Advert
Advert
Advert

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, dün aniden fenalaşarak, hastaneye kaldırılan, ilk müdahalesinin ardından Ankara'ya sevk edilen eski bakanlardan Hasan Celal Güzel (73), tedaviye alındığı hastanede yaşamını yitirdi.

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti
Advert

Pamukkale ilçesi, Karahayıt Mahallesi'ndeki bir otele fizik tedavi için giden eski bakan Hasan Celal Güzel, dün saat 10.00 sıralarında, aniden fenalaştı. Güzel, ambulansla Denizli'deki özel hastaneye kaldırıldı. Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir nakil beklediği bildirilen Güzel, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Doktorlar, durumu ağır olan Güzel'in hava ambulansıyla Ankara'daki bir hastaneye sevkine karar verdi. Hastaneden ambulansla 11. Komando Tugay Komutanlığı'na götürülen Hasan Celal Güzel, buraya indirilen ambulans helikopterle alınıp, dün öğle saatlerinde, Ankara Güven Hastanesi'ne getirildi. Burada tedaviye alınan Güzel, sabah saatlerinde, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. 

38 yaşındayken Türkiye'nin en genç Başbakanlık Müsteşarı olan, 24 Ocak 1980 kararlarında önemli rol oynayan Hasan Celal Güzel, Anavatan Partisi Gaziantep Milletvekilliği, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı ve son olarak Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Eski bakan Hasan Celal Güzel'in yaşamını yitirdiği Güven Hastanesi'nden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bilinen karaciğer yetmezliği, diyaliz gerektiren kronik böbrek yetmezliği ve ileri evre kalp yetmezliği tanıları olan Sayın Hasan Celal Güzel, genel durum bozukluğu ve derin anemi nedeniyle 18 Mart 2018 günü 19.03'te hastanemize kabul edilmiştir. İlk değerlendirme sonucunda septik şok tablosunda olduğu saptanan hasta Genel Yoğun Bakım Ünitesi'ne alınarak, antibiyotik tedavisi ve diğer destek tedavisi başlanmıştır. Ağır akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle entübe edilerek izlenmiştir. Uygulanan yoğun tedaviye yanıt vermemiş ve sabah 05.45'te kardiyak arrest tablosu gelişmiştir. Kardiyopulmoner resusitasyona cevap vermemiş ve saat  06.15'te eksitus kabul edilmiştir.

Cenaze namazı yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenecek Devlet Töreni'nin ardından Hacı Bayram Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacaktır. Merhum, Gölbaşı Mezarlığı'nda defnedilecektir."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: DİK DURUŞUNU HER ZAMAN SERGİLERDİ

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel’in vefatının ardından çok sayıda ziyaretçi Güven Hastanesi’ne gelerek ailesine başsağlığı dileğinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, eski Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ve eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, hastaneye gelerek Hasan Celal Güzel'in ailesine taziye ziyaretinde bulundu. hastane çıkışında açıklamada bulunan eski Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Hasan Celal Güzel ile Mülkiye'den sınıf arkadaşı olduklarını belirterek dürüst bir insan olduğunu ve bu ülkeye çok hizmet ettiğinİ söyledi.

Aileye taziye ziyaretinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, şunları söyledi:

"Hasan Celal Güzel beyin ailesini ziyaret ettik. Hasan Celal Güzel'i ailecek uzun zamandır tanıyoruz. Kendisinin bu memlekete yaptığı hizmetleri her zaman saygı ve şükranla yad edeceğiz. Özellikle 28 Şubat sürecinde sergilediği o dik duruşunu da hiçbir zaman unutmayacağız. O zaman kendisinin duruşmalarına katılırdım. O zor şartlarda bile görüşünden, düşüncelerinden hiç taviz vermezdi. Dik duruşunu her zaman sergilerdi. Uzun zamandır rahatsızlığı vardı, ona rağmen dergisini çıkarmak için toplantılar, konferanslar düzenlemek için gece gündüz çalışan bir büyüğümüzdü. Bizi de sık sık ziyaret ederdi. En son dergisi için benden de bir yazı istemişti. Onu hazırlıyorduk. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun."

Hastane önünde aile adına açıklama yapan eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da, şöyle konuştu:

"Bugün vefat etmiş olan Hasan Celal Güzel kardeşim, benim aşağı yukarı 50 yıllık yarım asırlık bir arkadaşımdı. Can kardeşim, dostum. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne birlikte girdik, o günden beri dostluğumuz devam etti. İnşallah mekanı cennet olur. Bir gün önce Denizli'de bulunurken ağırlaşmış ve Sağlık Bakanlığı ambulans uçağı ile Ankara'ya getirildi. Zaten devamlı Güven Hastanesi'nde tedavi görürdü. Hastaneye geldiği zaman doktorlar durumun kritik olduğunu söylediler. Bağırsaklarda bir tıkanma olduğunu söylediler. O tıkanmayı açmaya uğraşırken bu defa kalp problemi ve ömrü yetmedi, sabaha karşı da vefat etti. Ben sabah 6'dan beri buradayım. Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun. Yarın 11.00'de Mecliste tören yapılacak. Allah'tan rahmet diliyorum, geride bıraktıklarına sabır diliyorum.”Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de 5.5 büyüklüğünde deprem
Denizli'de 5.5 büyüklüğünde deprem
CHP heyeti Yeni Zelanda’da
CHP heyeti Yeni Zelanda’da