Siyaset
Giriş Tarihi : 25-10-2019 19:49

Bedri Yaşar: Borçlara yapılandırma şart

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de önemli açıklamalar yaptı. Yaşar; "Bir kereye mahsus, sadece borçların anasının ödenmesine yönelik yapılanmaya, özellikle küçük ve orta boy işletmeler açısından çok ciddi oranda ve tez zamanda ihtiyaç vardır." şeklinde konuştu.

Bedri Yaşar: Borçlara yapılandırma şart

"Kaçakçılığın önlenmesi gerekli"

Gümrük işlemlerindeki eksikliklerden bahseden Yaşar; "Gümrük işlemlerinde ortaya çıkan aksaklıkların ve eksikliklerin giderilmesi, kaçakçılığın önlenmesi, iç ve dış ticaretimizin geliştirilmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında ayrıca gümrüklerin hızı çok büyük önem taşımaktadır. Bu devirde özellikle yaz aylarında gümrüklerin önünde oluşan yığılmalar bu devirde çok da hoş görüntüler oluşturmuyor. Ümit ederiz ki bunlarla ilgili de gerekli tedbirler alınır, gümrükteki bu yığılmalar da önlenir." dedi.

"Böyle giderse, vergi ödeyecek vergi mükellefleri de kalmayacak"

Türkiye'nin içine düştüğü ekonomik kriz ortamında küçük değişikliklerin yeterli olmadığını belirten Yaşar; "Hükûmetin ekonomiye dönüp küçük ve orta boy işletmelere yönelik uygulanan politikaları yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. Aksi hâlde yaşanan bu krizler nedeniyle ülkemizde ticaret yapacak kurum ve kuruluş kalmayacağı gibi, vergi ödeyecek vergi mükellefleri de kalmayacaktır. Yaşanan krizler yüzünden ülkemizde ticaret her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Ekonomik alanda ortaya çıkan daralma, işletmecilerimiz başta olmak üzere bütün üreticilerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye'de hemen hemen her alanda güven kaybı yaşanmaktadır. İç talepte ciddi daralmalar meydana gelmiştir. Üretim azalmış, işsizlik artmıştır. Genç nüfustaki işsizlik oranı TÜİK verilerine göre yüzde 7,1'e yükselmiştir." diye konuştu.

"Binlerce kişi işsiz kaldı"

Kapanan ve batan şirketlerden de bahseden Yaşar; "Ülkemizde bugün birçok işletmede yaşanan krizler nedeniyle borçlar ödenemez hâle gelmiştir. Birçok şirket borçlarından dolayı batmakta, konkordatoya gitmekte, seri iflaslar yaşanmaktadır. 2018 yılında 12.564 şirket kapanmıştır. Kapanan bu şirketler nedeniyle binlerce kişi işsiz kalmıştır. Yine, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 2018 yılında toplam 938.198 senet protesto olurken 588.297 çek karşılıksız çıkmıştır. Yine, 2018 yılında 902.918 kişi kredi borcunu ödeyemezken, 806.709 kişi de kredi kartı borcunu ödeyememiştir. Toplamda 1 milyon 388 bin 673 kişi kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemez duruma düşmüştür." dedi.

"Borçların yapılanmasına ihtiyaç var"

Borçların yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Yaşar; "Geçmiş dönemde yapılan vergi, SSK, KDV borçlarının yapılandırılması gereklidir. Borçlar ciddi oranda, şu an ödenemez duruma düşmüştür. Yıl sonu geliyor. Vergi Kanunu'nun da geldiğini biliyorum, burada da yeniden bir yapılandırmaya ihtiyaç vardır. Mevcut faizlerle borçları yapılandırmanız bir anlam ifade etmiyor. Borcun anası ödenemezken faiziyle beraber yapılan taksitlendirmelerle bunların ödenmesi de mümkün olmamaktadır. Bir kereye mahsus, sadece borçların anasının ödenmesine yönelik yapılanmaya, özellikle küçük ve orta boy işletmeler açısından çok ciddi oranda ve tez zamanda ihtiyaç vardır. Yine e-haciz yöntemiyle de bir sürü mükellefin hesapları bloke edilmiş vaziyettedir. Eğer biz bu problemlere çözüm üretemezsek, bırakın vergilerin ödenmesini, gelecekte ülkemizi çok daha ciddi problemlerin beklediğini buradan bir kez daha hatırlatmak isteriz." şeklinde açıklamalarda bulundu.