Siyaset
Giriş Tarihi : 02-05-2019 15:23   Güncelleme : 02-05-2019 15:23

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörle el ele olanlar, bizimle ittifak halinde olamazlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB Genel Kurulu'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörle el ele olanlar, bizimle ittifak halinde olamazlar

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Ekonomi başta olmak üzere ülkemizin geleceğine ilişkin her konuda iş dünyasında istişare etmeye önem verdik.

Ankara'da ve tüm şehirlerimizde iş dünyamızın en büyük çatısının genel kurullarına, ekonomi şuralarına ve diğer pek çok etkinlikler ekatılarak ülkemizin ekonomisini güçlendirdik.

Ülkemizin 81 şehrinde faaliyet gösteren 365 oda ve borsamız büyük ve güçlü Türkiye davamızın ete kemiğe bürünmesinde lokomotif görevi yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında bir araya gelen 1,5 milyon girişimcimiz temsilcisi oldukları yatırım, ihracat stihdam ile geleceğimizin güvencesidir.

Sizlerin gayretiyle önümüze çıkan engelleri aşarak hedeflerimize yürümeye devam ediyoruz. Sizler istihdamı arttırdığınız, yatırımlarınızı devam ettiğiniz, yenilikleri açık olduğunuz müddetçe bu milletin önünde kimse duramaz.

Türk malı ibaresi artık dünyanın her yerinde bir imza haline gelmişse bu başarının altında sizlerin başarısı var. Bir kez daha Türkiye'nin büyümesi, güçlenmesi, kalkınması, zenginleşmesi adına katkı veren her bir kardeşime teşekkür ediyorum.

Türkiye'yi 2003'ten 2018'e kadar yüzde 5,6 büyütme başarısını birlikte gösterdik. 210 milyar dolarlık uluslararası başarı getirme başarısına birlikte imza attık. Dolar bazında geçen yıl biraz daha gerilemiş de olsa milli gelirimizi 3 kat daha fazla ilerletmeyi birlikte başardık.

Turzimde 12,8 milyon turist sayısında 46 milyon turist sayısına birlikte ulaştık. Birileri borçlanma rakamları üzerinden fırtına koparmaya çalışıyor, farkındayız.

Türkiye'yi kur, faiz, enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız. Son dönemde ardı ardına ülkemize ve milletimize kurulan tuzakların sebebi, siyasette olduğu gibi ekonomi olarak da diz çöktürme gayesidir. Son yıllarda maruz kaldığımız tüm saldırılar şahsımızı değil; doğrudan doğruya Türkiye'yi can evinden vurmayı amaçlamaktadır.

Ülke ve millet olarak teslim olmayı reddetiğimiz için bize bedel ödetmeye çalışıyorlar. bir zamanlar toplu iğne bile üretemeyen ülkenin dnyanın söz sahibi olmaya başlamasının birilerini rahatsız ettiği çok açıktır. Ne yaparlarsa yapsınlar bu yoldan geri dönmeyeceğiz.

Kaderin üstünde kader olduğunun bilinciyle tek vatan tek bayrak tek millet ülkümüze sıkı sıkıya sarılacağız. Merhum Alija İzzetbegovic'in "Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir" sözünü unutmayarak mücadelemizi sürdüreceğiz.

Son zamanlarda "kucaklaşma zamanı" moda oldu. Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık. Onun için 'Türkiye İttifakı' dedik 'Cumhur İttifakı' dedik.

Bazıları hemen fitne çıkarma peşine düştü. Biz Cumhur İttifakı'nı 15 Temmuz gecesi kurşunların bombaların altında kurduk.

Dağdan talimatlar geldiğinde Ankara'da İstanbul'da İzmir'de seçime girmeyeceksiniz. Sen parti değil misin? kiminle girdin seçime? Nasıl girdin seçime? Terörle bir arada olanlar bizimle ittifak haline olamazlar. Benimle 4 evladımın Berat Gecesi'nde şehit edildiği bir olayda bizler buralara el bebek gül bebek gidemeyiz. Biz nereye nasıl gidileceğini çok iyi biliriz. Hiçbir zaman tahrik unsuru olmadık olmayacağız.

İş dünyamızda bu büyük imtihandan Türkiye, alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. İstihdamı yükseltmeye hep ihtiyacımız bulunuyor. Kritik dönemlerde bu durum çok daha önemli bir hal alıyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana maruz kaldığımız ekonomik saldırılara hep birlikte cevap verme zamanıdır. Öncü veriler 100 bin kişilik bir arışa işaret ediyor. Bu yeniden yükselişe geçtiğimizi gösteren önemli bir rakamdır ama yeterli değil. Gaza basmalı ve hedefimize doğru süratle yol almalıyız.

