Güncel
Giriş Tarihi : 19-08-2021 16:43   Güncelleme : 19-08-2021 16:43

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Benimsenmesi Artıyor!

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde muhtemelen bu kadar hızlı bir şekilde büyümesi benimsenmenin bu kadar hızlı bir şekilde artması beklenmiyordu.

Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Benimsenmesi Artıyor!

Ancak elde edilen son veriler, Bitcoin benimsenmesinin giderek arttığını ve her geçen gün farklı büyük bir kurumun BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini ya da Bitcoin’e yatırım yaptığın gösteriyor.

Bitcoin Yatırımı Yapan Firmalar

Bitcoin’in 2021 yılındaki boğa koşusunun ardındaki etkenlerden birinin kurumsal yatırımlar olduğu ifade ediliyor. İlk olarak 2020 yılında dünya çapında büyük bir firma olan MicroStrategy Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı ve aslında bir nevi kurumsal benimsenme çılgınlığının fitilini de ateşledi. MicroStrategy’nin ardından Bitcoin haberleri ve kripto para haberlerinde sıklıkla farklı firmaların BTC yatırımı yaptığı duyuruldu.

MicroStrategy’nin yanı sıra Elon Musk’ın başında bulunduğu Tesla’nın da Bitcoin yatırımı olduğu biliniyor. Bunlara ek olarak Galaxy Digital Holdings’in, Voyager Digital’in ve Square’in de Bitcoin yatırımları olduğu biliniyor.

Firmalara ek olarak fonlar da artık sıklıkla BTC yatırımı yapıyor. Bitcoin yatırımı bulunan fonlar arasında ise Grayscale Bitcoin Trust, Ruffer Investment Company, WisdomTree Bitcoin ve 21Shares AG bulunuyor.

Bitcoin Ödemesi Kabul Eden Firmalar

Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi de her geçen gün yaygınlaşıyor. Bitcoinhaber.net adlı kripto para ve Blcockhain haber sitesinde de belirtildiği gibi son olarak ABD sinema devi AMC, yıl sonuna kadar müşterilerine Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak sunacaklarını açıkladı.

Buna ek olarak Tesla yaptığı bir açıklama ile Bitcoin ödemelerini kabul ettiklerini duyurmasından kısa bir süre sonra çevresel faktörler sebebiyle ödemeleri durduklarını kamuoyu ile paylaştı. Ancak Elon Musk yaptığı son açıklamalarda, Tesla’nın yeniden BTC ödemelerini kabul edebileceğini dile getirdi.

Öte yandan Microsoft, Amazon, Paypal, Coca Cola, LOT Polish Airlines ve Expedia gibi firmalar da müşterilerine Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak sunuyor. Ayrıca bu noktada küçük işletmelerin de BTC ile ödeme kabul etmeye başladığını belirtmek gerekiyor.

Dolayısıyla artık hem dünya genelinde hem Türkiye’de pek çok işletme BTC’yi bir ödeme yöntemi olarak kullanıyor. Bitcoin yatırımı yaparak enflasyondan kaçmak isteyen büyük firmaların sayısı da günden güne artıyor.