Siyaset
Giriş Tarihi : 29-11-2020 21:20   Güncelleme : 29-11-2020 21:20

EYT mağdurlarına bütçeden kötü haber!

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bütçede kendilerine yönelik yeni bir karar alınmasını dört gözle bekliyordu. Ancak EYT mağdurlarına bütçeden olumsuz bir haber geldi.

EYT mağdurlarına bütçeden kötü haber!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda EYT mağdurları için oylanan teklif olumsuz sonuçlandı. 

3 VEKİLDEN EYT ÖNERGESİ

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda emeklilikte yaşa takılanlar için Abdüllatif Şener, Kamil Okyay Sındır ve Bülent Kuşoğlu bir teklif sundu. Sunulan teklifte özetle, ""Prim ödeme gün sayısını doldurup yaş haddi nedeniyle emekli aylığı bağlanmasına hak kazanamamış olanlara Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacakları başvuruya istinaden Kurumca emekli aylığı bağlanır” denildi. 

Önergenin gerekçesi ise "Prim ödeme gün sayısını doldurup yaş haddi nedeniyle emekli aylığı bağlanmasına hak kazanamamış olanların emekliliklerinin bir an önce sağlanması için bu önerge verilmektedir" şeklinde açıklandı. 

İşte önerge:

Görüşülmekte olan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 4'üncü maddesine bağlı (E) işaretli cetvele aşağıdaki sıranın eklenmesini arz ve teklif ederiz.

"Prim ödeme gün sayısını doldurup yaş haddi nedeniyle emekli aylığı bağlanmasına hak kazanamamış olanlara Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacakları başvuruya istinaden Kurumca emekli aylığı bağlanır”

REDDEDİLDİ

Cevdet Yılmaz'ın başkanlığını yaptığı komisyonda önerge oylandı. İşte önergenin oylandığı anlar:

"Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önerge kabul edilmemiştir"

Kaynak: Kamu Bülteni