Sağlık
Giriş Tarihi : 07-02-2018 18:21   Güncelleme : 07-02-2018 18:21

ÇOCUĞUM SADECE ÖKSÜRÜYOR, ASTIM OLABİLİR Mİ?

Astım çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır. Hava kirliliğinin artması, sağlıklı beslenmenin azalması, kentsel yaşama olan göçler nedeniyle sıklığı giderek de artmaktadır. VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Kliniği’nden Doç.Dr.Mehtap Kılıç bugün her on çocuktan birinde astım olduğunu bildirerek, önemli bilgiler paylaştı:

ÇOCUĞUM SADECE ÖKSÜRÜYOR, ASTIM OLABİLİR Mİ?

''Astımın sadece hırıltı ve nefes darlığı olarak algılanması oldukça yanlıştır. Oysa astım, özellikle okul çağında sıklıkla uzamış öksürük şeklinde seyreder. Tipik olarak hareketle artan ya da gece sabaha karşı alevlenen öksürüklerde astım mutlaka akla gelmelidir.  Tekrarlayan öksürüklerde sık antibiyotik kullanımına çokça rastlanmaktadır. Oysa böyle durumlarda astım ve alerjik rahatsızlıkların araştırılması şarttır. Alerjinin kontrol altına alınması solunum yollarını rahatlatacağı için sıklıkla antibiyotik kullanımını da azaltır. Özellikle kreşin ilk yılında ortaya çıkan, tekrarlayan enfeksiyonlara eşlik eden uzamış öksürük alerji açısından uyarıcı olmalı ve araştırılmalıdır” diyen Doç. Dr. Mehtap Kılıç böyle yakınması olan çocuklar için alerjik hastalıklar için değerlendirmenin önemine dikkat çekti. 

''Astımın,  nezle veya gribin hemen göğse inmesi olarak da karşımıza çıkabileceği unutulmamalıdır. Astımlı çocukların bir kısmında beraber olan alerjik nezle de uyarıcı olabilir. Uzamış öksürüğe eşlik eden burun kaşıntısı, peş peşe hapşırıklar, uzayan burun tıkanıklıklarında çocuklar bir alerji uzmanı tarafından muayene edilmeli ve koruyucu tedavi yönünden değerlendirilmelidir. Astımlı çocukların büyük kısmında ev tozu akarı, polen, küf mantarı ya da hayvan tüyleri gibi alerjenlere duyarlılık bulunmaktadır ve bu etkenlerin alerji testleri ile saptanıp koruyucu önlemlerin alınması astım kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Alerji testlerinin doğru yapılması ve doğru yorumlanması oldukça önemlidir'' şeklinde bilgi veren Doç. Dr. Kılıç bazı yanlış bilgilere de değindi: 

''Toplumumuzdaki yanlış algılardan biri de astımlı çocukların beden eğitimi derslerine girmesinde ya da sporla ilgilenmelerinde sakınca olduğudur. Unutulmamalıdır ki astım kontrol altına alınabilir bir hastalıktır ve mesleği sporla ilgili astımlı kişiler vardır. Doğru bir astım yönetimi ile çocuklar diledikleri gibi özgürce oynayabilirler''.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Kliniği’nden Doç.Dr.Mehtap Kılıç bilgilendirmesine şöyle devam etti: ''Astım düzenli takip gerektiren, her iki ya da üç ayda bir ilaç gereksiniminin gözden geçirilmesi gereken bir hastalıktır. Bu kontroller hem gereksiz ilaç kullanımını azaltmak hem de astım kontrol altında değilse tedavide gerekli düzenlemeleri yapmak içindir. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, öksürük ve hırıltı ataklarını belirgin şekilde önlediklerinden hastalık nedeni ile okula devamsızlığını da azaltmış olurlar ve ailelerin çekindiği şekilde kesinlikle bağımlılık yapmazlar.  Çocuklarda astım tedavisinde hedef; sağlıklı büyümenin olduğu, istenilen sporun yapılabildiği, nezle olunca hemen öksürük veya hırıltının oluşmadığı ve gece uykusunun bölünmediği kaliteli bir yaşam sağlamaktır.  Astımın alerji uzmanları tarafından düzenli takip ve kontrolünün sağlanması, doğru doz ve sürede ilaç kullanımı çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri için önemlidir''.