24 EKİM 2019 Perşembe 07:37
Siyaset
Giriş Tarihi : 11-07-2019 16:16

Feyzioğlu: Türkiye düşmanları yargı reformunu çıkarmamızı istemiyor

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, hukuk reformunun ilk paketinin çıkarılması için TBMM'nin 3 gün daha çalıştırılması gerektiğini söyledi. Hukuk reformunun temmuzda kanunlaşmasını dilediklerini belirten Feyzioğlu, "Biz de uyumayalım. Gecemizi gündüzümüze katalım. Tatile 3 gün geç çıkın. Sayın Cumhurbaşkanı'nın sözü havada kalmasın, milletin beklentisi boşa çıkmasın. Ekime bu işi bırakmayalım" dedi. 

Feyzioğlu: Türkiye düşmanları yargı reformunu çıkarmamızı istemiyor

TBB Başkanı Feyzioğlu, Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele katıldı. Panel öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Feyzioğlu, hukuk reformuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin şahlanmasının önünde hiçbir engel bulunmadığını belirten Feyzioğlu, "Bugün Türkiye'nin gündeminde çok önemli bir yargı, çok önemli bir hukuk reformu vardır. Türkiye'nin şahlanmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Türk milletinin potansiyelinin yüzde 100'ünün kullanılması, hiç kimsenin kendisini dışlanmış hissetmemesi için 82 milyonu adalet paydasında erişilebilir, güven veren adalet çizgisinde buluşturmamız gerekmektedir. Yargı reformunun ilk paketi hazırdır. Bunun temmuz ayı içinde kanunlaşmasını diliyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da milletimize taahhüdü olmuştur. Dolayısıyla TBMM'nin, devletimizin Cumhurbaşkanı'nın sözünü havada bırakmamasını diliyoruz; çünkü halkımız, bu konuda haklı beklentiye girmiştir" diye konuştu. 

'KÜÇÜK KONULARA İNDİRMEK İSTEYENLER, İYİ NİYETLİ DEĞİL'

Adalet Bakanlığı'nın ilgili kurumlarınca yazılan yargı reformu paketiyle ilgili konuşan TBB Başkanı Feyzioğlu, "Ben 25 yılı bilerek, söylüyorum. Daha önce bu çapta, çoğulcu, katılımcı çalışma yürütülmemişti. Adalet Bakanlığı'mıza hepimizi işin içine katarak, gerçek anlamda katkı sunmamızı sağlayarak, böyle bir çalışmayı yürüttükleri için teşekkür ediyorum. Seçim bitti, Türkiye seçim ortamından çıkmak zorunda. Dağ gibi birikmiş sorunlarımız var. Bunların çözümünde yargı reformu, anahtar özelliği taşıyacaktır. Erzurum'da, herhalde benzetmeyi yerinde görürsünüz, kısrak düşünün; yarışmaya şahlanmaya hazır. Ülkenin buna binip şahlanması lazım. Herkes bunu bekliyor. Bunu sadece ceza indirimi, sadece pasaport gibi basit ve küçük konulara indirmek isteyenler, iyi niyetli değil" dedi. 

'TÜRKİYE DÜŞMANLARI, YARGI REFORMUNU ÇIKARMAMIZI İSTEMİYOR'

Yargı reformu konusunda, yurt dışında Türkiye aleyhinde yayınlar yapıldığını belirten Feyzioğlu, şunları kaydetti: 

