Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-10-2020 22:07   Güncelleme : 18-10-2020 22:07

4 milyon kişinin 500 milyar borcu yapılandırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatıyla yaklaşık 4 milyon vatandaşın 500 milyar lira civarındaki borcu yapılandırılacak.

4 milyon kişinin 500 milyar borcu yapılandırılacak

EN GENİŞ YAPILANDIRMA

Vergi, sigorta prim borçları, kaçak köprü geçişleri, trafik cezaları, gümrük cezaları, belediyelere olanlar da dahil çeşitli borçlar ile bazı idari para cezalarının yapılandırma kapsamına girmesi planlanıyor. Böylece, bu düzenlemenin şu ana kadar çıkartılan en kapsamlı yeniden yapılandırma olması öngörülüyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ DE DAHİL EDİLDİ

Yapılandırma kapsamına öğrencilerin kredi borçları da dahil edildi.

Paket kapsamına girecek yeniden yapılandırmadan yaklaşık 4 milyon vatandaşın yararlanması bekleniyor. Yapılandırılacak toplam borç tutarı ise 500 milyar lira civarında.

AK Parti grubu, pandemi nedeniyle borçların ödenmesinde zorluk yaşandığına dikkat çekip  "Şu ortamda borçlar yapılandırılıp taksitler hemen başlatılırsa yine ödemelerde zorluk yaşanabilir. Bir yıl tüm borçlar ertelensin daha sonra taksitler başlasın" dedi. Çalışmalar da bir yıl erteleme üzerine yapılmaya başlandı. Ancak erteleme süresinin 6 ay ya da daha kısa bir süre olması da gündemde. Erteleme sonrası borçların uzun süreli taksitlere bölünmesi planlanıyor.