Spor
Giriş Tarihi : 15-10-2020 21:52   Güncelleme : 15-10-2020 21:52

Ertuğrul Sağlam: Takım oyunu şampiyon yapar

Teknik direktör Ertuğrul Sağlam, "Bizim gerçeğimiz takım oyunu, mücadele, oyun disiplini, onun üzerine bireysel yeteneği de ekleyebiliyorsak o zaman bu iş tadından yenmiyor. Sadece bireysel belki bir gün size maç kazandırıyor ama yarı yolda bırakıyor ondan sonrası gelmiyor. Bireysel oyun size maç kazandırır ama takım oyunu da sizi şampiyon yapar" dedi.

Ertuğrul Sağlam: Takım oyunu şampiyon yapar

 Yılport Samsunspor teknik direktörü Ertuğrul Sağlam, bireysel oyundan ziyade takım oyununu benimsediklerini söyledi. Kırmızı beyazlı ekibin başarılı teknik adamı, "Bireysel oyun bizim insanımıza hoş geliyor. Sahanın herhangi bir bölgesinde bir oyuncu, iki oyuncuyu geçti, üçüncüyü de geçti tribünler hemen ayaklanıyor. Ondan sonra o topu kaptırsın kaptırmasın önemli değil. Ya da bir futbolcu birine bacak arası attığı zaman tribünler coşuyor. Sahanın neresinde olursa olsun ne türlü bir mücadele içerisinde olursa olsun bir oyuncu röveşata yaptığı zaman o top nereye giderse gitsin alkışlanır. Bizim futbol kültürümüzde bu var" dedi. 

İSTANBULSPOR'U ANALİZ EDİYORUZ

'Günümüz futbolu maalesef bireysel oyunu yani takım oyunundan uzak anlayışı kabul etmiyor' diyerek sözlerini sürdüren Sağlam, "Biz 10 gündür İstanbulspor’u analiz ediyoruz. İyi bir kalecileri var ve futbolcu gibi oyunu yönlendirebiliyor. Yani top rakibe geçtiği zaman bir kişi fazla oynuyor. Biz de zaman zaman Nurullah ile bunu iyi yapıyoruz. Artık rakipler bir kişi fazla oynuyor. Dolayısıyla artık bir tane oyuncunun takım oyunundan uzak kalması hele hele iki tanesinin takım oyunundan uzak kalması felaket. Bireysel yetenekler tabii ki önemli ama bireysel yetenekleri ben hep kaymağa benzetirim. Ama takım oyununu da mücadeleyi de ekmek kadayıfına benzetirim" diye konuştu. 

BİREYSEL OYUN GÖZE HOŞ GELİYOR

Sağlam sözlerini şöyle sürdürdü; O yüzden bizim gerçeğimiz takım oyunu, mücadele, oyun disiplini, onun üzerine bireysel yeteneği de ekleyebiliyorsak o zaman bu iş tadından yenmiyor. Sadece bireysel belki bir gün size maç kazandırıyor ama yarı yolda bırakıyor ondan sonrası gelmiyor. Bireysel oyun size maç kazandırır ama takım oyunu da sizi şampiyon yapar. O yüzden biz bütün oyuncularımıza açık bir şekilde anlatmaya çalıştık ve uygulatmaya da çalışıyoruz. Bunun meyvelerini almanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte de inşallah bunu uygulamaya çalışacağız.