Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-10-2020 18:39   Güncelleme : 21-10-2020 18:39

Emeklilere bayram ikramiyesi müjdesi

Korona virüs döneminde sık sık gündeme gelen emekli maaşlarındaki değişiklik son halini aldı. SSK ve BAĞ-KUR maaşlarındaki artıştan sonra ikramiyelerde de zam konusu gündemdeydi. Hükümet tüm talepleri değerlendirdi ve vatandaşlara olumlu olumlu geri dönüş yaptı.

Emeklilere bayram ikramiyesi müjdesi

BEKLENEN ZAM 355 TL YE KADAR ÇIKACAK

Bir çok emekliyi ilgilendiren bu kararın ne olacağı , ne kadar zam uygulanacağı merak ediliyordu. Memur ve emekli maaşları arasında olan fark nedeniyle bu konuyla ilgilenen kurumlar emekli vatandaş maaşlarının artması ve 355 TL'lik zammın gelmesine karar verdi. Planlanan eşitlik intibak zammı ile gerçekleştirilmiş olacak. Maaşlarda olan bu haksız fark 2000 yılından sonra emekliye atılanlarla birlikte daha da göz önüne geldi ve emekliler tarafından beklenmeye başladı. Eğer hükümet tarafından yanıtsız kalınmazsa beklenen zam 355 TL ye kadar çıkacak. Bu zam ile emekli ve memur kesim arasındaki maaş uçurumu oldukça azalmış olacak.

Emeklilerin uzun yıllardır talepte bulunduğu maaş zammı tekrar gündemde. Bu konu beklenen zam geliyor mu sorusunu akıllara getirdi. Anayasa mahkemesinden gelen  BAĞ-KUR ve SSK lı vatandaşların maaşları ile ilgili hamle vatandaşı sevindirdi. 2000 yılından önceki emeklilere maaşlarında zam yapılmasıyla 2000 yılından sonra ki emekli maaşlarına da zam konusu gündeme geldi. Uygulamaya geçilecek talep doğrultusunda emekli vatandaşlara 50 ile 355 TL arasında değişen bir zam yapılacak. 5 milyon emeklinin intibak yasası ile emekli maaşlarının yeniden hesaplanacak. Memur emeklisi olan vatandaşın memur vatandaş ile arasında olan maaş farkı Memur-Sen tarafından gündeme getirilerek talepte bulunuldu. İntibak zammı yasası gündeme geldi. Eğer gündeme gelen İntibak zammı yasası istenildiği gibi dikkate alınır ve onaylanır ise emekli vatandaşın yüzü tekrar gülecektir. Emekli ve memur kesim arasında ki maaş farkı kapatılmasa da arada ki fark oldukça azalacak. Taraflar arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılarak eşitlik sağlanacak.