Güncel
Giriş Tarihi : 01-04-2021 17:17   Güncelleme : 01-04-2021 17:17

Çilek reçeli nasıl yapılır

Kahvaltıların olmazsa olmazlarının başında reçeller gelir. Özellikle kahvaltıyı tatlıyla bitirmeyi sevenler çeşitli reçelleri sofrasından eksik etmez. Herkesin severek tükettiği çilek reçeli, rengi, kokusu, tadı gibi özellikleriyle lezzetli bir tüketim sağlar.

Çilek reçeli nasıl yapılır

Özellikle kıvamı tutturulduğunda eşsiz bir lezzet sunan reçel çeşitleri, farklı meyvelerden yapılır. Çilek, kayısı, portakal, vişne, kiraz gibi daha birçok meyvenin reçeli yapılabilir. Reçeller satın alındığı gibi aynı zamanda evlerde bireyler tarafından da rahatlıkla yapılır. Yapım işlemleri oldukça basit olan çilek reçeli, gerekli malzemelerin bir araya getirilerek pratik bir şekilde yapılabilir. Kahvaltı sofralarının en lezzetli tatlısı olan reçellerden en sevileni şüphesiz çilektir. Meyve haliyken de oldukça tüketilen bir ürün olan çilek, reçel haliyle de her an tüketilebilir. Ekmeğin üzerine sürerek zevkle tüketilen bu reçel, çocukların da severek tükettiği bir kahvaltılıktır. Bahar aylarının gelmesiyle tezgahlarda yerini alan çilekler, kendine has kokusu ve tadıyla herkesi etkiler. Çileklerin büyümeye başlamasıyla beraber çilek reçeli severler, nasıl yapıldığına dair araştırmalara başlar. Herkesin kendine has özel tarifleri olsa da genel olarak yapılışı oldukça basittir.

Çilek malzemeleri

Yapımı oldukça basit olan çilek reçeli fiyatı gereği sadece üç adet malzemeye ihtiyaç duyacaksınız bu yüzden normal paketlerde de uygun fiyatlı oluyor. 2 kilo çilek, 2 kilo toz şeker (8 su bardağı), yarım limon suyu. İlk olarak bu malzemeleri bir araya getirmek gerekir. Burada önemli olan kısım, 2 kilo çileği bir gün önceden temizleyerek 2 kilo şekeri de ekleyip bir gece bekletmektir. Ardından bu malzemeler, köpükleri kaşıkla toplanarak pişirilir. 45 dakika boyunca kaynatılan reçele ocaktan alınmaya yakın limonu eklenir. Sonra ocaktan alınır ve soğuması beklenir. Son olarak ise kavanozlara alınarak uzun süre saklanabilir. Mevsiminde büyüyen meyveler arasından taze ve sağlam olanları seçerek hazırlayacağınız reçeller çok daha lezzetli olabilir. Meyvelerde tarım ilacı olduğunu düşünüyorsanız tüm işlemlerden önce bir saat kadar sirkeli suda bekletmekte fayda vardır. Bu şekilde meyveleri hızlı ve kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Tam kıvamın elde edilmesi için gereğinden fazla kaynatmadan meyvelerin ezilmemesi ve şeklinin bozulmaması sağlanır. Kolaylıkla yapılan bu reçel ile sofralar her zamankinden daha lezzetli olur.