Samsun Haber
Giriş Tarihi : 26-11-2019 15:36   Güncelleme : 26-11-2019 15:45

76 yıl önce Türkiye'yi sarsan Ladik depremi

Samsun'da 1943 yıl önce bugün yaşanan Türkiye'nin en büyük depremlerinden birisi olan Ladik depreminde 2 bin 300 civarında kişi hayatını kaybetmiş 5 bin kişi yaralanmıştı. Ladik depremi 76. yılında anılarak depremle alakalı önemli mesajlar verildi.

76 yıl önce Türkiye'yi sarsan Ladik depremi

LADİK DEPREMİ

26 Kasım 1943 günü Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun orta kesiminde, Ladik ile Tosya arasında Mw 7.2 büyüklüğünde çok yıkıcı bir deprem olmuştur. Deprem, D-B doğrultusunda, batıda Erbaa'dan doğuda Ilgaz'a kadar uzanan 300 km uzunlukta ve 20 km genişlikte bir zon içerinde yer alan tüm yerleşim alanları harabe haline getirmiştir. Deprem, geniş bir alanı etkilemiş, doğuda Taşova’dan, batıda Ilgaz’a kadar uzanan kasaba ve köylerde hissedilmiştir.

Büyük kayıpların olduğu bu depremde, binaların yüzde 75’i yıkılmış, kamu binaları ve tarihi binaları tamamen yıkmış ve karayolları, tren yolları ve telgraf hatlarında onarılamayacak hasar meydana gelmiştir. Deprem sonrası yangınlar çıkmış ve ilave hasar meydana gelmiş, 2300’e yakın insan yaşamını yitirmiş 5.000 kişi yaralanmıştır. Deprem, 265 km uzunluğunda yüzey kırığı meydana getirmiştir. Kırıklar, sağ yönlü doğrultu atımlı karakterde gelişmiş ve kuzey tarafları düşmüştür. Deprem dış-merkezinde en büyük şiddet MSK=XI olarak belirlenmiştir.

DUALARLA ANILDI MESAJLAR VERİLDİ 

Etkinlikte açıklamalarda bulunan Vali Osman Kaymak, “Hep şunu söylüyoruz: Depremler her an olabilir. Biraz önce aldığımız habere göre Arnavutluk’ta 6.4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Buradan bütün kardeş Arnavutluk halkına geçmiş olsun diyorum. İnşallah fazla can kaybı olmaz. Türkiye toprakları deprem bölgesi. Her an deprem olabilir. Vatandaşları bu yönüyle uyarıyoruz. Deprem öldürmez, bina öldürür. Bina yapılırken jeolojik etütlerin çok iyi yapılması lazım. Binaların dışındaki alçıpanlarına bakılarak bina alınıyor. Taşıyıcı kolonlarından daha çok dış güzelliğine bakılıyor. Satın alacağımız binalara bu anlamda bu gözle bakmamız lazım ve evlerimizi de o yönde yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

AFAD BÖLGENİN EN ETKİLİ KURUMLARINDAN

Deprem bilincinin uyanması ve aşılanması için böyle bir etkinlik düzenlediklerini aktaran Vali Kaymak, “Biliyorsunuz 1943’te Ladik’te büyük bir deprem olmuştu. Bugün onun yıl dönümü. Biz de bu vesile ile hem ölmüşlerimizi anmak hem de deprem farkındalığı oluşturmak için bir etkinlik düzenledik. Burada bugün AFAD Müdürlüğü Sağlık Müdürlüğü ve İtfaiye Müdürlüğü tarafından vatandaşları bilinçlendirmek için stantlar açıldı. Deprem simülasyon tırı, Kızılay araçları, yemek tırları ve İtfaiye Müdürlüğümüzün kurtarma ekipmanlarını gösteriyoruz ve çocuklarımız okullarından gelerek simülasyon aracında deprem anında nasıl davranacaklarını öğreniyor. İçişleri Bakanlığı bu seneyi Afetlere Hazırlık Yılı ilan etti ve bu ay da deprem sigortasına bilinç ve farkındalığı artırma ayı o anlamda da vatandaşlarımızı broşürlerimiz ile bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Deprem öldürmez, bina öldürür. Bunun bilincini vatandaşlarımıza verebiliriz inşallah. Japonya gibi ülkelerde de büyük depremler oluyor ancak insanlar hayatını sürdürüyorlar ve biz de inşallah onları yakalamak üzereyiz. İnşallah onları yakalamak üzereyiz çok ciddi hazırlıklarımız var yönetmeliklerimiz çok iyi değişti sadece vatandaşlarımızın ve bütün kurumlarımızın bu mevzuata uyarak dikkatli bir şekilde yaşamamız gerekiyor. Bina alırken ve yaparken bu durumlara uymamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

AFETLER KOORDİNASYON TIRINDAN YÖNETİLECEK 

AFAD Samsun İl Müdürü Levent Uçarlı, “Ladik’te 26 Kasım 1943 tarihinde 7.2 büyüklüğünde çok yıkıcı bir deprem yaşadık. Bu deprem sonucunda çok sayıda vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Samsun Valiliği başkanlığında bir farkındalık oluşturmak için bugün bir dizi etkinlik düzenlendi. Bildiğiniz gibi 2019 yılı Afete Hazırlık Yılı ilan edilmişti. Bu kapsamda da bugün Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlikler düzenliyoruz. Deprem simülasyon tırımız ve şu anda içerisinde bulunduğumuz afet koordinasyon tırımız burada. Herhangi bir afet durumunda her türlü haberleşmenin kapandığı zamanlarda bu koordinasyon tırımızda afeti Valimiz başkanlığında yöneteceğiz” diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan ve saat 16.00’ya kadar devam edecek etkinlikler kapsamında vatandaşlara simülasyon eğitimi, deprem eğitimi verilerek, AFAD, Kızılay, UMKE, İtfaiye Müdürlüklerince getirilen araç ve ekipmanlar tanıtılacak.