 4. Aktivite masası
 5. Müzik aletleri

3 yaş oyuncak önerileri arasında oyuncak kumanda, tablet ve telefon yer almasının nedeni bu yaş grubundaki çocukların bu aletlerin gerçeklerine olan sevgisinden kaynaklanır. Öncelikle yapmamız gerekenler, onlara bizim hayatımızda büyük yer kaplayan ve çok sık kullandığımız eşyaları oyuncak olarak tanıtmak ve gerçeklerinden uzak tutmaktır. Üstelik oyuncak kumanda ve tablet gibi ürünler hem eğitici hem de oldukça eğlencelidir.

Çocuğunuza rol modeli olduğunuzu unutmayarak gün içerisinde çok sık telefon kullanarak ona sahip olacağı oyuncak telefonu vermezseniz, o da sizden gerçeğini isteyecektir. Bu da ekran sevgisinin çoğalması anlamına gelir. Ekrana bakan çocuklarda iletişim kopukluğu çok sık rastlanan bir problemdir. Bu problemi engellemek sizin elinizde.

Hareket etmeye teşvik etmeli

Enerjilerinin en yüksek olduğu 3 yaş grubundaki çocukların dikkatlerini arttırma, odaklanmalarına destek olma ve üzerlerindeki olumsuz duyguları yok etmek için hareket etmeleri gerekir. Çünkü enerjilerini atamazlarsa, stres seviyesi artar, öfke krizleri oluşur ve dikkatlerini bir yere vermekte zorluk çekerler. Bu nedenle hareket etmelerine destek vermek gerekir.

Hareket etmeye teşvik eden oyuncak çeşitleri;

 1. Trambolin
 2. Bisiklet
 3. Scooter
 4. Paten
 5. Kaykay
 6. Salıncak
 7. Kaydırak

Çocuğunuzun yapabileceklerini göz önünde bulundurarak onlara spor yapmalarını ve hareket etmelerini sağlayacak olan oyuncaklar almalısınız. Günümüzde artan obezite sorununu da engellemek bu oyuncaklarla mümkündür. Hareket etmeyen ve ekran karşısında bir şeyler yiyen çocuklar genellikle kilo problemi yaşamaktadır. 3 yaş gibi bir dönemde obezite problemi oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Çocuğun rahatlıkla yürüyememesi, uyuyamaması ve hareket edememesi onu birçok gelişimden de alıkoyabilir. Bu nedenle 3 yaş için oyun ve oyuncağın önemi oldukça büyüktür.3 yaş için oyun ve oyuncak önerileri arasında hareket etmeye teşvik eden her güvenli aktivite ve ürünü evinizde bulundurmaya çalışmalısınız. En azından bir parka götürüp çocuğun hava almasını teşvik etmelisiniz.

3 Yaş Oyun Önerileri ve oyuna teşvik etmek için ipuçları

3 yaşındaki bir çocuğu oyunca teşvik etmek için ona fikirler sunmak ve lider olmasına izin vermek gerekir. Bu nedenle fikir sunmaya hazır olun, ancak bir kez ilgilenmeye başladığında, birlikte oynayın ve liderliği almasına izin verin!

Çocuklara sıra ile oynamayı öğretin. Küçük çocuğunuzla paylaşmayı öğrenmesine yardımcı olmak için sıra alma oyunları oynayın. Örneğin, kamyonlarla oynayın ve yarı yolda araçları değiştirmeyi veya sırayla birbirinizin saçını bir fırça veya tarakla şekillendirmeyi isteyin.

Konuşmayı teşvik etmek ve rol yapmak için oyuncak telefon kullanın. Telefonu çalarmış gibi yapın. Aile üyeleri veya arkadaşlarınızla “konuşmak” için bir oyuncak telefon kullanın ve küçük çocuğunuzu da aynısını yapmaya davet edin. (Kısa süre sonra onu telefonda konuşurken yakalarsanız şaşırmayın!)

Yakınınızda bir ayna varsa, çocuğunuzla giyinme oyunu oynayabilirsiniz. Eski kıyafetleri kullanabilirsiniz. Eski şapkalar, eldivenler, gömlekler veya ceketler, 3 yaşındaki çocuklar için evcilik oyunları için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Yeni senaryolar uygulayın. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun emin olamadığı veya sorun yaşadığı yaklaşan olayları rol yapın. Örneğin, yaklaşan bir kontrole hazırlanmak için doktoru oynayın veya okulda çocuğunuzun oynadığı bir oyuncağı isteyen bir arkadaşmış gibi davranın.

Peluş bir hayvan ile çay partisine ev sahipliği yapın. Oyun hamurları ile ikramlar yapın ve bir daire şeklinde kurun ve 3 yaşındaki çocuğunuzu size ve misafirlerine ikramlar sunmaya davet edin.

Nesneleri beklenmedik şekillerde kullanın. Mikrofon olarak bir saç fırçası, dürbün olarak birbirine bantlanmış bir çift tuvalet kâğıdı rulosu veya bir dilim doğum günü pastası olarak bir blok kullanın.

3 yaş oyun ve oyuncak önerilerini sizler için maddeler hâlinde faydaları ile belirttik. Son olarak önemli bir detay sunmak istiyoruz. Bu da, oyuncağın sağlığa zararlı olmaması, kaliteli ve sağlaması gibi önemli detayları atlamamamız gerektiğidir. Her şeyden önce sağlık gelir ve bu nedenle güvenli bir firma bulup oradan alışveriş yapmak en iyidir. Bunun için uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri nedeniyle Otoys gibi bir firmayı seçmenizi tavsiye ederiz.