Advert

Başkan Genç'ten 'milli' proje

'Yakın Gelecekte Samsun' kitabında Samsunlularla paylaştığı vizyoner projelerle adeta şehrin geleceğini planlayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in ortaya koyduğu Milli Tarih ve Oyun Parkı, Türk milletinin milli ve tarihi değerlerini gelecek nesillere aktarmayı ve yaşatmayı hedefliyor.

Başkan Genç'ten 'milli' proje

Canik Belediye Başkanı Osman genç tarafından Samsun'un geleceği için hazırlanan ve Yakın Gelecekte Samsun kitabıyla paylaşılan projelerden birisi de Milli Tarih ve Oyun Parkı. Ziyaretçilerini tarih içinde yolculuğa çıkaracak ve çocuklar için de bir eğitim mekanı olacak olan park, misafirlerine Türklerin tarih boyunca kurduğu medeniyetler ve eserleri inceleme imkanı sunacak.

TARİHE DAİR HER ŞEY 
Orhun kitabelerinden Malazgirt Savaşı’na, Selçukludan Osmanlıya, medreseler, köprüler, hanlar gibi tarihe dair her şeyin yer alacağı Milli Tarih ve Oyun Parkı'nda çocuklar, hazırlanan özel tarihi dekorlarla. kıyafetlerle ve oyuncak silahlarla tarihi yeniden yaşayarak öğrenecek. Toplam 240 bin metrekare alanda planlanan ve içerisinde ulaşımın özel raylı sistemle sağlanacağı park içerisinde kafeler de bulunacak.

ÇEKİM MERKEZİ OLACAK
Amaçlarının Samsun'u tercih edilen bir şehir haline getirmek olduğunu ifade eden Başkan Osman Genç, 'Şehrimiz için hazırladığımız ve ortaya koyduğumuz projelerden biri de Milli Tarih ve Oyun Parkı'dır. Bu proje gerek gelecek nesillere tarihimizi ve bizi biz yapan değerlerimizi aktarması gerekse çocuklarımız için bir açık hava eğitim alanı olması bakımından milli bir projedir. Bu proje uygulandığında sadece Samsunlular için değil, diğer şehirlerden insanlarımız için de bir çekim merkezi olacaktır" dedi.

AÇIK HAVA MÜZESİ
Projenin detaylarını da anlatan Başkan Genç, "Park girişinde Orta Asya Kapısı, Selçuku Kapısı ve Osmanlı Kapısı olacak. Bu dönemlere ait Göktürk kitabelerinden, camilerden, külliyelerden, medreselerden, şifahanelerden, kümbetlerden, köprülerden, han ve hamamlardan önemli örnekler yer alacak. Malazgirt Savaşı, İstanbul'un fethi, Çanakkale Savaşı gibi tarihi olaylar anlatılacak. Yani insanlarımız tarihi adeta yaşayacak. Bir nevi açık hava müzesi olacak" diye konuştu.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarıkamış'ta katliam gibi arazi kavgası: 6 ölü, 5 yaralı
Sarıkamış'ta katliam gibi arazi kavgası: 6 ölü, 5 yaralı
İçişleri Bakanı Soylu: Yaşlılar 'bize eksik pusula verildi' diyor
İçişleri Bakanı Soylu: Yaşlılar 'bize eksik pusula verildi' diyor