Samsun Haber
Giriş Tarihi : 10-07-2020 22:30   Güncelleme : 10-07-2020 22:30

Aşılama dönemi bitti

Samsun Valiliği açıkladı. Büyükbaş hayvanlarda uygulanan Şap ve LSD Aşılama Programları sona erdi.

Aşılama dönemi bitti

Samsun Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce 2020 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı kapsamında 10 Şubat 2020 tarihinde başlayan ve büyükbaş hayvanlarda uygulanan Şap ve LSD Aşılama Programları 30 Haziran 2020 tarihi itibari ile sona ermiştir. 

Şap Hastalığı, hayvancılık sektörü için çok önemli ve zararlı bir hastalıktır. Bu hastalığa sığır, manda, koyun ve keçilerin yanı sıra yabani çift tırnaklı hayvanlarda duyarlı olup şap hastalığına bağlı ekonomik kayıplar oldukça yüksektir. Hastalığın direk ekonomik kayıpları arasında özellikle genç hayvan ölümleri, süt veriminde ortalama % 15 ve et veriminde % 10 düşme, üreme performansında düşme, ticarete getirilen kısıtlamalar sayılabilir. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup % 80’lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. 

Hastalıktan korunmanın en önemli yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların   sevklerine de müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir. İlimizde, söz konusu Şap Aşılama Program kapsamında 372.504 büyükbaş  hayvan aşılanmıştır. 

Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) oldukça bulaşıcı viral bir hastalık olup, deride yumruların ve nodüllerin görülmesi ile karakterizedir. Hastalıktan kaynaklı % 45-65 oranında verim kayıpları meydana gelmektedir. İhbarı mecburi bir hastalık olan LSD hastalığına yakalanan hayvanlar tazminatlı olarak itlaf edilir. Hastalıktan korunmanın en önemli iki yolu, hayvanların hastalığa karşı aşılanması ve bulaşmada rol oynayan sineklerle mücadeledir. LSD Aşılama Programı boyunca İlimizde 357.156 büyükbaş hayvan aşılanmıştır. 

Yurtiçi nakillerde Veteriner Sağlık Raporu almak için, büyükbaş hayvanların, şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az iki kere aşılanmış ve ikinci aşı son 6 ay içerisinde yapılmış olmalı, ayrıca LSD aşısı ile aşılanmış olması gerekmektedir. 

Valimiz Sayın Dr. Zülkif DAĞLI, aşılama çalışmasında görev alan personele ve programa destek veren Belediye Başkanlarına, Muhtarlara, Üretici Birlikleri ile işletme sahiplerine teşekkür etti.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.