Güncel
Giriş Tarihi : 22-03-2021 00:21   Güncelleme : 22-03-2021 00:21

Bencil Nedir?

Her insanda bir miktar bencillik bulunur. İnsanların iyi bir karaktere sahip olması için kendini sevme, özsaygı ve özgüven önemli role sahiptir.

Bencil Nedir?

Bu tip karaktere sahip birey ile narsist, kibirli veya bencil kişilikler arasında ince bir çizgi vardır.

Bencil sözlük anlamı ile kendi çıkarlarını veya kendi benliğini, diğer insanların çıkarları veya benliklerinden öncelikli tutmak demektir.

Bencil Ne Demek?

Kimi insanlar karşılarındaki kişiye, kendi hayatlarının daha iyi olduğunu gösterme çabasındadır. Karşı taraf, kendi hayatını paylaşmaya adım attığında ise bu tip insanlar dinlemekten kaçınırlar. Yine de başka insanlar hakkında durmaksızın konuşabilirler. Buradaki temel amaç ise karşı tarafa kendisini değersiz hissettirme gayretidir.

En yakın arkadaşınız veya sevgiliniz bencil insan kategorisine giriyorsa, onlarla başa çıkmanız için size verebileceğimiz tavsiyeler burada.

Bencil İnsanlar Başkalarına Saygı Duymaz

Bencil insanların, başkalarına saygı duymadığını kabul etmelisiniz. Bencil bir insan ile başa çıkmanın ilk adımı gerçekçi olmaktır.

Karşınızdaki ben merkezli kişiliğin, sizi öncelikli olarak düşünmeyeceğini kabul etmek zordur. İnce düşünceli veya cömert anlarına şahitlik etmiş olabilirsiniz. Fakat bu bencil olmadıkları anlamına gelmiyor!

Yanlışlıkla cömert veya düşünceli davrandıysa, bunu düşünmeden yapmış olacağına emin olmalısınız. Çünkü bu karakteristik özellik, değişkenlik göstermez.

Bencil ile Bencil Olmayın

Bencil insanlar genellikle damarınıza basar ve canınızı yakar. Siz onların kurduğu bu oyuna alet olmayın. Sakin ve sabırlı olun.

Şimdi dürüst olun, size karşı kaba veya kötü davranan birine nazik davranmanız oldukça zordur. Bu içeriği okuyorsanız siz nazik davranmayı başarmış olmalısınız.

Karşınızdaki bencil insana karşı duyacağınız nefreti hafifletin.

Bencil İnsanlara Hatırlatma Yapın

Kendi ruhunu okşayan bu insanlar hislerinizin farkına varmayabilir. Hatta dünya kendileri etrafında dönüyor sanabilirler.

Sakince onunla konuşun. Atacağınız adım "farkındalık" için olmalıdır. Bağırmayın veya öfkelenmeyin. İğleneyici veya laf sokucu üslup ile konuşmamaya çabalayın.

Unutmayın ki amacınız ona birer birey olduğunuzu hatırlatmak ve bencilliğini fark ettirmek.

Bunu nasıl yapacağım diye soruyorsanız şunları deneyebilirsiniz.

-"Beni üzen bir konu hakkında dertleşmeye ihtiyacım"

-"Biraz beni dinlemeyi ve anlamayı ister misin?"

Karşınızdaki kişiye uygun bir şekilde bu cümleleri değiştirebilirsiniz.

Bencil İnsanları Cezalandırma

Bu artık son noktaya gelmiş bencil insanlar için atılabilecek bir adımdır.

Onu, beklediği ve arzuladığı ilgiden mahrum bırakmayı deneyebilirsiniz. Sert ve güçlü bir stratejidir. Karşıdaki insanı direkt olarak kendinizden kaçırabilirsiniz de.

İşin püf noktası onları şaşırtmaktır. Her zaman verdiğiniz tepkilerinizden farklı tepkiler vermelisiniz. Peki ama nasıl? Örnek diyalog:

-"Kıyamam, sana bunu kim yaptı?" diyorsa,

+"Evet, hayat böyle bir şey" deyin.

Unutmayın ki bencil insanlar dikkat ve ilgi ile beslenirler. Bunu onlardan sakındığınızda sizden kaçabilirler.

İlgiyi Kendi Üzerinize Çekin

Sevdiğiniz bir hobiniz veya ilgi alanınızdan bahsedin. Bahçe, dekorasyon, resim her ne olursa.

Karşınızdaki kişi gerçekten size değer veriyorsa paylaşmayı ve dinlemeyi seçecektir. Eğer arkadaşlığınız veya aşkınız sahteyse onun elinizden kayıp gidişini izleyeceksiniz.

İyilik Meleği Olmayın

Yardıma ihtiyacınız olduğu an nedense ortadan yok olurlar.

Bencil arkadaşınız veya sevgiliniz sizden yardım istediğinde elbette bunu esirgemeyin. Bir süre iyiliğinizi ve yardımlarınızı devam ettirin. Fakat karşı taraf sizin zor anınızda yanınızda olmuyorsa iyi niyetinizi kullanıyor olabilir.

Bencil İnsanlara Daha Az Vakit Ayırın

Birinin bencil bir karaktere sahip olduğunu anladığınızda ondan uzaklaşmak yerine, beraber geçirdiğiniz zamanı azaltmayı deneyin.

Akşam yemeği randevularınızın arasını açabilir veya her akşam kahve içmeye çıkmayı azaltabilirsiniz.

Zamanınızı tek başınıza geçirmeniz bile, bencil bir insanla geçirmekten daha iyidir.

Hak Ettiğiniz İlgiyi Alın

Partneriniz veya can dostunuz olabilir fakat bu onların duygusal korsan olmadıklarını göstermez. Bencil insanlar, duygusal korsanlardır!

Çünkü sizin ilginizi çekerler fakat size ilgi göstermezler. İlişkinizdeki verdiğiniz değeri korumak için, karşı tarafa verdiğiniz değeri biraz kendinize gösterin. Dengeyi kurun.

İlişkiyi Bitirin

Eğer tüm bu yöntemleri denediyseniz ve kendi yollarınızı denediyseniz çok yorulmuş olabilirsiniz.

Karşınızdaki bencil insanın değişeceğine inancınız kalmadıysa ayrılık zamanı gelmiş olabilir. Karşınızdaki kişi bencil olmanın yanı sıra narsist bir kişiliğe sahip olabilir. Narsist insanlar, karşılarındaki kişileri kasıtlı olarak kullanırlar.

Eğer bu durumdan emin değilseniz profesyonel yardım almanızı öneririz. Kaldı ki bu konuda teşhisi uzman kişiler koymalı ve yönlendirmelidir.

Bencil insanların, hayatınıza engel olmasına izin vermeyin. Çünkü hayat çok kısa...

Kaynak: https://www.bencil.org/