Güncel
Giriş Tarihi : 22-09-2020 18:04   Güncelleme : 22-09-2020 18:04

Galeri Yetki Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

Araç satışı yapanların 2020 yılı itibari ile galeri yetki belgesi alması gerekmektedir.

Galeri Yetki Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

Öncelikle yıl içerisinde 2'den fazla araç satışı yapanlar yani 3'üncü kez araba satanlar, bu belgeye sahip olmadıkları ve araç satışından haksız kazanç elde ettiklerinden dolayı, vergiye tabii tutularak, ayrıca ceza almaktadır. Bu nedenle araç satışı yapanlar alacakları bu belge ile yasalara uygun olarak satış yapabilirler. Galericilerin alması zorunlu olan bu belge, 13 Ağustos itibari ile son buldu. Bundan sonraki süreçte ise yeni iş kurulumu yapıldığı gibi, belge almak için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Galericilerin Yetki Belgesi Almaları Zorunludur

Galeri işletenlerin mecburi olarak artık bu belgeye sahip olmaları ve buna göre araç satışı ya da araç satın almaları gerekmektedir. Ancak bu belgenin alınması için yazılı sınava ve mülakata girerek başarılı olmanız gerekmektedir. Belgeyi ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alabilirsiniz. Galericilerin vergi levhalarının olması belgeyi almak için yeterliyken, levha üzerinde araç alım satım işinin yapıldığı belirtilmelidir. Özel şirketler üzerinden de Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yetkilendirmesi üzerine belgenizi bu şirketlerden de alabilirsiniz.

Zorunlu olarak alınması gereken bu belge sayesinde, sadece yetkili kurumlar araç alımı ve satımı yapmaya başlayacak. Bu sayede yapılan kaçak satışların da önüne geçilmiş olacak. Buna göre yıl içerisinde 3 araç satan kişi takibe alınarak, araç alım satımını neden yaptığı tespit edilecek.

Galeri Yetki Belgesi Şartları

Galeri yetki belgesi almak için gerekli tüm şartlar hakkında Gürses Gazetesi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Özellikle yazılı ve sözlü mülakat hakkında tüm detaylara yer veren haberlerinden faydalanarak, işlemleri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Galeri yetki belgesi sayesinde, sadece siz işletme olarak bu işi yapacağınız için, bu belgeyi almak galeri işi yapanların avantajına olmaktadır. Belgenin fiyatı ise 700 ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Galericilerin yetkilendirilmiş kurum aracılığı ile belgelerini almaları gerekmektedir. Şuan için ilk başvuru süreci bitmiş olmakla birlikte, yetki belgesi almadıysanız eğer, şartlara aşağıdan ulaşarak, nasıl işlemler yapılacağını ve başvurunuzu nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Detaylı bilgi için ; Gürsesgazetesi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.