Güncel
Giriş Tarihi : 02-05-2020 01:05   Güncelleme : 02-05-2020 01:05

ANKARA’DA ATATÜRK’ÜN EBEDİ İSTİRAHATGAHI ANITKABİR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938’deki ölümünün ardından ona uygun bir anıt mezar yapılmasının çalışmalarına başlandı.

ANKARA’DA ATATÜRK’ÜN EBEDİ İSTİRAHATGAHI ANITKABİR

Ayrıca Ankara’nın diğer yerlerini görmek için konaklama alternatifi olan Ankara Pansiyonları sayesinde iyi bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Türkiye’nin tatil arama motoru neredekal.com ile istediğiniz oteli kolaylıkla seçebilirsiniz.

Tüm ülkenin yası ve ona olan sevgisini en iyi şekilde yansıtabilecek bir anıt mezar olması çok önemliydi. 1943 yılında düzenlenen uluslararası bir yarışma ile anıt mezar projeleri arasında Emin Onat ve Orhan Arda’nın projelerinin seçildi. Ayrıca eski adıyla Rasattepe üzerine yapılması kararlaştırılan Anıtkabir’in yapımı 1953’te tamamlandı. O günden bu yana Anıtkabir ziyaretleri dünyanın her yerinden insana her gün ücretsiz olarak ziyarete açık. Bu sayede Ankara gezinizin istediğiniz anında görebileceğiniz Anıtkabir sayesinde ülke tarihine tanık olabilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını ziyaret ederken aynı zamanda silah arkadaşı İsmet İnönü’nün de mezarını görebilirsiniz. Anıtkabir ziyaretiniz sırasında Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Oldukça geniş bir alana inşa edilen Anıtkabir’in girişinde ilk olarak Aslanlı Yol’dan geçiliyor. Böylece anıt mezarın huzuruna çıkmak için bir hazırlık gibi tasarlanan bu yolda 24 Oğuz Boyu’nu temsil eden 24 aslan buluyor. Bu yolun ardından 15000 kişilik kapasiteye sahip geniş Tören Meydanı’na ulaşılıyor. Bu noktada ise 42 basamak merdivenden sonra Mozole’ye ulaşılıyor. İçeriye girdiğinizde ise Şeref Holü’nü ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca dikkatinizi çekebilecek bir diğer yapı ise Zühtü Müridoğlu’nun tasarımı olan İstiklal Kulesi’dir. İki elinde kılıç tutan bir genç ve yanında bir kayada duran kartal figürü ile birlikte görülüyor. Genç, istiklali için savaşan halkı temsil ederken kartal ise gücü ve bağımsızlığı temsil ediyor. Tüm bu ayrıntılarla daha anlamlı hale gelecek Anıtkabir gezinizi yılın her döneminde rahatlıkla yapabilirsiniz.