"Hepsinde şunu söylüyorlar. 'Türkiye Cumhuriyeti; yargı reformunu yapmakta samimi değildir, ciddi değildir. Çünkü Türkiye zaten bir diktatörlüktür dolayısıyla güvenilmez, tehlikeli devlettir'. Biz de buradan, Erzurum'dan, milli iradenin 100 sene önce şahlandığı güzel şehirden tüm dünyaya sesleniyoruz. Hukuk devleti inşasında sağlam demokrasiyi, çok sağlam temellere oturtma iddiasında olmayan bir devlet, 1,5 sene boyunca binlerce kişiyi katarak, neden yargı reformu yapmak için uğraşsın ki? Böyle şey olur mu? Burada böyle samimi düşünce, ifade ve irade vardır. Türkiye düşmanlarına bu samimiyeti ve iradeyi sorgulama fırsatını TBMM'nin vermemesi lazımdır. Türkiye düşmanları, yargı reformunu çıkarmamızı istemiyor. Türkiye'yi diktatörlük olarak gösterip, senaryolarını rahatlıkla uygulayacakları alan oluşmasını istiyorlar. Bizim dünya kamuoyuna Türkiye'nin hukuk devletini, demokrasisini güçlendirmekte samimi olduğuna inandırmamızın tek yolu, vatandaşımıza hukuk güvenliğini eksiksiz vermektir. Düşünce özgürlüğünü güvence altına alacak, eleştiriyi güvence altına alacak, Yargıtay'ımızın içtihat üretmesini sağlayacak, keyfi tutuklamaları önleyecek, 'kes- yapıştır' kararların önüne geçecek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'nin ilke kararlarını hakimlerin terfisinde en önemli ölçü haline getirerek, kanunlarda yazan özgürlüğe dair hükümlere geçerlik tanıyacak bu düzenlemeyi hayata geçirme zorunluğumuz var. Kendi insanımız için buna zorunluyuz, senaryoları geçersiz kılmak için buna zorunluyuz."

'BU İŞİ EKİME BIRAKMAYALIM'

Yargı reformu için TBMM'nin 3 gün daha fazla çalıştırılması çağrısında bulunan TBB Başkanı Feyzioğlu, "Baro başkanlarımızla birlikte TBMM'ye sesleniyorum. Gelin, 3 gün daha çalışın. Hep birlikte çalışalım, biz de uyumayalım, gecemizi gündüzümüze katalım. Tatile 3 gün geç çıkın. Sayın Cumhurbaşkanı'nın sözü havada kalmasın, milletin beklentisi boşa çıkmasın. Ekim ayına bu işi bırakmayalım, ilk paketi. Bu işi çıkaralım. Türkiye'nin başarısız olmasını bekleyenleri hep birlikte mahcup edelim" diye konuştu. 

TBB Başkanı Feyzioğlu, daha sonra öğretim üyesi Dr. Zekeriya Türkmen, Prof. Dr. Esin Dayı, Barolar Birliği Başkan Yardımcısı avukat Hüseyin Özbek ile Prof. Dr. Yavuz Aslan'ın konuşmacı olduğu '100'üncü Yılında Erzurum Kongresi Paneli'ne katıldı. 

'MUSTAFA KEMAL'İ YENİDEN KEŞFEDİYORUZ'

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, '100'üncü Yılında Erzurum Kongresi Paneli'nin açılışında yaptığı konuşmada, kongrenin önemini vurguladı. Bugünün, sadece protokol toplantısı, zorunluluk anması olmaması gerektiğini belirten Feyzioğlu, "Bugün aslında geleceğimiz için çok ihtiyaç duyduğumuz milli hissi, bilinci canlandırabileceğimiz bir haftadır. Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yılını kutluyoruz. Milli iradenin Erzurum'dan tüm Anadolu'yu güneş gibi aydınlattığının 100'üncü yılını kutluyoruz. Biz Samsun'un, Amasya'nın, Erzurum'un ve Sivas'ın 100'üncü yılında Mustafa Kemal'i yeniden keşfediyoruz. Milli iradeyle neleri başardığını gözümüzle görerek, kalbimizle hissederek, keşfediyoruz" dedi. 

Konuşmasında, Kazım Karabekir'i de rahmetle andığını dile getiren Feyzioğlu, "Bir milletin geleceği, dünya tarihi, paşanın bir cümlesiyle yön değiştirdi. Kazım Karabekir Paşa'nın 'Emrindeyiz paşam' diyerek, Mustafa Kemal'e tabi olduğunu açıklaması, sadece Türk milletinin tarihini değil emperyalistlerin sömürdüğü tüm milletlerin geleceğini belirlemiştir. Büyük eniştem Kazım Karabekir Paşa'yı rahmetle anıyorum" diye konuştu.

