27 OCAK 2020 Pazartesi 10:42
Güncel
Giriş Tarihi : 06-09-2019 12:36

Diyarbakır'da ailelerin HDP önündeki eylemi sürüyor

DİYARBAKIR'da çocuklarının HDP'liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını iddia eden 7 anne ile oğulları PKK'lı teröristlerce kaçırılan 4 polis ve asker annesinin, başlattıkları oturma eylemi 4'üncü gününde devam ediyor. Bugün 11'e çıkan annelerin eylemine son vermesini isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ile buna tepki gösteren aileler arasında gerginlik yaşandı. Annelerden kanser hastası Ayşegül Biçer ise sanatçılardan destek istedi.

Diyarbakır'da ailelerin HDP önündeki eylemi sürüyor

Diyarbakır'da Hacire Akar, 21 Ağustos'ta kaybolan ve HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını iddia ettiği oğlu Mehmet (21) için 22 Ağustos'ta parti önünde oturma eylemine başladı. Mehmet Akar 3 gün sonra polise teslim olup, 1 Eylül'de çıkarıldığı mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşan Hacire Akar, çocukları kayıp annelere de eylem yapmaları için çağrıda bulunarak evine döndü. Bu çağrıyla harekete geçen ve çocuklarının HDP aracılığıyla terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden aileler, 3 Eylül Salı günü HDP önüne gelip oturma eylemine başladı. İlk olarak Fevziye- Şahap Çetinkaya çifti, 30 Ağustos'tan beri haber alamadıkları oğulları Süleyman (18) için oturma eylemine başladı. Aynı gün Remziye Akkoyun 4 yıldır kayıp olan oğlu Azad, Rauf- Ayşegül Biçer çifti ise 10 aydır kayıp olan tek oğulları Mustafa (18) için oturma eylemine başladı. 4 Eylül Çarşamba akşamı da Celil Begdaş, 5 Mayıs 2019'dan bu yana kayıp olan oğlu Yusuf (16) için oturma eylemine başladı.

HABERLERDEN İZLEYİP DİYARBAKIR'A GELDİLER

Çocuklarının HDP aracılığıyla kandırılıp dağa kaçırıldığını iddia eden ailelerin oturmaya eylemini televizyondan izleyen 7 aile de Malatya, Gaziantep, Mersin ve Mardin'den kalkıp Diyarbakır'a geldi. Gaziantep'ten gelen Şevket-Songül Altıntaş çifti, vatani görevini yapmak amacıyla usta birliğine giderken 2 Ekim 2015'te Tunceli'nin Pülümür ilçesinde kaçırılan oğulları Müslüm (24) için oturma eylemine başladı. Mersin'in Anamur ilçesinde gelen Rahime Uymaz, 28 Temmuz 2015'de Diyarbakır'ın Lice ilçesinde eşi ve kızının yanında aracından indirilerek kaçırılan yeğeni polis memuru Sedat Yabalak (34) için oturma eylemine katıldı. Mardin'in Derik ilçesinden gelen Emine-Şeyhmus Kaya çifti İstanbul'da görevli iken Muş'ta kardeşinin düğününe katılıp konvoyla Derik'e dönerken Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen teröristler tarafından kaçırılan oğulları polis memuru Vedat Kaya (28) için oturma eylemi yapıyor. Malatya'dan gelen Sadiye Özbey, Rize'den Malatya'ya kendisini ziyarete gelirken 17 Eylül 2015'de Tunceli'nin Pülümür ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerce aracı yakılıp kaçırılan oğlu Astsubay Semih Özbey için HDP il binası önünde oturuyor. Bu ailelere Meryem Savur 4 yıldır kayıp olan oğlu Fırat'ın (22), Sebiha Balta ise 5 yıldır haber alamadığı oğlu Arafat'ın (25) bulunması için HDP önünde bekleyen ailelere katıldı.

AİLE SAYISI 11 OLDU

Bugün de sabah saatlerinde Diyarbakır’ın Dokuzçeltik köyünde yaşayan Aysel Koyun, 5 yıl önce oğlu Neşat'ın (22) terör örgütü tarafından kaçırıldığını iddia ederek oturma eylemine katılan 11'inci anne oldu. HDP İl Başkanlığı önünde 3 Eylül Salı günü başlayan oturma eylemleri, 4'üncü gününde de devam ediyor.

AĞLAYARAK KONUŞTU: YÜREĞİM KALDIRMIYOR ARTIK

10 aydır kayıp olan oğlu için HDP önünde Salı gününden beri oturan Ayşegül Biçer, gözyaşlarına hakim olamadı. Sosyal medyadan kendilerini eleştiren kullanıcılara tepki gösteren Ayşegül Biçer, "Hiçbir gelişme yok, hiçbir haber yok ne ses var ne seda. Bu kadar acının üstüne sosyal medya hesaplarından çok çirkin sözler kullanılıyor. Onların bizi anlamasını bekliyorum; anneleri, babaları, kardeşleri. Sizin evladınız olması gereken yerde diye kullandığınız kelimeler, insanlığa yakışmayan kelimelerdir. Ben sadece tek bir şey diliyorum; hani diyorlar ya makarnaymış, paraymış onun için orada oturuyorlar. Gelsinler sadece bir tane evim var onu da onlara vereceğim. Çadırda yaşayacağım ama evladımı geri versinler. Ben makarna ya da para için burada oturmuyorum. Bir perde kurmuşlar arkasına saklanıyorlar. Siyasetmiş. Bizim burada siyaset yapacak gücümüz yok. Yaralı analar babalar burada, hiç saygı duyulmuyor" dedi.

SANATÇILARA ÇAĞRI

Oğlunun bulunması için her sabah uyandığında var olan umudunun kırılmasını istemediğini belirten Biçer, sanatçılara da destek çağrısında bulunarak, şunları söyledi:

"Normal bir şey olduğunda sanat camiası ayaklanırken, neden burada yüreği yanık analara destek vermiyorlar, daha çok sesimizi duyurmuyorlar? Ben çocuğumun tırnağını dünyaya değişmem, değil ki dünya malı. Ben evladımı geri istiyorum, mücadeleye devam ediyorum. Artık tek kelime ile kana kan diyorum, kanımı vermeye hazırım burada. Artık kötü şeyler yapmaktan korkuyorum, yüreğim kaldırmıyor artık. Her sabah bir umutla uyanıp, o umudun kırılmasını istemiyorum. Geri dönsün evlatlarımıza çağrı yapmak istiyorum, onlara inanmayın, Allah rızası için geri dönün, yanlış yoldasınız. Sosyal medya hesaplarını görüyoruz, neler yaptıklarını görüyoruz, onlardan geri dönmelerini istiyorum. Hasretle ve özlemle de bekliyorum onları."

HDP'Lİ MİLLETVEKİLİ AİLELERİN KALKMASINI İSTEDİ, GERGİNLİK YAŞANDI

Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı'na gelen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, ailelerin parti önündeki eylemine son vermesini istedi. Aileler tepki gösterince gerginlik yaşandı. Polislerin araya girmesiyle Milletvekili Aydeniz parti binasına girdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA