Güncel
Giriş Tarihi : 14-02-2019 16:33   Güncelleme : 14-02-2019 16:33

Galip Öztürk'ün avukatından o iddialara cevap

Samsunlu iş adamı Galip Öztürk'ün avukatı Özaltındere, Öztürk hakkında piyasa dolandırıcılığı tedbiri alındığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı

Galip Öztürk'ün avukatından o iddialara cevap

Samsunlu iş adamı Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk hakkında hesaplarının dondurulduğu ve piyasa dolandırıcılığı tedbiri alındığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Evren Topaloğlu Özaltındere, bu iddiaların doğru olmadığını söyledi.

HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR
Avukat Özaltındere, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
"Basında müvekkilim hakkında yer alan bir takım yanlış haberler ile ilgili olarak açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Müvekkilim ile ilgili bir takım basın organları tarafından Sayın Galip Öztürk'ün “Hesaplarının Dondurulduğu” ve hakkında “Piyasa dolandırıcılığı tedbiri” alındığı yönünde haberler yapılmıştır. Ancak bu haberler ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır.  

DONDURULMUŞ BİR HESAP YOK
Şöyle ki; bir takım basın organlarınca kullanılan başlıkta yer alan Hesapları Donduruldu” ifadesi doğru değildir. Zira dondurulmuş bir hesap yoktur. SPK’nın aldığı kararda Galip Öztürk’ün mülkiyetinde bulunan ALBRK hisse paylarının 6 ay boyunca Borsa’da satışa konu edilmemesi belirtilmektedir. Yani Sayın Öztürk hakkında SPK; Borsa’dan yasal koşullar çerçevesinde alıp sattığı Albaraka Türk hisselerinin, olağandışı fiyat ve miktar hareketi tespit edildiği şüphesiyle satımını 6 ay süreyle durdurmuştur.  Herhangi bir hesap blokesi ya da dondurma işlemi söz konusu değildir.  

HUKİKİ SÜREÇ BAŞLADI
Yine bir takım basın organlarınca ifade edilen “Galip Öztürk’e piyasa dolandırıcılığı tedbiri” şeklindeki başlıklar gelişmelerin açıklanmasını tam olarak karşılamamakta ve okuyanları yanlış bilgilendirmektedir.  Şöyle ki; SPK’nın tedbir kararında 6362 sayılı SPK’nin 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı işlemlerinde uygulanacak tedbirler tebliği kapsamında, tedbir kararı alınmışsa da, tebliğde ifade edildiği gibi bir piyasa dolandırıcılığı varlığını gösteren durum söz konusu değildir. Sadece makul şüpheden yola çıkılarak verilmiş bir tedbir kararı vardır. SPK, bu maddeye istinaden soruşturma açmış ve soruşturmanın selameti açısından tedbir maksatlı bu işlemi uygulama kararı almıştır. Haberdeki ifade okunduğunda sanki somut bir piyasa dolandırıcılığı yapıldığı algısı oluşmaktadır. Oysa böyle bir durum söz konusu değildir. Zaten bu konuya ilişkin hukuki süreç başlatılmış ve devam ettirilecektir. Bizler SPK’nın ve yargının verdiği ve vereceği her karara elbette saygılıyız ve bu istikamette,  katılmamakla birlikte SPK’nın almış olduğu bu kararın önümüzdeki süreçte düzeltileceğinden hiçbir kuşkumuz yoktur.  Gurubumuz bütün ticari faaliyetlerini yasalar çerçevesinde sürdürmektedir. Bu işlem,  üçüncü şahıslar ve kurumlarla olan ilişkilerimizi hiçbir şekilde etkilememektedir. Haberde yer alan bu önemli maddi hatalara ilişkin açıklamalarımızı haberciliğin evrensel kuralı olan muhataba söz hakkı tanınması çerçevesinde beyan eder; konuyu titizlikle takip ettiğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."