'ADALET SİSTEMİNİ GELİŞTİRMEYE İHTİYAÇ VAR'

Yargı reformuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Feyzioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti devletinin büyüklüğünü şuramızda hissediyoruz. Bu devleti ilelebet payidar kılmanın yolu da 'Adalet mülkün temeli' cümlesinden geçer. Bu cümledeki mülkün, 'mal, mülk' anlamında değil devlet anlamına geldiğini bilen kişileriz. Oradaki mülk devlettir, vatandır. Bunun altında yatan ana fikir ise bir devlet adalet dağıtamıyorsa, millet devletin adaletine güvenmiyorsa o devletin geleceği sıkıntılıdır. Devletimizin çağdaş uygarlık seviyesini yakalayıp, üzerine çıkması, sonsuza kadar yaşaması için 82 milyon vatandaşımızı eşit ve özgür şekilde şefkatle kucaklayan adalet sistemini geliştirmeye ihtiyacımız vardır. Sıkıntılarımız vardır. Ne birilerinin gösterdiği gibi umutsuzluk boyutundadır ne de dikensiz gül bahçesindeyiz. Ama umutsuz olmak, en büyük felakettir. Umudumuzun zorlandığı yerde tarihinden gelen, maneviyatından gelen inancımız, umudumuz olur; yola kararlılıkla devam ederiz. Her zaman başardık, yine başarırız" dedi. 

'İLK PAKET İÇİN EN KISA SÜRE TEMMUZ OLMALI'

'Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin önemine değinen Feyzioğlu, "Kuşkusuz olağanüstü bir dönemin sonrasında, anayasamızda ihtiyaç duyacağımız revizyonları ortak akılla hep birlikte yapacağız. Kavga etmeden, birbirimize tepeden bakmadan, büyüklük taslamadan, parmak sallamadan bu çerçevede artık hakimlerimizin bağımsızlık ve tarafsızlığını anayasal anlamda güvenceye kavuşturmak adına, Hakimler Savcılar Kurulu oluşumunu tartışmaya ama dediğim gibi yapıcı şekilde başlamak lazımdır. Hukukçunun eğitimini ve liyakatini ölçme- değerlendirmesini en iyi şekilde yapmak zorundayız. 'Yargı Reformu Strateji Belgesi' bugün Türkiye'nin gündeminde. Bu belge, işte bu anlayış tarzının ürünüdür. İçinde HSK yapısına dair bir şey yoktur. Hukukçunun yetiştirilmesi, ölçülmesi, değerlendirilmesi, hakimlerin kararlarını özgür bir şekilde verme noktasında çok önemli cümleler hedefler konmuştur" diye konuştu.

TBB Başkanı Feyzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Türkiye Cumhuriyeti devletimizi bir diktatörlük olarak göstermek isteyenlere inat bu belge çoğulcu, katılımcı demokrasimizi ve hukuk devletimizi sağlamlaştırmaya olan inancımızın bir imzasıdır. Bu belgeyi hiç kimsenin küçük görmeye, değersizleştirmeye veya 'Nasılsa olmaz' diye görmezden gelinmesini sağlamaya hakkı yoktur. Sayın Cumhurbaşkanı, Türk milletinin huzurunda, belgenin en kısa sürede kanunlaşmaya başlayacağını söylemişti. Bu en kısa süre ilk paket açısından temmuz ayı olmalıdır. Çünkü hain FETÖ ve hain PKK güdümlü yayınları incelediğinizde tüm dünyada Türkiye'nin yargı reformuna niyetli olmadığı kurgusu işlenmektedir. Bu şer odaklarına malzeme vermemek adına, ağızlarını kapatmak ve milletimizin haklı beklentisini teslim etmek adına TBMM, Sayın Cumhurbaşkanı'nın sözünü ekime kadar havada bırakmaya hakkı olmadığı kanaatindeyim. Türkiye üzerinde yaratılmak istenen kötü algının kırılması, bu belgenin ilk paketinin kanunlaşmasına bağlıdır."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA