Sağlık
Giriş Tarihi : 14-12-2017 16:18   Güncelleme : 14-12-2017 16:18

DİZ AĞRILARINI CİDDİYE ALIN

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ağrı Merkezi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, "Günlük yaşantımıza büyük etkisi olan diz ağrıları depresyonu bile tetiklediği görülmüştür. Bu sağlık sorunu, geçmişteki yanlış alışkanlıklardan bile ortaya çıkabilir hatta dikkate alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır." dedi.

DİZ AĞRILARINI CİDDİYE ALIN

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ağrı Merkezi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, "Diz ağrıları" konusunda bilgiler verdi. 

Doç. Dr. Cem Coşkun Avcı, "Diz ağrıları konusunda bilgi vermeden önce diz nedir? sorusuna yanıt verelim. Diz; Bacağın bükülebilen orta dış kesimidir. Uyluk kemiğiyle kavi ve kamış kemiklerinin eklenmelerinden oluşur. Her eklemde olduğu gibi kaslar ve de destek dokularla çevrili olan bu eklemin önyüzünde, eklemi kalkan gibi koruyan dizkapağı kemiği vardır. 
Başlıca hastalıkları eklem romatizması, kireçlenme ve diz kaymasıdır. Diz kemiğinin hemen altından bir sinir demeti geçer. Bu nedenle sinir hastalıklarında, sinirlerin çalışmasını ölçmek amacıyla doktorlar bu bölgeye çekiçle vurarak sinir, kas tepkilerini ölçülür.

DİZ AĞRILARINI CİDDİYE ALIN
Günlük yaşantımıza büyük etkisi olan diz ağrıları depresyonu bile tetiklediği görülmüştür. Bu sağlık sorunu, geçmişteki yanlış alışkanlıklardan bile ortaya çıkabilir hatta dikkate alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
Kişilerin daha bilinçli olmasından dolayı, ağrıların ciddiye alınması sebepleri ile diz ağrılarından dolayı doktora başvuruların artığını görmekteyiz. Fakat bazı hastalarda ise bu durum tam tersinedir. Uzun yıllar diz ağrılarını krem, ilaç ve kulaktan dolma bilgiler ile geçiştirmeye çalışanlar ilerki dönemde geri dönüşü olmayan sağlık problemlerini beraberinde getirebiliyor.
Bu anlamda hayatımızı kısıtlayan, hareketimizi engelleyen, bize acı veren bu şikayetler için yaşınız ve nedeni ne olursa olsun hemen ilgili doktora başvurup gerekli tıbbi müdahaleler yapılmalı" diyerek sözlerine son verdi.