Samsun Haber
Giriş Tarihi : 02-07-2019 14:21

BELEDİYELER DE BORÇ GIRTLAKTA HACİZLER İSE PEŞ PEŞE PATLIYOR

31 Mart seçimlerinde halka büyük vaadler veren belediye başkanları önceki yönetimlerin bıraktıkları borçlar karşısında zor durumdalar. Borç nedeniyle belediyelerde kriz yaşanırken, hacizlerin ise peş peşe geleceğinden endişe ediliyor.

BELEDİYELER DE BORÇ GIRTLAKTA HACİZLER İSE PEŞ PEŞE PATLIYOR

CANİK VE ATAKUM'A HACİZ ŞOKU
Samsun Büyükşehir başta olmak üzere İlkadım, Atakum ve Canik Belediyesi'nde borç krizi yaşanıyor. 31 Mart seçimleri öncesi önemli projeleri hayata geçireceklerini açıklayan belediye başkanları işçilerin maaşları neredeyse ödeyemeyecek duruma geldiler. Canik ve Atakum'da haciz rezaleti yaşanırken, alacaklarının ise kapıya dayandıkları belirtiliyor. İlkadım Belediyesi'nde ise bir önceki yönetimin İmar İnşaat şirketinden kestiği 23 milyonluk çek Başkan Demirtaş'ı zora sokarken, yeni projelerin hayata geçirilmesi için başkanlar en az 2 yıl istiyor. 

İLÇE BELEDİYELERİ AYNI DURUMDA
Büyükşehir ve merkez belediyelerde durum böyle iken ilçe belediyelerinde ise tam bir kriz hali hakim. Belediye başkanları iller banasından gelen parayla işçi ve memurların maaşlarını ancak ödeyebildikleri yatırımlar için ise formül aradıkları belirtiliyor. Belediyeye ait yerlerde yeni imar alanları açarak para kaynağı bulmaya çalışan başkanlar, krizi aşmak için büyük çaba sarfediyorlar. 18 belediyenin 17 sinde aynı senaryo yaşanırken, borcu az olan tek belediyenin ise Çarşamba Belediyesi olduğu söyleniyor.

RESMEN BÜYÜK ENKAZ BIRAKMIŞLAR
31 mart sonrası göreve yeni başlayan belediye başkanları eski yönetimlerin belediye kaynaklarını resmen çarçur ettiklerini, belediyeleri büyük bir borç batağına sürüklediklerini ifade ederken, yapılan borçların gerçeğe uygun olup olmadığından da endişe duyduklarını belirtiyorlar. Son 3 ayda şişirilen belediye kadrolarının ayrı bir sıkıntı olduğunu dile getiren başkanlar; 'Bu vebali nasıl ödeyecekler. İşçi çıkarsan ayrı bir dert, çıkarmasan ayrı bir dert. Resmen bize enkaz bırakmışlar.' diyerek sitemlerini dile getirdiler.