Güncel
Giriş Tarihi : 22-03-2021 00:17   Güncelleme : 22-03-2021 00:17

Bilinç Nedir?

Bilinç Nedir?

Bilinç nedir sorusu çok derin anlamlara sahiptir. Temelde bilinç , düşünceleriniz, anılarınız ve hisleriniz hakkındaki bireysel farkındalığınızı ifade eder. Kısaca bilinç, deneyim edindiğimiz her şeydir. Bu farkındalık size özel yani özneldir. Edindiğiniz deneyimleri tarif edebiliyorsanız, tarif ettikleriniz bilincinizin birer parçasıdır. Bilinç nedir için somut örnek vermemiz gerekirse:

Örneğin; dilinize dolanmış bir şarkı, frambuazlı kekin tadı, baş ağrısı hepsi bilincin birer parçasıdır.

Bu deneyimlere qualia denilmektedir. Latince "quale" kelimesinden türemiş ve "kişisel deneyimin özelliği" veya "bilinçli deneyim" anlamına gelmektedir. Hemen bilinç ne demek derinlerine inelim.

Bilinç Ne Demek?

Bilinç ne demek sorusuna neden böyle bir tanım ile başladık? Çünkü bilinçaltı araştırmalarında qualia çok önemli bir kelimedir. Hatta "Kalite, niceliğin altında kalan bir üründür" sözünü hatırlamak isterim.

Joseph Levine diyor ki : "Çifte kavrulmuş kahvede ve ananasta qualia var."

Yani bu tadı ve kokuyu bilincin algılaması aslında hayatımız hakkında algımıza benziyor. Bu kavram, felsefe ve psikolojide bilincin yapı taşlarından biridir.

Ya varlığı reddedilir ya da bilimsel olarak yeteri kadar incelemediği vurgulanır. Bahsetmeye çalıştığım şey aslında; neden siz, ben ve tüm insanlar duygularımızın olduğuna bu kadar çabuk ikna oluyoruz?

Eğer şiddetli baş ağrısı çektiğime, sofistike bir argüman ile beni ikna ederseniz, bu baş ağrısının bana gösterdiği işkence bir nebze bile azalmayacak ki. Zihin ve beden sorunu burada ortaya çıkıyor.

Öyle ki Descartes, zihin-beden kavramını çarpıcı bir şekilde ortaya attı. Zihin ve bedenin ayrı olarak etkileşime girdiğini öne sürdü.

Daha da önemlisi cogito ergo sum fikrini ortaya attı. "Düşünüyorum, öyleyse varım!" Yani Descartes'e göre düşünme eyleminin kendi var oluşu, bilincin gerçekliğini göstermesiydi.

Günümüzde ise bilinç araştırmaları, belirli nöronları taramak için kullanılmakta. Aslında az önce örneklediğim baş ağrısı konusunda buna atıfta bulunuyordum. Bir takım nöronların etkileşime geçmesi mi bilincimize yön veriyor? Yoksa bu farkındalık sayesinde mi biz nöronları harekete geçiriyoruz?

Bilinç Türleri Nelerdir?

Bilinç pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu faktörler ilaç verilmesinden, doğal faktörlere kadar meydana gelebilir. Beyne dışarıdan gelen bir hasar da bu faktörlerden biridir.

Bilinçte meydana gelecek değişiklikler, yaşamın algılanmasında, anlaşılmasında veya yorumlanmasında değişikliklere sebep olabilir.

Farklı bilinç durumları şunlar olabilir:

  • Halüsinasyon,

  • Hipnoz

  • Uyku

  • Meditasyon

  • Hayaller

  • Bazı ilaçların ortaya çıkarttığı durumlar

Normal farkındalık ikiye ayrılır. Bilinç ve bilinçsizlik. Farkındalığı bozabilecek tıbbi veya zihinsel koşullar olabilir.

Değişenlik gösteren bilinç türleri şunlardır:

  • Sersemlik

  • Koma

  • Letarji

  • Konfüzyon

Sağlık uzmanları veya doktorlar, mevcut bilinç durumunu ölçmek için veya değerlendirmek için farklı değerlendirmeler uygulayabilir. Bu değerlendirmeler tanı ve tedavi sırasında etkin rol oynamaktadır.

Kaynak: https://www.bilinc.net/