Güncel
Giriş Tarihi : 29-09-2019 15:38   Güncelleme : 29-09-2019 16:02

BEŞ YILLIK CEZA İNDİRİMİ'NDE AK PARTİ, MHP'Yİ DESTEKLEYECEK

Yargı Reformu Yasa Tasarısı 1 Ekim de meclise geliyor. AK Parti tarafından uzun süreden beri hazırlıkları yapılan tasarı da bir çok yenilik yasanın meclisten geçmesi halinde hayata geçecek. 

BEŞ YILLIK CEZA İNDİRİMİ'NDE AK PARTİ, MHP'Yİ DESTEKLEYECEK

MHP CEZA İNDİRİMİNDE KARARLI GÖZÜKÜY0R
MHP kanadı, AK Parti tarafından hazırlanan yasaya mecliste tam destek vereceklerini belirtirken, ilk pakette olmayan ancak mahkum ve mahkum yakınlarının heyecanla bekledikleri ceza infaz sisteminde yapılacak düzenlemelerle ilgili paket Ekim ayı içerisinde uzlaşma sağlanırsa meclisten geçecek. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve ceza indirim sistemi ile ilgili verilen önergeyi hazırlayan Feti Yıldız, son yaptığı açıklamalarda kendi hazırladıkları paketin meclisten geçmesi halinde (5 yıllık ceza 
indirimi) cezaevlerinin ciddi oranda rahatlayacağını ve cezaevlerinde yaşanan kaosun sona ereceği görüşünü savunuyor.

AK PARTİ:BÜTÜN PARTİLER DESTEK VERMELİ
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 'Yargı reform paketi bir tane değil, birçok paketin ilkini görüşmeye başlıyoruz. Planlamamız aksamadan devam ederse meclisin açıldığı ilk hafta komisyonda, ikinci hafta da Genel Kurulda ilk paketi görüşmek istiyoruz.' demişti.  Turan, 'Şartlı ceza indirimi başta olmak üzere birçok konunun tartışıldığı bir zemin var ama bu tartışmalar somut hale gelmeden açıklamayı doğru bulmuyoruz' derken, bir bakıma MHP'nin hazırladığı yasa tasarısına da yeşil ışık 
yaktıklarını belirtti. MHP'de bazı isimlerde ceza indirim sisteminin meclisten mutlaka geçmesi gerektiğini belirterek, AK Parti'nin MHP tarafından hazırlanan paketedestek vermesini istediler. 

MAHKUM YAKINLARINDA HEYECANLI BEKLEYİŞ
Mahkum yakınları ise 1 Ekimde meclisin yolunu tutmaya hazırlanıyor. Ceza indirim sisteminin hayata geçirilmesini isteyen mahkum yakınları 'eşit yasa eşit af' söylemiyle yıllardır mücadele ettiklerini ve bu yasanın cezaevlerinde büyük bir beklenti içerisinde olan mahkumların umutlarına ışık olmasını istiyorlar. MHP tarafından hazırlanan yasayla 130 bin mahkumun tahliye edilmesi beklenirken, Ankara kulislerinde 'MHP her konuda bu zamana kadar AK Parti'ye ciddi destek verdi. MHP'nin 1.5 yıl önce hazırladığı ceza indirim sistemi paketine AK Parti kesinlikle destek verecek' denilirken, AK Parti'nin diğer partilerden de görüş alınarak paketin meclisten oy birliğiyle geçmesini istedikleri belirtiliyor.