Güncel
Giriş Tarihi : 21-11-2020 12:25   Güncelleme : 21-11-2020 12:25

Araç piyasasına indirim geliyor!

Döviz kurlarına yaşanan düşüş ve Türk Lirasını değer kazanması ile birlikte 0 ve 2. el araç piyasasında düşüş yaşanması bekleniyor.

Araç piyasasına indirim geliyor!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artırımını açıklaması ile birlikte döviz fiyatları iyice düşmeye başladı. Yaşanan düşüşler ile birlikte gözler konut ve araç piyasasına çevrildi. 

ARAÇ PİYASASINDA NE KADAR İNDİRİM BEKLENİYOR?

Otomotiv sektörü özelinde değerlendirmelerde bulunan VavaCars CEO'su Lawrence Merritt, faiz artırımı sonrası ikinci el araba piyasasında fiyat indirimi beklendiğini söyledi. Merritt yaptığı son dakika açıklamasında araç fiyatlarında en az yüzde 10 indirim beklendiğini, Sıfır arabada en az yüzde 10 indirim beklendiğini söyleyen Merritt, ikinci el arabada ise yüzde 15'e kadar indirim beklendiğini söyledi. 

Yıl sonuna doğru kampanyalı araç satışlarının da başlayacağını ifade eden Merritt, "Aralık ayında düşük faiz kampanyaları ve fiyat indirimleri yapılacaktır." dedi.

PİYASADA DÜŞÜŞ

Dövizin stabil bir görüntü sergilemesini bekleyen VavaCars CEO'su Merritt, döviz kurunda yaşanan düşüş ile birlikte sıfır araba fiyatlarında da indirim olacağını, bunun ikinci el fiyatlarına da etki edeceğini söyleyerek,  "Dövizin düşüşü devam ederse fiyat indirmek yerine distribütör destekli düşük kredi kampanyaları gelecektir. Bu da 2. el piyasasındaki fiyatları yakından ilgilendiren bir durum. Sıfır araç fiyatlarında güncellemeler yapılacaktır. 2.el araç fiyatlarının, sıfır fiyatlarına endeksli olduğunu göz önünde bulundurursak 1 ay içerisinde 2.el fiyatlarına etkileri de görülecektir" ifadelerini kullandı.

İTHALAT İZNİ 

Sabah Gazetesi, ikinci el araç fiyatlarında piyasa düzenlemesi için ithalata izin verilmesinin gündeme geldiğine yer verildi. Bu iddia bile fiyatlarda bir miktar düşüşe neden oldu. 

Kaynak: Kamu Bülteni