Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-10-2019 18:19

Emeklilere zam müjdesi

SSK ve Bağ-Kur emeklileri düşük maaşlardan ve yıllardır neredeyse 0 değerinde yapılan zamlara tepki gösteriyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri; memur ve memur emeklilerine uygulanan toplu sözleşme ile yapılacak zamların belirlenmesini istiyorlar. Talebin onaylanması durumunda emeklilerin maaşları eşitlenecek.

Emeklilere zam müjdesi

Emeklilerin gelirini artıracak yeni düzenlemeler gündeme geliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, özellikle ‘eşit zam’ formülünün hayata geçirilmesini bekliyor. Halen memur emeklilerinin zamları memurlarla birlikte toplu sözleşmede belirleniyor. 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise her yılın ocak ve temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNİN GELİRİ ARTACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, “Madem aynı çatı altındayız, ayrı zamlar olmamalı. Tüm emekliler için toplu sözleşme yapılmalı” çağrısı yapıyor. Emekliler, toplu sözleşmeyle zamların belirlenmesinin maaşlarda iyileştirme yolunu da açacağının altını çiziyor.

YÜZDE KAÇ ZAM ALACAKLARINI BİLECEKLER

Toplu sözleşmenin hayata geçirilmesi halinde, emekliler arasında farklı zam sistemleri son bulacak. Memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zammı bir arada belirlenecek. Düşük maaşlı olanlara iyileştirme de daha kolay olacak. Ayrıca zam oranı önceden bilinecek enflasyona bağlı olmayacak. Enflasyon oranı geçerse fark ödenecek.

Kaynak: Güneş