Siyaset
Giriş Tarihi : 24-04-2019 11:54   Güncelleme : 24-04-2019 11:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu’nda konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinden satır başları:

Yeni yönetim sisteminde devlet arşivlerini cumhurbaşkanlığına bağladık.

Hep yanarım Süleymaniye’deki arşivlerin haline bizi yeni yerin yapımına özellikle o itmiştir. Hafızası olmayan milletler nereden nereye geldiklerini nereye gideceklerini bilemezler. Güçlü arşiv geleneği güçlü devletin ifadesidir. Geçmişimizin en büyük dayanağı arşivlerimizdir.

Dijitalleştirme projeleriyle devlet belgelerinin önemli bölümünü güvence altına alınmasını sağladık. Osmanlı arşivlerindeki çalışmayla 31 milyon belge tasnif edilmiştir.'

Coğrafyada adalet yeniden tesis edildiğinde elimizdeki arşiv belgelerin yardımıyla hak yerini bulacaktır. Bunun için arşiv araştırmacılığına özel öenm vermemiz gerekiyor.

Gazi Mustafa Kemal'den İsmet İnönü'ye Celal Bayar'dan Kenan Evren'e kadar tarihin önemli adamları notlarını Osmanlı Türkçesi ile yazmıştır. Elimizde bunların da belgeleri var. Zira, bir insanın şah damarı kesildiğinde arşivi olmayan bir devlet de aynı durumdur.

Ömrünü arşivlerde geçirerek çalışan bilim adamlarımız olmasaydı, bugün ne söyleyeceğimizi ne yapacağımızı bilmez bir durumda olurduk. Arşiv araştırmacılığını geliştirmek için her türlü desteği vermeye hazırız.

Elimizdeki arşiv hazinesine bir başka ülke sahip olsaydı, inanın tüm dünya arşivlerimizi konuşuyor olurdu. Arşivlerimiz üzerine onlarca film, belgesel, dizi çekildiğini görüyor olurduk.

Ermeni meselesi ve terörle mücadele üzeirndnee türkiye'ye insan hakları ve demokrasi dersi vermeye çalışanların geçmişinin kanlı olduğunu her fırsatta görüyoruz. Batı dünyasının, bugün dünyanın hakim gücü haline gelmesi değerlerinin yüceliği veya fikirlerinin üstünlüğü değildir. İnsana ve tabiata karşı yürüttüğü acımasız savaş vardır.

Bu vahşetlerin, katliamların, soykırımların ve işkencelerin hiçbirisinde bizim dahilimiz bulunmadığı gibi çoğu defa biz bunun maduru olduk.