Güncel
Giriş Tarihi : 18-03-2021 14:25   Güncelleme : 18-03-2021 14:25

3D YAZICILAR ÜRETİM SEKTÖRÜNE YENİ BİR SOLUK GETİRECEK

​​​​​​​Covid-19 pandemisi gelişen teknolojik gelişmelere yeni bir ivme kazandırdı. Özellikle bu konuda öne çıkan 3D yazıcılar evlere kadar girdi ve özel tasarım objelerin evlerde üretilmesine olanak sağlayan gelişmeler hayatın bir parçası olmaya başladı. Fakat henüz tam anlamıyla yaygınlaşamayan bu teknolojik yenilik ile ilgili araştırmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Şu an 3D yazıcılar ile ilgili yaşanan en büyük handikap, fiyatlarının oldukça yüksek oluşudur.

3D YAZICILAR ÜRETİM SEKTÖRÜNE YENİ BİR SOLUK GETİRECEK

Gelişen teknoloji yaşam standardımızı yükseltebilecek her alanda dinamik bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin bu dinamik özelliği insan yaşamını devamlı bir değişime ve yeniliğe sevk etmektedir. İnsanoğlunun girişimci ve yeniliğe açık doğası girişimciliği ve inovasyonu günlük hayatın bir parçası olarak kabul etmemize neden olmaktadır.  İnovasyon ve girişimciliğin oluşturduğu ortaklık sonucunda 3D baskı teknolojileri hayatımızın önemli bir bölümünü kaplamaya adaydır.  3D yazıcılar, kişisel olarak tasarlanan ve ya internet ortamından hazır olarak indirilen 3D modelin, katı bir formda 3D yazıcıdan basıldığı teknolojik işlemdir. Bu katı formdaki objenin alınması iki boyutlu katmanların üst üste yığılması ile oluşmaktadır.

3D yazıcı teknolojisi, hali hazırda endüstride kullanılmakta olup, klasik üretim anlayışının bir parçası olan kesme delme gibi işlemlerin aksine, katmanlı bir üretim tekniği olarak adlandırılmaktadır. 3D yazıcı teknolojisi, geleneksel yöntemlerde olduğu gibi talaş kaldırmadan ziyade sadece ihtiyacı karşılayan hammadde kullanımı nedeniyle ekonomik ve sürdürülebilir bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle 3D yazıcı fiyatları yüksek olsa bile yavaş yavaş hayatın her alanında yaygın bir şekilde kullanılması beklenmektedir.  3D yazıcılar temelde, bilgisayar aracılığı ile dizayn edilen üç boyutlu nesne meydana getirebilen bir çeşit robottur.

Bu teknolojinin gelişimi ile şu anda dünyada hakim üretim tekniği olan montaj sanayi yavaş yavaş yerini 3D baskıya terkedecektir. Ayrıca kullanılan hammadde çeşitliliği ve üretim hızı arttıkça 3D yazıcıların kullanım alanlarının da hızla artacağı çok açıktır. Üretim tesisleri bundan böyle Çin’den yedek parça sipariş etmek zorunda kalmayacaktır. Bunun yanında yedek parça ve lojistik gibi üretim maliyetlerini direk etkileyen katma değeri olmayan işlere yapılan yatırımlar ortadan kalkacaktır.