18 TEMMUZ 2019 Perşembe 01:47
Siyaset
Giriş Tarihi : 08-03-2019 23:21   Güncelleme : 08-03-2019 23:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Böyle bir felakete asla izin vermeyeceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şehirleşmenin artmasıyla anne baba çocuklar ve torunlardan oluşan geniş aile ciddi oranda ortadan kalktı. Çekirdek aileye döndük. Birileri buna bile tahammül edemiyor. Böyle bir felakete asla izin vermeyeceğiz. 3 çocuk tavsiyemi özel hayata müdahale gibi göstermek için çabalıyor. Urfalı kardeşlerim bu tabloda çok parlak. Bugün 4 çocuğa sahip olduğum için Rabbime hamd ediyorum. Ama az, keşke daha çok olsaydı."dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Böyle bir felakete asla izin vermeyeceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitingin ardından kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Göbeklitepe Ören Yeri’ne gitti. İlk olarak Göbeklitepe’de çıkan eserlerin yer aldığı bölgeyi dolaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserler ve yürütülen çalışmalara ilişkin kazı ekibi ve Müze Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı.

Erdoğan beraberinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile milletvekili ve belediye başkanları ile ören yerini dolaştıktan sonra Göbeklitepe’nin bulunduğu arazinin eski sahibi olan ve halen burada çalışan Mahmut Yıldız ile sohbet etti. Ören yerine ilişkin aldığı bilgilerin ardından Erdoğan, kentin tüm kesimleriyle turist yoğunluğuna hazır hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

BAKAN VARANK’TAN CHP’YE ELEŞTİRİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Göbeklitepe için 10 milyon harcandığını hatırlatıp, ören yerinin gelecek nesillere aktarılması için çalıştıklarını kaydetti. Bakan Varank, konuşması sırasında CHP’nin Türkiye Uzay Ajansı konusunda Anayasa Mahkemesi'ne gitmesini eleştirerek şöyle dedi:

“Şanlıurfa’da bulunan Harran Ovası’nda GAP İdaresi ve TÜBİTAK işbirliğiyle uydu takibiyle tarım yapıyoruz. Havadan ve yerden veri topluyoruz. Çiftçi nasıl çok kazanır ona kafa yoruyoruz. Ama CHP zihniyeti çıkıyor Türkiye’nin 20 yıllık hayali olan uzay ajansını engellemek için çalışıyor. Bunlar Anayasa Mahkemesi’ni yol yapıyor. Bizim ufkumuz uzayda ama bu CHP zihniyeti yaya bile değil sürünüyor" dedi.

BAKAN ERSOY: GÖBEKLİTEPE BİZE ARMAĞAN VE EMANETTİR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Göbeklitepe’nin Anadolu Kültür mirasının zirve noktası olduğunu belirterek, "Dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe. Burası bulunana kadar Malta’da bulunan en eski tapınak olarak biliyordu. Göbeklitepe için 12 bin yıldan bahsediyoruz. Üstelik kazı devam ediyor. Tarih onu var eden topraklarda yeniden ayağa kalkıyor. Göbeklitepe arkeoloji dünyasında birçok cevabı geçersiz kıldı. Ülkemizin tarihi zenginliğine sahip çıkmak adına önemli kararlar atıyoruz. Gaziantep’te Arkeoloji Enstitüsü kuruyoruz. Arkeolojik kazı sürelerini artıracağız. Devam eden 153 bilimsel kazı var.1 Mart tarihinde 122 çalışma içerisinde kazıların yıl boyu devam etmesi protokolü imzaladık. Çalışmalara hız kazandırıp, ciddi istihdam sağlayacağız. 2019’un Göbeklitepe yılı ilan edilmesi çok önemlidir. Göbeklitepe bize armağan ve emanettir. Onu korumak, değerlendirmek ve gelecek nesillere ulaştırmak sorumluluğundayız" diye konuştu.

FUAT OKTAY: İNSANLIK TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Tarihin sıfır noktasında Türkiye’nin sahip olduğu Göbeklitepe’de olmaktan mutlu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şöyle konuştu:

"Tarihin ilk yerleşim yerlerinden birisiyiz. 12 bin yıl öncesine ışık tutan Göbeklitepe, Anadolu’nun uygarlıktaki yerini tüm dünyaya göstermektedir. Nice peygamberlerin yaşadığı bu güzel toprakların inanç merkezi olduğunu ve tarihin ilk tapınak ve ibadethanesinin bu topraklarda olması tarihin seyrini değiştirmiştir. İlk tarım ve yerleşik yaşama geçiş burada gerçekleşiyor. Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha eski olan Göbeklitepe adeta tarihin sıfır noktası insan eliyle yapılmış en eski ibadet yeridir. İnsanlık tarihinin yeniden yorumlanmasına neden olan Göbeklitepe’yi turizme kazandırmak için yürütülen çalışmalar sonrası 2019 Göbeklitepe yılı ilan edildi. Bu adımlar insanlık tarihi açısından son derece önemli. 2023 yılında Şanlıurfa’ya gelmen turist sayısını çok yukarı taşımayı hedefliyoruz."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BU YIL HEDEF 50 MİLYON TURİST

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında Göbeklitepe’nin insanlık tarihinin yeniden yazılmasını gerektirecek derecede önemli olduğunu söyledi.

Göbeklitepe ile öne sürüldüğü insanların önce yerleşik hayata geçip daha sonra inançlarını sembolize eden yapılan inşa ettiği bilgisinin tersine işlediğinin ortaya çıktığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle dedi:

"Göbeklitepe insanların inançlarının peşinden giderek yerleşik hayata geçildiğinin işaretini veriyor. Göbeklitepe geçen yıl yapılan takiple UNESCO’nun kalıcı listesine ilave edildi. Geçte olsa tescillenmiş oldu. Daha önce 2’si karma, 15’i kültürel olmak üzere 17 kültürel miras alanı bu listedeydi. Göbeklitepe ile bu sayı 18’e yükseldi. Dünya kültür mirası geçici listesindeki varlık ve alan sayımız ise 77’ye yükseldi. Ama bizim için yeterli değil. Bu sayıların her geçen yıl daha da artacağına inanıyorum. Ülkemizin eşi bulunmaz tarih kültür ve medeniyetler beşiği olduğu zamanla daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizin her köşesi adeta açık hava müzesi, onun için de çok yoğun çalışmanın ortaya konulması lazım. Çünkü bizim gibi kadim yerleşim yerlerindeki tarihi eserlerin bulunması ortaya çıkarılması biraz da nasiple olur. İstanbul, Hatay Mardin, Şanlıurfa ve daha çok ilimizde farklı amaçlarla yürütülen çalışmalarda çok önemli eserlere rastlıyoruz. En somut örnek Göbeklitepe. 1963 yılında 2 üniversitenin yaptığı araştırmalardan gerekli derinliğe inilmediği ve yüzey araştırmalarıyla sınırlı kalındığından sonuç alınamamış. 1986 yılına kadar ne olduğu meçhul kalmış. Çiftçi tarlasını sürerken bulduğu heykeli müzeye götürmesi ve hayatını insanlığın geçmişini araştırmaya adayan Alman bilim insanı Klaus Schmit’in görmesiyle Göbeklitepe’nin önemi ortaya çıkıyor. Verilen gayretlerin sonucunda böyle bir hazine gün yüzüne çıkmıştır. Ama bu eserleri ortaya çıkarmak kadar tanıtımını yapmakta önemlidir. 100-150 senelik mazisi olmayan eserlerin nasıl reklamının yapılıp, korunduğunu, milyonlarca turistin ziyaret ettiği çekim merkezine dönüştürüldüğünü görüyoruz. Türkiye’nin kültürel miras bakımından kesinlikle eksikliği yok aksine fazlası var. Bizim eksikliğimiz reklam ve tanıtımını layıkıyla yerine getiremeyişimiz. Az önce öğrendim, dün bin kadar ziyaretçi buraya gelmiş. Bir günde bin kişi geliyorsa bu binler olacak demektir. Devlet ve müteşebbislerin şartları zorlayacağı yatırımlar ise terör örgütü tarafından bugüne kadar sabote edildi. Terörün istismar ettiği ne varsa ortadan kaldırdık. Turizm; uzun süre sezonluk olan deniz, güneş, kum üçgenine hapsoldu. Hükümetlerimiz döneminde ülkemizdeki 142 müzeyi yeniledik, 52 yeni müze açtık. Ülkemizin zenginliklerini yurtdışında geniş kitlelere göstermek için 68 yurtdışı kültür varlığı sergisi açtık. Turizm yelpazemizi genişlettik. 13 milyon olan turist sayısını 46 milyona çıkardık, turizm gelirini 12 milyar dolardan 30 milyar dolar sınırına getirdik. Bu yıl hedef 50 milyon turisti geride bırakmak. 2023’te 70 milyon turist hedefine ulaşmayı başaracağız, bunda kararlıyız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından törene katılanlarla birlikte kurdele keserek Göbeklitepe Ören Yeri’nin resmi açılışını yaptı.

KADINLAR BULUŞMASINA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 11 Nisan Spor Salonu'nda düzenlenen 'Aynı Gök Kubbe Altında Gönül Dilimiz Türkiye 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Buluşması' etkinliğine katıldı. Salona girişinde kadınlar tarafından zılgıtlarla karşılanan Erdoğan, platforma çıkarak kadınlara seslendi.

Kadınların gününü kutlayan ve kadınlara yönelik çok haksızlık yapıldığı anlatan Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"İnsan dediğimiz varlığın bir yanı erkek bir yanı da kadındır. Kadınlara çok haksızlık, adaletsizlik yapılmıştır. Kadınları bu tür haksızlıklardan kurtarmak istediğini söyleyenler onları daha kötü bir duruma sürüklemiştir. Hep kadınlarımızın yanında yer aldık. Kadınlarımızı hak ettikleri yere getirmek için gayret ettik. İstanbul il başkanlığı ve Beyoğlu belediye adaylığından başlayarak sorumluluk üstlendiğim her dönemde kadınlarımızla beraber yürüdük. Kadınlarımız hep en önde yer alıyor. Merhum annem ile eşim ve kızlarım en büyük destekçim olmuşlardır. Kadın eli değmesi diyoruz ya kadın ellerinin değmesi sayesinde bu günlere gelmişimdir."

Anadolu kadınının çilekeş olduğunu ama hep ayakta kaldığını vurgulayan Erdoğan, "Bu topraklara 'vatanımız' diye sarılabiliyorsak bunda kadınlarımızın önemli bir yeri vardır. 15 Temmuz gecesi darbecilerin karşısına aslanlar gibi dikilen kadınlarımızı ömrümüz boyunca şükranla yad edeceğiz. Kadınlarımızı niçin toplumsal hayatta hak etikleri yere ulaştırmamız gerektiğinin en somut halidir. Biz kadınlarımıza partimizde hep öncelik veriyoruz. AK Parti'nin kadın kollarında 4,5 milyon kadın üyemiz var ve kabinede iki kadın bakanımız var" dedi.

Salonu dolduran kadınların tezahüratları altında konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin güçlü aile yapısı ile onlarca badirenin altından kalktığını hatırlatarak, şöyle dedi:

"Bunun için aile yapımızı sarsmaya yönelik saldırılar altındayız. Bu saldırılar dolaylı yolla yapılıyor. Bireyi ailesinden kopardığınızda onu istediğiniz gibi savunmanız, korkutmanız, kullanmanız kolaylaşır. Şehirleşmenin artmasıyla anne baba çocuklar ve torunlardan oluşan geniş aile ciddi oranda ortadan kalktı. Çekirdek aileye döndük. Birileri buna bile tahammül edemiyor. Böyle bir felakete asla izin vermeyeceğiz. 3 çocuk tavsiyemi özel hayata müdahale gibi göstermek için çabalıyor. Urfalı kardeşlerim bu tabloda çok parlak. Bugün 4 çocuğa sahip olduğum için Rabbime hamd ediyorum. Ama az, keşke daha çok olsaydı."

Erdoğan’ın konuşmasının ardından  Muazzez Ersoy ve yerel sanatçılar sahne alarak şarkılarını  seslendirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA