Kültür&Sanat
Giriş Tarihi : 18-10-2020 11:17   Güncelleme : 18-10-2020 11:17

ÇOK BEĞENİLEN “GÜZ TÜRKÜLERİ” KONSERİ TEKRAR SAHNELENİYOR

7’den 70’e herkesin diline pelesenk olmuş Anadolu coğrafyasının eşsiz melodilerinin seslendirildiği “Güz Türküleri” konseri 20 Ekim Salı günü tekrar Samsun Devlet Opera ve Balesi sahnesinde..

ÇOK BEĞENİLEN “GÜZ TÜRKÜLERİ” KONSERİ TEKRAR SAHNELENİYOR

Samsun Devlet Opera ve Balesi, çok beğenilen “Güz Türküleri” konserini tekrar sahnelemeye hazırlanıyor. Anadolu coğrafyasında oradan oraya gezerek günümüze kadar ulaşmayı başarmış türküler 20 Ekim 2020 Salı akşamı saat 20.00’da sanatseverlerin kalplerini ısıtmak için tekrar sahneleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından kontrollerinin yapıldığı Aydın Gün Salonu’nun temsil öncesi ve sonrası yapılan dezenfeksiyon işlemlerinin yanı sıra, sosyal mesafe kurallarına göre yeniden ayarlanan oturma düzeniyle seyirciler 1 buçuk metre arayla oturabilecekler. 

Sadece 134 kişinin katılım sağlayabileceği konserde sanatseverler maske takılması, ateş ölçümü ve Samsun Valiliği’nin yayınlamış olduğu genelgeyle uygulanmaya başlayan HES kodu kontrollerinin yapılmasının ardından konser alanına giriş yapabilecekler. 

“Güz Türküleri” piyanolu şan konserinde Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Piyanist Onur Altıparmak, Soprano Eda Bingöl Gürkan’a eşlik ederken, Anlatıcı Murat Çamlıtepe seslendirilen türkülere dair detayları seyirciler ile paylaşacak. Konserde Turgay Erdener’in bestelediği “İlle de” ve “Sen Sen Sen”, Onur Altıparmak’ın düzenlemelerini yaptığı “Bahçalarda Mor Meni” ve “Çalın Davulları”, Aytekin Albuz’un düzenlemesini yaptığı “İntizar”, Fikret Amirov’un bestelediği “Baharımsan (Aygız)”, Üzeyir Hacıbeyov’un bestelediği Arşın Mal Alan operetinden Gülçehre’nin aryası “Aşık Oldum”, Tofik Guliyev’in bestelediği “Sene de Galmaz (Yalgızam)”, ve Kıvanç Tepe’nin düzenlemesini yaptığı “Aman Avcı” gibi Anadolu’nun yüzyıllar boyunca işlediği motiflerin yer aldığı parçalar sanatseverler için seslendirilecek.

Etkinlikler esnasında da izleyicilerin maske kullanımlarının ve sosyal mesafe kurallarına uyumlarının kontrol ve takip edileceği, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen pandemi kurallarına harfiyen uyulması hedeflenen etkinliklere ait sezon biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri hafta içi ve cumartesi günleri saat 10.00-17.00 saatleri arasında, temsil günleri saat 20.00’a kadar açıktır.