Güncel
Giriş Tarihi : 18-12-2019 13:04

Faizsiz Ev Almanın Yolları Nelerdir?

Faiz, ülkemizde en sorun yaratan konulardan biridir. Kimileri inanışları gereği kimileri ise ek masraf ödememek için faizden uzak kalmak istemektedir.

Faizsiz Ev Almanın Yolları Nelerdir?

Bu bağlamda faizsiz ev almanın yolları gündeme gelmektedir. Yakın geçmişe kadar herhangi bir faiz ödemesi yapmadan ev satın alabilmek için birikim şartının yerine getirilmesi lazımdır. Konut alımları için yapılması gereken birikimler ise uzun yıllar almaktadır. Hatta pek çok birey konut alımlarını emekliliklerine bile erteleyebilmektedir. Fakat bahsedilen düzen artık farklı şekillerde bozulabilmektedir. Siz de faizsiz peşinatsız ev alabilirsiniz. Bunun için kredi çekmek yerine tasarrufa dayalı sistemleri tercih etmelisiniz.

Tasarrufa Dayalı Sistemlerle Faizsiz Ev Alımı

Peşinatsız ev almak için oluşturulan tasarrufa dayalı olan sistemlerin ortaya çıkmasından sonra kira öder gibi ev almak mümkün hale gelmiştir. Tasarrufa dayalı olan sistemlerin ülkemizde kısa süre içerisinde popüler hale geldiği de görülmektedir. Bu durumun ana nedeni sistemin Türk halkı tarafından zaten biliniyor olmasıdır. Özellikle köylerde uzun yıllardan beri devam eden bir imece sistemi bulunmaktadır. Bu sistem gereğince herhangi bir eksik köy halkı tarafından toplanılarak giderilmektedir. Ya da kadınların altın günlerinde her hafta ya da her ay ev sahibine altın götürmeleri tasarrufa dayalı konut alma sistemlerine benzemektedir. Konut alımlarında farklı olan şey grup sayılarının daha fazla olmasından ibarettir.

Tasarrufa Dayalı Sistemler Nasıl Çalışır?

Bireylerin tasarrufa dayalı faizsiz sistemlerden ev almak için atmaları gerekli olan adımlar bir hayli kısadır. Öncelikle bu alanda hizmet veren çok kaliteli firmalarda alternatif kampanyalar bulunmaktadır. Kişiler birikimleri olsun olmasın kampanya seçimleri ile ev alımı için ilk adımı yapabilmektedir. Konut ve konut miktarı konusunda anlaşma sağlanması halinde sıra aylık ödemelere gelmektedir. Firmalar, ödemeler sırasında katılımcılarının bütçelerini zorlamamak konusunda hassas davranmaktadır. Böylelikle kişiler maddi durumlarına göre aylık ödemelerle bir gruba kayıt yaptırabilmektedir. Gruplar aylık olarak havuzda biriktirdikleri paralarla katılımcılarından birine konut almaktadır. Grupta hangi ay kimin konut alacağı ise kura çekilerek belirlenmektedir. Kuralar noter huzurunda çekildiği için adilane oldukları da garantilenmektedir.