Güncel
Giriş Tarihi : 17-06-2022 13:04

En İyi Saç Ekimi Sonuçları İçin Neler Yapabilirsiniz?

Birçok erkek ve kadın için, başlarındaki hormonal saç dökülmesi, en hafif tabirle, istenmeyen duyguları beraberinde getirir. 

En İyi Saç Ekimi Sonuçları İçin Neler Yapabilirsiniz?

En iyi saç ekim merkezi tarafından yapılan işlem öncesinde hemen her aynada kendine bakarak daha fazla saç dökülmesine karşı gerçekten etkili bir şey yapma düşüncesi ortaya çıkar. Kafaları artık kel olanlar için, peruk takmak gibi çözümler söz konusu olmadığı için saç ekimi düşüncesi sızar.

Ama bazen aynada kendinize sürekli bakmak yerine doğru bir incelemeyle uygun bir sağlık tedarikçisine ulaşmak mümkün. Bir yıl gibi bir süreden sonra da kendinizi eski saçlarınız ile hayal edebilirsiniz. Bunu Pendik saç ekimi hizmetiyle sağlayan kliniklerden biri de en iyi saç ekim merkezi olmaya aday Meditürk Klinik. Saç Ekim Uzmanı Yeliz Damar saç dökülmesi için koruyucu ve cerrahi seçenekler konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Hormonal saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Hormonal saç dökülmesi eğilimi kalıtsaldır. Hem anne hem de baba tarafından miras alınabilir. Her iki ebeveynin de çok az saç dökülmesi veya hiç saç dökülmesi yaşamaması bile mümkündür. Bununla birlikte, iki saç modeli geninin etkileşimi ancak sonraki nesilde etkili olabilir ve bu durum da kalıtsal saç dökülmesini gösterir. Başın arkasındaki ve yanlarındaki saçlar asla hormonlara duyarlı değildir. Bundan yararlanırsınız çünkü bu hormonlara karşı duyarsızlığınızı nakil sırasında kaybetmezsiniz. Saç ekimi için özellikle uygun olmasını sağlayan hormona duyarsız saçın tam da bu özelliğidir. Ekimden sonra bu saçlar normal bir şekilde uzamaya devam edecek ve artık dökülmeyecektir.

Saç dökülmesinin başka nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin diğer hormonal olmayan nedenleri, genel olarak sağlıkla ve özellikle kafa derisi ile ilgilidir. Kötü beslenme veya acele bir yaşam tarzı saç dökülmesinin nedenleri olabilir. Saç derisinin mantar istilası veya bakteriyel hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Saç köklerinin akar istilası sonucu da saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç dökülmesinin kafa derisi yaralanmaları, yara izleri, otoimmün hastalıklar, kanser için kemoterapi veya radyasyon tedavisinin etkileri ve tiroid disfonksiyonu gibi çok sayıda başka nedeni vardır. Ayrıca bazı saç modellerinde olduğu gibi ilaç yan etkilerinden ve sürekli saç çekmeden de bahsetmek gerekir.

Saç ekimi ne zaman düşünülür?

Saç ekimi kalıcı saç derisi sağlar. Yenilenen saç dökülmesinden korkmanıza gerek yok. Saç ekimi, başın seyrek veya eksik saçı olan daha küçük ve daha büyük bölgeleri için uygundur. Ameliyatlar veya kazalardan sonra saç çizgisi, kaşlar, yara izleri veya yakın bölgedeki alanlar saç ekimi için uygundur.

Yüz germe, radyoterapi veya sezaryen sonrası kasık bölgesinde oluşan yara izi, nakil için uygundur. Düz veya çökük izler saç ekimine engel değildir.

Ekilen saçların gelişmesi için her zaman derinin altına ekilmesi gerekir. Kaşlar özel bir durumu temsil eder. Yerel kılların uzunluğuna bağlı olarak, bunun için hangi vücut kıllarının en uygun olduğunu kontrol etmek gerekir. Bu, bir nakilden önce dikkatlice tartışılmalıdır.

En iyi saç ekimi sonuçları için detaylı bir konsültasyon ve muayene neden bu kadar önemli?

Kaliteli saç ekimi sonuçları için bireyin istek ve beklentileri belirleyicidir. Kafa derisinin kapsamlı bir uzman muayenesi ve diğer hastalıkların dışlanması zorunludur. Yaş, düzenli kullanılan ilaçlar ve olası alerjiler de dikkate alınmalıdır. Ailedeki saç ve genetik durum önemli rol oynar.