Şu anda öyle müteahhitler var ki aldıkları işi 1 yıl, 2 yıl ,3 yıl geri bırakmak suretiyle o yatırımla adete bir laşe haline dönmüştür. Gerekli uyarılar yapıldığı halde biz kalkıp onların hesaplarına herhangi bir blokaj uygulamadık. Yatırım orada duruyor. Eğer bunu yapamayacaksan böyle bir ihaleye niye girdin? Biz bu insanların peşine düştük.

Bir diğer yandan, limanlarımıza bütün bu yüklerin aşınması konusunda 17 yıl içerisinde yapılan alt yapı yatırımlarını görmezlikten gelebilir miyiz? Benim ülkemin en doğusundan en kuzeyinden bütün imkanlara varıncayakadar her türlü taşımacılığı yapmaya alt yapımız müsait.

Dün TÜSİAD'da da söyledim. Kim gelirse getirin. Yeter ki ülkemize yatırım yapsınlar. Biz hiçbir zaman ön kesmedik. Tam aksine, destek verdik.

Benim faiz konusundaki hassasiyetimi sizler de biliyorsunuz. Bundan kurtulmak; ki bir ara biliyorsunuz biz 4,6’ya kadar düşürdük. Ve o dönemde enflasyon 6-7 civarındaydı, tek haneli rakamda. Ondan sonra işte biliyorsunuz Gezi olayları patlak verdi. Gezi olaylarının faillerinin de kimler olduğunu biliyorsunuz. Bunlar niye yapıldı? Türkiye’ye diz çöktürmek için atılan adımlardı. Benzer  adımları atmak istediler yapamayacaklar.

Şu anda burada, Güneydoğu Doğu’dan gelen arkadaşları var. Terör döneminde neler yaşadığınızı benden daha iyi biliyorsunuz. Sadece bu ay içerisinde 170’i aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. İşte yine operasyonlar çerçevesinde İzmir’de 12 YPG’liyi bu gece yakalamak suretiyle şu anda gözaltına almış bulunuyoruz. Güvenlik noktasında bunu başarmadan ekonomide de bunu yakalamak mümkün değil. 

İki şeyi söylemişimdir. İstikrar ve güven; olmadan ekonomik istikrarı yakalamak mümkün değil. Bunları biz gerçekleştiriyoruz. Güneydoğu’da Doğu’da artık eski hal yok. Huzur iklimi esiyor. Tüm yatırımcılarıma da söylüyorum, sizlerin yapacağı yatırımlarla istihdam sıçrama yapacaktır. Ama mesele yatırımdır.

Biz ülkemizi eskiye döndürmeyi değil, 2023 hedeflerine ulaştırmayı planlıyorum. Tuzakların, çelmelerin tek amacının bizi hedeflerimizden vazgeçirmek olduğunu biliyoruz.

Kur faiz ve enflasyonu mutlaka hedeflerimize uygun seviyeye indirmekte kararlıyız. Seçim dönemini geride bıraktık. Ve tüm enerjimizle icraata yoğunlaştık. Yaptırım tehditleri, Türkiye ile ontolojik sorunu olan çevrelerin boş durmayacağını da açıkça gösteriyor. Ama artık biz de onların numaralarını çözdük ve nasıl tedbir alacağımızı öğrendik. Şifreler çözülmüştür. Çok can yakıcı dalgaların ortaya çıkması kolay değildir. Önümüzdeki dört yılı bu doğrultuda en verimli şekilde kullanacağız.

Öyle dönemler olur ki, ne kadar çok paranız olursa olsun insanlarınızı doyuracak gıdanız yoksa hiçbirisi işe yaramaz. Daha açık bir ifadeyle, gerçek bağımsızlığın yolu gıda güvenliğinden geçiyor. Bunun için tarım sektörüne hep ayrı bir önem verdim. Tarım ile uğraşanların toprağına ve üretime sahip çıkması için gereken tedbirleri almaya devam edeceğiz. 

Malum mevsim itibariyle çiftçimiz toprağını sürdü, alın terini akıttı ve hasat dönemi için hazırlanmaya başladı. Yağış bakımından bereketli bir yıl geçiriyoruz. Hububat alım fiyatını, hasat dönemi başlamadan açıklayarak üreticimizin emeğine göz diken fırsatçıların önüne geçiyoruz. Şimdi bu yılın hububat alım fiyatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Toprak Mahsulleri Ofisi geçen yıl 1050 liradan alınan sert buğday, bu yıl yüzde 29 artışla ton başına 1350 lira olmuştur.  Kaliteli buğday ise 1400 lirayı geçecektir. Arpa alım fiyatı yüzde 33 artışla ton başına 1100 lira olarak belirlenmiştir. 

Ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimize 200 lira mazot, gübre desteği yapılacaktır.