Yaşam
Giriş Tarihi : 13-05-2019 13:03   Güncelleme : 13-05-2019 13:03

Burun Estetik Ameliyatı

Burun Estetik Ameliyatı

Burun estetiği, burun şeklinden ve bu amaç için yapılan ameliyattan memnun olmayan kişilerin bu sorunlarını düzeltmek için uygulanan bir prosedürdür. Ameliyattan önce konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yapmak yararlıdır. Burun estetiğine gerçekten ihtiyacınız varsa, solunum problemleri düzelebilir ve sonuçlar sizi tatmin edecektir. Birkaç doktora danışmalı ve bir fikir edinmelisiniz.

Estetik ameliyattan önce ve sonra cerrahınızla doğru şekilde iletişim kurmanız çok önemlidir. İlk muayenede cerrahınız size burnunuzun durumunu, problemlerinizi, yüzünüzü ve burnunuzu değerlendirerek neler yapabileceğinizi bildirecektir. Burnunuzun kemiklerinin ve kıkırdaklarının yapısını, yüzünüzün şeklini, cildinizin kalınlığını, yaşınızı ve beklentilerinizi, ayrıca işlemi ve sonucu etkileyecek faktörleri açıklayacaktır.

Burnunuzun estetiğinden önce fotoğraflarınız çekilecek ve bir operasyon planlanacaktır. Fotoğraflarınız üzerinde yapılacak araştırmalarla işlemden sonra olası sonuçları görebileceksiniz. Cerrahınız ayrıca ameliyatınızda kullanılacak yöntemleri, anestezi şeklini, ameliyatın yeri ve ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek riskler hakkında sizi bilgilendirecektir.

Burun ameliyatından önce altı saat boyunca sigara içmeyi bırakmanız ve aspirin gibi kan inceltici ilaçlar almamanız istenecektir. Bu önerileri kabul etmek olumlu bir etkiye sahip olacak ve ameliyattan sonra iyileşmenizi hızlandıracaktır. Ameliyattan sonra bir gün boyunca sizinle kalacak ve sizi eve götürebilecek bir refakatçiye ihtiyacınız olacağını da unutmamalısınız.

Ameliyatınızda Yapılacak Anestezi ve Cerrahi İşlemler

Burun estetik ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Cerrahınız bu yöntemi belirlediyse, ameliyat sırasında uyuyacaksınız. Operasyon genellikle zor durumlarda iki veya üç saat sürer. Ameliyat sırasında burun derisi, kemikler ve kıkırdak tamamen ayrılır ve burun istenilen şekline açık ameliyat yapılarak verilir. İnsizyonlar, kemik ve kıkırdak tavanına ulaşmak için burun delikleri veya burun tabanı aracılığı ile yapılır.

Burun ameliyatından sonraki ilk yirmi dört saat boyunca yüzünüzde şişlik, burun ve başınızda hafif ağrı hissedebilirsiniz. Ağrınız için, cerrahınızın verdiği ilacı kullanabilirsiniz. Zorunlu ihtiyaçlarınız dışında, gün boyunca kalkmamanız önerilir. İlk 1-2 gün boyunca göz çevresindeki morlukların ve şişliklerin arttığını fark edebilirsiniz. Soğuk bir kompres uygulayarak bu şişlikleri azaltabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca hafif bir kanama ve burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz. Cerrahınız, burnunuzu ilk hafta temizlememenizi tavsiye edecektir.

Burun estetiği ameliyatı geçiren birçok hasta iki gün içinde ayağa kalkar ve bir hafta içinde de okula ya da işine döner. Tüm günlük aktivitelere ise iki hafta içinde dönülecektir. Doktorunuz günlük yaşamda nelerden kaçınmanız gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Ameliyattan sonraki ilk iki veya üç hafta boyunca, yüzme ve ağır egzersiz gibi eylemlerden kaçınmalı, burnunuzu iki ay boyunca darbelere karşı korumalısınız.

Kaynak: https://www.alpermeteugurlu.com/estetik-cerrahi-ameliyatlar/burun-estetigi/