11 ARALIK 2019 Çarşamba 11:00
Advert
Güncel
Giriş Tarihi : 11-08-2019 18:48

Azez’de bayram coşkusu

 TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nce düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden arındırılarak güvenli hale getirilen Suriye'nin Azez kentinde Kurban Bayramı coşku içinde kutlanıyor. Kurbanlıkların kesildiği kentte, küçük çocuklar da bayram harçlıkları ile lunaparklarda gönüllerince eğlendi.

Azez’de bayram coşkusu

Kilis'in karşısındaki özellikle terör örgütü DEAŞ'ın işgali sırasında binlerce kişinin göç ettiği veya evlerine hapsolduğu Suriye'nin Azez kenti, TSK'nın düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı ile özgürleşti. Huzurun hakim olduğu Azez'de, Kurban Bayramı da güven ve coşku içinde kutlanıyor. Sabah erken saatlerde uyanan Azezliler, bayram namazının ardından kurbanlıklarını kesti. Etlerini ayıran ve ihtiyaç sahiplerine dağıtan Azezli siviller, daha sonra birbirleri ile bayramlaşmaya başladı. Hava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyrettiği Azez'de, aileleri ve yakınlarının ellerini öpen çocuklar ise kendilerine verilen bayram harçlıkları ile lunaparklara akın etti.
Bayramlıkları ve harçlıkları ile lunaparkların yolunu tutan çocuklar, dönme dolap başta olmak üzere tüm oyun aletlerine tek tek binerek gönüllerince eğlendi. Dondurma ve serinletici içeceklerden de satın alan çocuklar, huzur ve güven içinde bayramda eğlenmenin mutluluğunu yaşadı. Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu bayraklarının asılı olduğu lunaparklara çocuklarını getirerek eğlendiren babalar ise huzur ortamının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Geçmiş yıllarda terör örgütlerinin baskısı veya rejim saldırıları nedeniyle sokağa çıkamaz oldukları hatırlatan Azezli sivillerden biri, TSK'nın harekatı ile Azez'in güvenli hale geldiğini ve artık evlerinden dışarı gönül rahatlığıyla çıktıklarını ifade etti.
Öte yandan Türkiye’de olan ve bayram nedeniyle Azez’e gelen sivillerden birkaçı da huzur ortamının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Oluşan huzur ortamı nedeniyle birçok kişi yeniden topraklarına dönmek istediğini belirtirken, kendilerine Türkiye’de kucak açan halka ve kentlerini teröristlerden temizleyerek güvenli hale getiren Türkiye’ye minettar olduklarını kaydetti.
GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEDE
Azez’deki mevcut huzur ortamının bozulmaması için yerel güvenlik güçleri de teyakkuz durumunda. Son olarak dün bayram alışverişi yapan sivillerin bulunduğu bölgeye yönelik bombalı motosikletle yapılan ve 1 kişinin ölüp 6 kişinin yaralandığı saldırı sonrası Azez’de güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Yerel güvenlik güçleri bayramı kana bulamak isteyen teröristlerin düzenleyebileceği olası saldırılara karşı kent girişinde güvenlik noktaları oluşturdu. Kente gelen tüm araçları didik didik arayan güvenlik güçlerinin, Azez merkezinde de sivillerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde önlemlerini artırdığı görüldü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA