Advert
Advert

Çift mi görüyorsunuz! Ciddi sorununuz olabilir?

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr.Osman Demir, "İnsanın diplopi yani çift görme durumu göz hastalıklarıyla ilgili bir durum olarak görünsede, çift görme durumu göz kaslarında, göz kaslarına giden sinirlerde veya beyindeki bir hastalık sonucunda da oluşabilir." dedi.

Çift mi görüyorsunuz! Ciddi sorununuz olabilir?

Çift görme paralel olması gereken görme aksının bozulması sonucunda oluşur. Bu durumda hasta, tek gözüyle baktığında tek gördüğü halde, her iki gözle baktığında objelerin retinaya farklı açılarda düşmesi nedeni ile çift görür diyen Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr.Osman Demir, "Çift görme (Diplopi)" hakkında bilgiler verdi. 

BEYİNDE HASTALIK OLABİLİR
Uz. Dr.Osman Demir, "Çift görme göz kaslarında, göz kaslarına giden sinirlerde veya beyindeki bir hastalık sonucunda oluşabilir. Nörolojik hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve tümörleri, beyin damar tıkanıklıkları, kafa içi basıncını arttıran hastalıklar, beyin tümörleri en sık rastlanan nedenler arasındadır. 
Çift görmesi olan kişilerde nöroloji uzmanı ile göz hastalıkları uzmanının iş birliği gerekir. Teşhis için çeşitli tetkikler yapılır. Tedavisi altta yatan hastalığa göre değişir. 

NEDENİ MUTLAKA ARAŞTIRILMALI
Çift görme genellikle göz kaslarındaki sorun ya da kırma kusurları nedeniyle oluştuğundan ciddi değildir ve düzeltici lensler veya cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilir. Ancak, bazı durumlarda, çift görme ciddi nedenlerden kaynaklanabilir, yaşamı tehdit edebilir. Bu nedenle çift görmenin altında yatan neden teşhis edilmeli ve tedavi planı titizlikle takip edilmelidir." diyerek sözlerine son verdi. 
 Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BDDK'dan flaş açıklama
BDDK'dan flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meseleye el attık, bu yıl başlıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meseleye el attık, bu yıl başlıyoruz