Samsun Haber
Giriş Tarihi : 03-01-2021 13:20   Güncelleme : 03-01-2021 13:20

Bafra'da ırmağa kimyasal atık atılıyor iddiasına açıklama

Samsun'un Bafra ilçesinde SİT kapsamında olan bölgede Kızılırmağa kimyasal atık akıtıldığına dair görüntüler üzerine açıklama yapıldı.

Bafra'da ırmağa kimyasal atık atılıyor iddiasına açıklama

Samsun'un Bafra ilçesinde koruma alanı kapsamında olan bölgeye deşarj edilen kimyasal atık olayı ile ilgili açıklama geldi.

Sosyal medyada bulunan Nebiyan Dağı Ajans sayfasından video görüntüleri yayımlanan, Samsun Kent Haber'in söz konusu görüntüleri haberleştirmesi ile dikkati çeken konuyla ilgili bilgi verildi.

Bafra ilçesinde SİT kapsamında olan bölgede kimyasal atıkların Kızılırmağa akıtıldığı haberi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Söz konusu mevki de SASKİ'ye ait evsel Bafra Atık su Arıtma Tesisi bulunmaktadır. Gazetede belirtilen yer arıtma tesisinin deşarj noktasıdır. Arıtma tesisinde SAİS sistemi kuruludur. Arıtma tesisinin çıkış suyunda sudaki oksijenden ve genç bakteri popülasyonundan kaynaklı zaman zaman köpüklenme görülmekte olup SAİS (Sürekli Atık su İzleme Sistemi) de yapılan incelemede Bafra Atıksu Arıtma Tesisinin deşarj standartlarını sağladığı görülmüştür." denildi.

 

İstasyon

Parametre

Sınır Değer

Sınır Aşımı

Max. Değer

İstasyon: Samsun Bafra Bld.

Samsun Bafra Bld.

AKM

35

0

6,53

 Samsun Bafra Bld.

KOi

125

0

30,11

 Samsun Bafra Bld.

pH

9

0

8,81