Samsun Haber
Giriş Tarihi : 27-12-2020 17:42   Güncelleme : 27-12-2020 17:42

Başkan Çakmak isyan etti

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Samsun’da son günlerde artan ölüm haberleri ile ilgili adeta isyan ederek, ‘Şehit düşen sağlık çalışanlarımızın önüne geçilemediği taktirde toplumun tedavisini yapacak kimse kalmayacak’ dedi.

Başkan Çakmak isyan etti

Samsun’da hemen hemen hergün bir sağlık çalışanının ölüm haberinin gelmesi sağlık camiasını derinden üzerken Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak’ı adeta isyan ettirdi. Başkan Çakmak yaptığı açıklama ile sağlık çalışanlarının vücutlarının iflasın eşiğine geldiğini belirterek, “Masa başında çalışanların görev değişikliğine gidilmesi gerekmektedir” dedi.

 

Geçtiğimiz aylarda Kızılay Başkanı Dr. Habib Demirel yakalandığı koronavirüs sonucu hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz hafta Bafra ilçesinde, yakalandığı yeni tip koronavirüs nedeniyle 2 çocuk annesi hemşire Meral Arbağ hayatını kaybetti. Bir gün sonra ise Çarşamba İlçesinde 112 personeli Rıfat Ataseven’in de koronavirüse yenik düştüğü haberi geldi. Samsun’da geçtiğiz hafta iki günde iki sağlık çalışanının koronavirüsten dolayı hayatını kaybetmesi sağlık camiasını derinden üzdü.

 

Dün Bafra Devlet Hastanesinde hizmetli personel olarak görev yapan Önder Büyük’ün; yakalandığı covid  hastalığı sebebiyle yoğun bakımda tedavi görürken tüm müdahalelere rağmen vefat ettiği haberinin ardından son olarak Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi dahiliye Uzmanı Ali Murat Uludoğan’ın covid nedeniyle tedavi gördüğü yoğun bakımda hayatını kaybettiği belirtildi.

 

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak yaptığı açıklamada;

“Fiziksel olarak çok güçlü bildiğimiz insanların dahi hergün virüse yakalandığını ve yoğun bakımlarda yaşam mücadelesi verdiği haberlerini alıyoruz. Virüs artık ağır bir mutasyona uğramış ve insan vücudunda da çok ağır semptomların belirmesine neden olmuş durumdadır.

 

Yaşadığımız bu süreçte cephede savaşan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan politika maalesef onların birer birer ölmelerine neden oluyor. Samsun’da da artık hemen hemen hergün bir sağlıç çalışanımızın şehit düştüğü haberini alıyoruz. Bizim için KOVİD-19’dan dolayı hayatını kaybeden tüm sağlıç çalışanları şehit olmuştur. Sağlık çalışanları çok ağır şartlarda çalıştığını defalarca belirtmemize rağmen maalesef bununla ilgili somut ve destekleyici adımlar atılmadı. Kronik hastalığı olan sağlık çalışanları dahi çalıştırmaya devam ediliyor.

 

Özellikle KOVİD-19 servisi, yoğun bakım servisleri ve acil servislerde çalışan sağlık çalışanları iflas etti. Yeteri kadar dahi beslenemeyen sağlık çalışanlarının vücut dirençleri iflasın eşiğine geldi. Bu arkadaşlarımızın dinlenmeleri gerekli. Masa başında, sağda solda çalışan sağlık çalışanlarının artık ön safhada görev yapan arkadaşlarımızın yerine geçmeleri gerekmektedir. Birileri kendi canlarını tehlikeye atmamak için korumaya geçerken, toplumun sağlığı için sağlık çalışanlarımızın şehit olduğu haberlerini almak bizleri son derece üzmektedir.

 

Samsun’da hemen hemen hergün en az 50 sağlık çalışanımızın ya hastanede yada evlerinde KOVİD-19 nedeniyle tedavi gördüğü haberini almaktayız. Sağlık çalışanlarının şehit olması demek bu mücadelede tedavi edecek kimsenin kalmaması demektir. O zaman insanlar hastanelere dahi gidemeden evlerinde hayatlarını kaybedecektir. Artık bir ölümlerin sıradan hale gelmesini istemiyoruz. Artık biz bir sağlık çalışanımızın daha şehit haberini almak istemiyoruz” diye kaydetti.