Kültür&Sanat
Giriş Tarihi : 26-01-2020 11:18

FARKLI DÜNYALAR “3’Ü 1 ARADA” SENFONİK KONSERİ İLE BİR ARAYA GELDİ!

Farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerde ve bambaşka zamanlarda yaşamış 3 bestecinin müzikleri “3’Ü 1 ARADA” senfonik konseri ile SAMDOB sahnesinde bir araya geldi.

FARKLI DÜNYALAR  “3’Ü 1 ARADA” SENFONİK KONSERİ  İLE BİR ARAYA GELDİ!

Konser bir önceki akşam meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Avusturyalı klasik müzik bestecisi Joseph Haydn, Amerikalı besteci ve piyanist George Gershwin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği değerli besteci Hasan Niyazi Tura’nın eserleri “3’ü 1 Arada” senfonik konseri ile 25 Ocak 2020 Cumartesi akşamı sanatseverler ile buluştu. Elazığ’da merkez üssü Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle konser 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Orkestranın yönetimini, 2014 yılında Dünya Prömiyeri Samsun Devlet Opera ve Balesi sahnesinde gerçekleştirilen Hekimoğlu Operası’nın bestecisi, Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi Tolga Taviş’in üstlendiği konserde; Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi, Piyanist Gökhan Aybulus solist sanatçı olarak yer aldı. Konserin başkemancısı Ankara Devlet Opera ve Balesi Başkemancısı Deniz Aydın.

Tek bölümden oluşan konserde; senfoni türündeki eserleriyle tanınan J. Haydn’ın “No. 86, Re Majör Senfonisi”, solo piyano ve caz orkestrası için bestelenmiş, en popüler Amerikan konser eserlerinden birisi olmuş G. Gershwin’in “Rhapsody in Blue” eseri ve Anadolu’nun müzik temalarını eserlerinde başarıyla işleyen Hasan Niyazi Tura’nın “Türk Dansları” eseri Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde seslendirildi.