Advert

Burseya’dan sonra hedef Bafelyun Tepesi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye’nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik düzenlenen 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında, Cebel Burseya Dağı’na başlatılan harekat, zor koşullarda sürüyor. Soğuk hava, sis, yağmur ve çamur nedeniyle ilerlemeye ara veren Türk birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, mevcut pozisyonlarını korumaya devam ediyor. Askeri yetkililer, Burseya Dağı’nın terör örgütünden temizlenmesinden sonraki hedefin Türkiye’ye yönelik roket ve havan saldırılarının yapıldığı Bafelyun Tepesi olduğunu bildirdi.

Burseya’dan sonra hedef Bafelyun Tepesi

'Fırat Kalkanı Harekatı' ile Cerablus- Azez hattını terör örgütlerinden arındırarak, sınırı güvenli hale getiren TSK, bu kez Afrin’de benzer tehdidi sonlandırmak için 'Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattı. Harekat kapsamında terör hedefleri; havadan savaş uçakları, karadan ise obüsler ve roketatarlar ile ateş altına alındı. Terör hedeflerinin baskı altına alınmasının ardından Azez’deki Cabel Burseya Dağı ile Cinderes bölgesinden TSK birlikleri ve ÖSO güçleri, taarruza geçti. Taarruz kapsamında bazı köyler, terör örgütü unsurlarından temizlenirken, Cabel Burseya Dağı’nın çeşitli noktaları da PYD’li teröristlerden arındırıldı.

CABEL BURSEYA DAĞI OPERASYONUNDA TEMKİNLİ HAREKET EDİLİYOR

Kilis’teki yerleşim alanlarını menzilinde bulundurduğu ve Afrin’e ulaşım noktasında kilit konumda olduğu için öncelik verilen Cabel Burseya Dağı’nda, pazartesi ve salı günü şiddetli çatışmalar oldu. Dağın daha önce terör örgütü PYD denetiminde olan bazı bölgeleri, ÖSO'nun kontrolüne geçerken, ilerleyiş; yağış, sis ve çamur nedeniyle hareket etmenin zorlanması sonucu durdu. Dağda mevcut pozisyonlarını koruyan birliklerin yanı sıra zaman zaman yapılan saldırılara da anında fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlar ile karşılık veriliyor.

HAREKET EDİLEMİYOR

Bu sabah yine operasyon için Burseya Dağı’na hareket eden ÖSO güçleri, çamurlu yolda araçların hareket edememesi nedeniyle ilerleyemedi. Bunun üzerine durum değerlendirmesi yapan ÖSO güçleri, iklim şartları ve coğrafi koşullar nedeniyle olası çatışmalarda kayıp verilmemesi için havanın düzelmesi kararı alarak, dağdan ayrıldı.

YENİ HEDEF, BAFELYUN TEPESİ

Öte yandan Cabel Burseya Dağı’nın teröristlerden arındırılmasının ardından yeni adresin Kilis’i hedef alan saldırıların yapıldığı Bafelyun Tepesi olduğu bildirildi. Askeri yetkililer, saldırıların yapıldığı bölgedeki terör hedeflerinin savaş uçakları ve obüslerle vurulduğunu; ancak tamamen teröristlerden arındırılması için Cabel Burseya’nın ardından Bafelyun Tepesi'ne yöneleceklerini kaydetti.

Burseya Dağı ve Bafelyun Tepesi'nin ardından Afrin ile Azez arasında bulunan Marin, Kastel Cindo, Maranez, Minnag ve Tel Rıfat bölgeleri ile çevresindeki köylerin teröristlerden alınacağını bildirdi.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PKK'lı terörist Trabzon'da yakalandı
PKK'lı terörist Trabzon'da yakalandı
2018'de 2 bin 442 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
2018'de 2 bin 442 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi