24 ŞUBAT 2020 Pazartesi 18:25
Siyaset
Giriş Tarihi : 20-12-2019 21:33

CHP'li Neslihan Hancıoğlu: "Fındığın milliliği de yerliliği de kalmadı"

Fındık tarımının bir firmanın elinde tekelleştiğini belirten CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu; "Tarlayı filler bastı, fındığın artık ne milliliği ne de yerliliği kaldı" dedi.

CHP'li Neslihan Hancıoğlu:

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, yabancı bir şirketin, Türkiye'nin en stratejik tarım ürünü olan fındıkta büyük bir hızla tekelleştiği uyarısını yaptı. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının ilk sırasında yer alan fındığın, yaklaşık 7 milyon vatandaşımız için ekmek kapısı olduğunu ifade eden Hancıoğlu; "Artık fındığın rantını; ülkemiz ve üreticilerimiz değil, yabancı bir şirket yiyor" diye konuştu.

"Çiftçimiz ve ülkemiz fındığın hamallığını yapıyor"

Özellikle son 15 yıllık süreçte, üreticilerin menfaatlerini koruma ve kamusal fayda ekseninin terk edilerek, bu ürünü gıda sanayisinde hammadde olarak kullanan yabancı bir firmaya rant sağlayan politikaların uygulandığını kaydeden Hancıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Artık çiftçimiz ve ülkemiz, fındığın adeta 'hamallığını' yapar hale getirildi. Türkiye fındıktan yılda yaklaşık 2 milyar dolar kazanıyor fakat bir firma 15 milyar dolar kazanıyor. Bu firma, sezon öncesi rekolte manipülasyonları yaparak, Fındığı daha dalındayken değersizleştirip, ucuza kapatıyor. Sonra da fındık piyasasını parmağının ucunda oynatıyor. Yani, tarlayı filler bastı, fındığın artık ne milliliği ne de yerliliği kaldı."

"Bu süreç yabancı şirketlerin insafına terkedildi"

Söz konusu firmanın üretimden hasada, işlemeden pazarlamaya kadar fındığı bütün yönleriyle tekelinde topladığının altını çizen Hancıoğlu; "Bu firma şu ana kadar 40 bin üreticiyle sözleşme yaptı. Firma, bizim edinebildiğimiz bilgilere göre Samsun'da da 600 dönümün üzerinde sözleşmeli üretim yaptırıyor. Bu süreç tıpkı tütün üretimi ve piyasasının, devletin kontrolünden çıkıp yabancı şirketlerin insafına terk edildiği sürecin bir kopyasıdır" dedi.

"Düzenleme ve Denetleme Kurulu oluşturulmalı"

Toprak Mahsulleri Ofisi ve FİSKOBİLRİK'in, ellerinde kalan kısıtlı olanaklar ve siyasi baskılar nedeniyle, fındık piyasasını artık regüle edemediklerini vurgulayan Hancıoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: "Türkiye artık bu gidişata daha fazla tahammül edemez. Bu konuda devletin yeni bir denetim ve düzenleme mekanizması oluşturması zorunluluk halini almıştır. Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi yapıya ihtiyaç vardır ve bu yapı hızla oluşturulmalıdır."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA