Güncel
Giriş Tarihi : 20-06-2019 00:03

5 YILLIK CEZA İNDİRİMİ YOLDA

2018 Haziran ayında seçim beyannamesine " kader mahkumlarına af" konusunu koyarak mahkum ve mahkum yakınlarını heyecanlandıran MHP'nin meclise sunduğu ve kendi hazırladığı tasarı gündemdeki yerini korurken, AK Parti ise ceza indirimi konusunda kısıtlı bir uygulamaya gitmek istiyor.

5 YILLIK CEZA İNDİRİMİ YOLDA

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tarafından hazırlanan mahkumlara 5 yıllık ceza indirimi konusunda MHP'nin tasarısı hazır. AK Parti ise denetimli serbestlik sisteminin genişletilmesi, ekonomik suçların para cezasına çevrilmesi, 65 yaş üzeri mahkumların cezalarını ev hapsiyle çekmesi ve 15 yaş altı çocuk mahkumlarının suçun tekerrür etmemesi kaydıyla salıverilmesi konusunda mini bir af paketiyle affın sınırlı tutulması konusunda ısrarlı.

23 Haziran seçimleri sonrası meclise gelmesi beklenen ve cezaevinde yüzbinlerce mahkumun merakla beklediği af konusunda tasarının nasıl şekilleneceği, getirilecek affın hangi suçları kapsayacağı, hangi tarihten itibaren uygulamanın yürürlüğe konulacağı konusunda detaylar şimdilik belli olmazken, MHP kanadı kendi hazırladıkları tasarının meclisten geçmesini ve mahkumlara bir şans daha verilmesinde ısrar ediyor.

Bahçeli'nin hafta içinde ünlü sanatçı Ferdi Tayfur tarafından seslendirilen ve mahkumlara yazdığı şarkıyı dinlerken çekilen videonun medyaya servis edilmesi "af konusunda ısrarlıyız. Bizim dediğimiz olmalı." şeklinde hem hükümete mesaj hem de mahkumlara ve mahkum ailelerine umut şeklinde algılanırken, 15 temmuz hain darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a her platformda destek veren Bahçeli'nin af konusundaki ısrarlı tutumunun AK Parti tarafından dikkate alınmalı şeklinde yorumlandı.

Gözler artık bundan sonraki günlerde mahkum ve mahkum yakınları tarafından mecliste olacak. Kurban Bayramı öncesinde çıkması beklenen af yasası öncesi vekiller tam mesai yaparak meclis tatile girmeden Erdoğan'ın talimatına uyacak. Mahkûm ve mahkum yakınları 5 yıllık ceza indirimi isterken, AK Parti'nin Kendi hazırlayacağı tasarıyı mı yoksa MHP tarafından halen mecliste bulunan 5 yıllık ceza indirimi tasarısını mı gündeme alacağı konusu ileriki günlerde belli olacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA