Güncel
Giriş Tarihi : 18-11-2021 14:15   Güncelleme : 18-11-2021 14:15

Arduino Nedir? Çeşitleri Neler?

Arduino nedir, çeşitleri nelerdir? Arduino temel olarak açık kaynak koduna sahiptir mikrokontrolcü şeklinde tanımlanabilir.

Arduino Nedir? Çeşitleri Neler?

Elektron ilgisi olan herkes tarafından ve özellikle çocukların kendini geliştirmesi açısından oluşturulmuş bir platform olarak bilinmektedir. Arduino ile değişik sensörlerden gelmekte olan işlemler okunabilir, bir motor istenildiği zaman çalışarak istenildiğinde durabilir ve ışıklar rahatlıkla yakılıp söndürülebilir. Ürün üzerinde iletişim kurulabilmesi açısından giriş çıkış pini ve portlar ile hazırlanmaktadır. Ayrıca Arduino’yu bilgisayar üzerinden kontrol etmek ve yazılım sayesinde program yazabilmek mümkündür.

Arduino Çeşitleri

Arduino çeşitleri çok sayıda türe ayrılmaktadır. Bu modellere ait kullanım amacı, depolama yeri, kullanım alanı ve giriş çıkış özelliği gibi ayrıntılar farklılık arz eder. Arduino çeşitleri temel olarak aşağıdaki şekildedir:

  • Arduino Mega: Toplam 2560 Tabana ve mikro denetleyiciye sahip olan ve genelde karışık sistemlerde tercih edilen bir modeldir. Giriş ve çıkış 1000 sayılarının fazla olması, 16 tane analog girişine sahip olması gibi özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca 4 farklı donanımsal özellik arz eden seri port barındırmaktadır.
  •  Arduino ethernet:  Arduino ethernet arduinonun internete bağlı olarak oluşturulacak projelerde kullanılabilmesi amacıyla geliştirilen kart çeşididir. Üzerinde hem ethernet çipi hem de ethernet portu yer almaktadır. Ayrıca SD kart yuvası da bulunur.
  • Arduino Bluetooth: Özellikle yazılım alanında bluetooth protokolünü kullanmak yoluyla haberleşmek isteyenler amacıyla tasarlanmıştır. Arduinonun BT modülü ile birlikte kullanılması gerekir. Bluetooth ile programı uygulaması için kullanılır.
  • Arduino Leonardo: Bu modelde diğer kart türlerinden değişik olarak usb bağlantısı yapmak için ek bir çipe ihtiyaç duyulmaz. Bilgisayara fare ya da klavye olarak bağlanabilme özelliğine sahiptir. Kartta toplam olarak 12 tane analog girişi ve 20 tane dijital yapıya sahip giriş çıkış pini bulunmaktadır.
  • Arduino Nano: Arduino’nun en küçük kartı olarak bilinen ve özellikle uzak devrelerde kullanım için tasarlanmış olan model USB portlarına sahiptir.
  • Arduino Pro: Arduino Pro kartının üzerinde bir güç anahtarı bulunur ve maliyetlerin azalması amacıyla seri bağlantı çıkarılır.
  • Arduino Uno: Modelde haberleşme için DC adaptör ile USB port girişleri yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen Arduino modelleri en çok tercih edilen türlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra farklı modellerde bulunmaktadır. Özellikle elektronik alanına merakı bulunan kişilerin sıklıkla araştırdı konuların başında gelen Arduino kullanımı basit olan yazılım ve donanımsal içeriklere dayanan açık kaynaklı elektronik bir devre kartı olarak ifade edilmektedir.

Bütün Arduino panolarının tamamıyla açık kaynaklı olduğu ve kullanıcıların bağımsız şekilde inşa etmeleri için güçlendirilmiş olduğu özelliklerinden bazılarıdır. Aynı zamanda Arduino platformunun elektronik alanına yeni başlamış kişiler için de yoğun olarak tercih edilmesinden dolayı daha fazla bilinir hale geldiği dikkat çeken bir başka özelliği olarak öne çıkar. Sitemiz www.rakunrobotik.com üzerinden ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Detaylı şekilde ürünler incelemek ve satın almak için https://www.rakunrobotik.com/ bağlantısını kullanın.