Konsültasyonda hastanın aslında ne istediği ve koruyucu yöntemlerin durumu düzeltmeye uygun olup olmadığı da tekrar tartışılmalıdır. Muayene neredeyse her zaman kafa derisi ile sınırlıdır. Saç derisindeki kesin saç dağılımı analiz edilir, belirli bölgelerde saç büyümesinin ne kadar yoğun olduğu. Muayene ayrıca, özellikle başın yanları ve arkasındakiler olmak üzere, tek tek kılların kalitesiyle de ilgilidir. Saçın kalın veya ince, düz veya dalgalı olup olmadığı özellikle ilgi çekicidir. Saç rengi de rol oynar. Son olarak, kafa derisi hastalıkları ekarte etmek için kapsamlı bir şekilde incelenir.

Ancak o zaman bireysel bir tedavi planı hazırlanabilir. Bir saç ekimi yönteminin en iyi sonucu vermesinin beklenip beklenemeyeceği veya saç büyümesini teşvik edici preparatlar almanın daha mantıklı olup olmadığı belirlenir. Meditürk Kliniğinde Yeliz Damar ile güvenle iletişime geçebilirsiniz. Saç Ekimi Uzmanı olarak saç ekimi tedavisinde onlarca yıllık deneyime sahiptir. 

Planlı bir saç ekimi öncesi neler düzenlenmeli ve yapılmalıdır?

Ameliyattan önce bir kan testi gereklidir. Bazı durumlarda, özellikle yaşlı hastalarda ek bir EKG gereklidir. Bu muayeneler işlemden 2 haftadan çok daha uzun süre önce yapılmamalıdır. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar veya salisilik asit içeren müstahzarlar ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar almaktan ve aşırı narenciye tüketiminden kaçınılmalıdır. Meditürk Kliniğin ’den kan sulandırıcı maddeler hakkında bilgi formu edinebilirsiniz. Nakilden önceki gece alkol içilmemelidir. Ameliyat günü kahvaltı tercih edilir, ancak sadece kafeinsiz kahve içilmelidir.

Saç ekimi ağrılı mıdır?

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır ve bu nedenle ağrısızdır. Anestezi altında yapılan diş tedavisinde olduğu gibi cilt bölgesi hissizdir. Anestezi bozulduktan sonra bile şiddetli ağrı olmaz. Parmağınızı bıçakla kesmek gibi, daha donuk ve hafif yanma hissi gibidir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Önce saçlar yıkanır. Daha sonra ekim yapılacak alanlar işaretlenir. İşaretler isteklerinize göre yapılmaktadır. Gerileyen saç çizgisini ekerken, yeni saç çizgisinin alına ne kadar kavisli ve ne kadar derine ulaşması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Yeliz Damar, uzun yıllara dayanan tecrübesine dayanarak size optimal ve tatmin edici saç ekimi sonuçları elde edebilmeniz için tavsiyelerde bulunacaktır. Yüz şekli ve oranları dikkate alınmalı ve estetik için çok iyi bir göz gerektirmektedir.

İşaretleme daha sonra fotoğraflanır, böylece naklin sonucu öncesi/sonrası karşılaştırmasında netleşir. Görüntüler, muayene sonuçları ve diğer kayıtlar elbette tıbbi gizliliğe tabidir ve yazılı izniniz olmadan üçüncü şahıslara aktarılmayacaktır. Hangi ekim yönteminin kullanıldığına bağlı olarak, saç alınan bölgedeki saçlar kısa kesilir veya çok kısa tıraş edilir.

Şerit yöntemi (FUT saç ekimi) nedir?

Bu yöntem ile alınan saçların neredeyse tamamı kullanılabilir ve eklenebilir. Bu en "ekonomik" saç ekim yöntemidir. Başın arkasından veya yanından hormona bağımlı olmayan kılların kıl kökü birimleriyle dolu dar bir deri şeridi çıkarılır. Donör site tekrar bir araya dikilir. Meditürk Kliniğinin eski hastaları, kuaförlerinin bile iyileşen yara izini fark etmediğini bildirdi. Yara izi sadece 1 mm genişliğindedir. Saç kökü üniteleri bir büyüteç altında dikkatlice birbirinden ayrılır. Bir saç kökü ünitesinde kaç tane saç teli olduğu açıkça görülebilir. Genellikle 2 ila 4 saç vardır. Nadiren bir saç kökü ünitesinde (mikrogreft) sadece tek tek saçlar bulunur. 

Toplama yöntemi (FUE saç ekimi) nedir?

Bu yöntem için saçın alındığı saç derisi bölgesi temiz bir şekilde tıraş edilmelidir. Bu, saç ünitelerini çıkarmak için hazırlamak için küçük zımba silindirleri kullanır. Bu yöntem küçük, zar zor görülebilen yara izleri bırakır.