Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-12-2020 16:03   Güncelleme : 08-12-2020 16:03

Bakan Selçuk duyurdu! SED yardım ödemeleri başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk binlerce aileye toplamda 130 bin çocuk için 136 milyon TL SED yardımı yapılacağını duyurdu.

Bakan Selçuk duyurdu! SED yardım ödemeleri başlıyor

Bakan Selçuk, "Aralık ayı içerisinde SED hizmetinden yararlanan yaklaşık 130 bin çocuğumuz için 136 milyon TL ödeme yapacağız. SED ile çocuklarımızı aile yanında destekleyerek aile bütünlüğünü koruyor ve çocuklarımızın üstün yararını gözetiyoruz" dedi.

ÖDEMELER 1 HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK

Bakan Selçuk, 8-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirterek, tüm çocukların için hayırlı olmasını temenni etti.

EKSİK BİLGİLER İÇİN PTT DEVREYE GİRECEK

Bakan Selçuk, sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla yapılacağını yineledi.

SED YARDIMI NEDİR?

SED yardımları; Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede yaşayan ailelere verilen bir yardımdır. SED yardımı kapsamında ailelere hem ekonomik hem de psiko-sosyal destek sağlanır.

SED YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e-Devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir.– Dilekçe,– T.C. Kimlik Numarası beyanı,– Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi,– İŞ-KUR ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

SED YARDIMI NE KADAR?

SED ödemesi, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği belirlenen katsayılar çerçevesinde yapılır. Memur maaş katsayısının artışına bağlı olarak verilen ekonomik destek miktarında artış sağlanır.