Güncel
Giriş Tarihi : 16-05-2021 09:00   Güncelleme : 16-05-2021 09:00

Enerji Tasarrufu için Hava Perdesi

​​​​​​​Bir mağaza, banka ya da restorana girdiğiniz zaman ilk olarak tavandan gelen kuvvetli bir hava ile karşılandığınızı hiç fark etmiş miydiniz?

Enerji Tasarrufu için Hava Perdesi

Yazın soğuk, kışın ise sıcak üfleyen bu güçlü hava, kapıların üzerine monte edilen hava perdesinden geliyor. Sistemin, kapının üzerine sadece size o güçlü havayı hissettirmek için yerleştirildiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hava perdeleri, ısıtılmış ya da soğutulmuş ve kapısı sürekli açık kalması gereken bir mekanın, dışarıdan gelebilecek soğuk ya da sıcak hava ile ısı değişikliğine uğramasını engelleyen sistemlerdir. 

Hava Perdelerinin Kullanım Amacı Nedir?

  • Dışarıdaki kötü kokular ve dumandan korunma: Dışarıdan mekanınıza gelebilecek egzoz, kanalizasyon kokusu, is ve duman gibi kötü kokulardan arındırılması gereken kapalı bir alanınız bulunuyorsa ve girişini her zaman açık tutmanız gerekiyorsa, bir hava perdesi tercih etmek en iyi seçeneğiniz olabilir.
  • Sinek, böcek, toz ve kirli havanın içeri sızması engelleme: Böcek, toz ve kirli havanın içeri sızmasını engelleyerek, daha sağlıklı ve rahat bir çalışma ortamı yaratmaya yardımcı olur. Elbette toz gibi zararlı maddeler bir kişinin giysisinde de mekana girebilir, ancak yine de bu hava üfleme cihazı bu tarz maddelere karşı iyi bir  savunma hattı sağlar.  
  • Mekan sıcaklığını koruma: İşletmenizin sıcaklığını korumanız gerekiyorsa ve yine her zaman açık olan bir girişe ihtiyacınız varsa, bir hava perdesi kullanmak en mantıklı seçenektir. Farklı sıcaklıktaki dış hava ile odanın sıcaklığını değiştirmesini engelleyen hava örtüsü görevi görür.
  • Erişim kolaylığı: Hava perdesi, bina içinde veya dışında kapalı bir kapı nedeniyle ulaşabilecek insan trafiğinin de önüne geçer. Nakliye ve alım istasyonlarından donduruculara, mutfaklara ve ana girişe kadar, döner veya sürgülü kapı ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Bu durum, özellikle yoğun trafik akışı olan büyük kuruluşlarda kapı girişlerine oluşabilecek yoğunluğun azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca böyle bir cihazı kullanabileceğiniz ortamlar sadece bir mekan yada işletmenin girişinden ibaret değildir .Bir üretim tesisinin konveyör bantlarını kurutmaya yardımcı olmak için de bu tür üfleyiciler tercih edilebilirler.

Elektrik Maliyetini Düşürüyor

Günümüzde artık çoğu AVM, hastane, mağaza, restoran gibi girişinde insan kalabalığının yüksek seviyede olduğu mekanlarda elektrik tüketimini azaltmak için yoğun olarak kullanılan hava perdeleri, hava transferini kontrol ederek bir ısıtma ve iklimlendirme sisteminden kaynaklanan maliyetleri de beraberinde düşürüyor. Ekipmanın kullanıldığı yapılarda elde edilen tasarruf, elektrik faturalarına da yansıyor. Enerji tasarrufunun nasıl gerçekleştiğini net şekilde anlayabilmemiz için önce hava perdesinin nasıl çalıştığına beraber göz atalım. Genellikle yapıların girişine yerleştirilen hava perdesi; klima, ayaklı klima ve benzeri cihazlarla soğutulmuş veya ısıtılmış havanın aşağıya doğru yönlendirilmesi ile birlikte akışın sağlanması şeklinde işlev görüyor. Kapıların üzerine ve bazen de dikey olarak yanlarına yerleştirilen hava perdesi, kışın soğuk havanın, yazın ise sıcak havanın ve bunun yanı sıra toz, duman, sinek ve böceklerin de mekana girmesini engelliyor. Bir diğer yandan ise soğuk depo ve odalarda sıklıkla tercih edilen sistemler, malzeme giriş çıkışı sırasında yaşanan büyük enerji kaybını da beraberinde önlüyor.  

Hava Perdesi Almadan Önce Bunlara Dikkat Edin

Kullanım amacına göre ısıtıcılı veya ısıtıcısız modelleri ile devridaim veya sirkülasyonsuz modelleri bulunan hava perdesi modellerinden doğru tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor:

  • Montaj edileceği yer: Ekipmanın üzerine veya yanına monte edileceği kapının genişliği, yüksekliği, tavan ile arasındaki mesafe tercih etmeniz gereken modelin boyutlarını etkileyecektir.
  • Kullanım amacı: Ekipmanın yerleştirileceği mekanın müşteri ya da malzeme girişi mi yoksa konveyör geçişi mi olduğu oldukça önemlidir. Çünkü bu bilgiler hava perdesinin üfleme hızını ve ısıtıcı kapasitesini belirlemenize yardımcı olacak.  
  • Isıtma tipi: Mekanda kullanılan ısıtma tipi de seçiminiz için oldukça önemli. Doğal gaz, multi klima, kanal tipi klima ya da sıcak su veya elektrik gibi enerji kaynaklarından en ekonomik olanı seçmeniz, enerji tasarrufunda işinizi kolaylaştıracaktır. 

İşletmeniz veya tesisinizde kullanılmak üzere tercih edeceğiniz ideal hava perdesi modelleri için Fujiplus'daki seçeneklere göz atabilirsiniz. Ergonomik tasarım standardına sahip, uzaktan kumanda ile kontrol edilen, ısıtıcılı ya da ısıtıcısız seçenekleri ve sessiz çalışma özelliği ile ofis kullanımına uygun hava perdesi modelleri Fujiplus'da sizi bekliyor.