25 HAZİRAN 2019 Salı 13:09
Güncel
Giriş Tarihi : 21-12-2018 16:30   Güncelleme : 21-12-2018 20:18

Görme engelli çocuk, kendilerine özel yola park eden araca çarptı

ORDU'nun Fatsa ilçesinde görme engelli bir çocuğun, görme engelliler için yapılan yola park edilen bir araca başını çarptığı ana ait görüntü, sosyal medyada büyük tepki çekerken, Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şube Başkanı Selma Gülseren, vatandaşlar ve sürücülerden daha duyarlı olmalarını istedi.

Görme engelli çocuk, kendilerine özel yola park eden araca çarptı

Fatsa'da bir vatandaş tarafından cep telefonuyla kaydedilen görüntüde, görme engelli bir çocuk kaldırım üzerinde görme engelliler için yapılan yoldan yürüyüyor. Ancak kaldırım üzerine park edilen bir araca başını çarpıyor. Sosyal medyada yayınlanan görüntü, üzerine binlerce takipçi aracı sürücüsüne tepki yağdırırken, Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şube Başkanı Selma Gülseren bu tür vakaları Türkiye'nin her yerinde gördüklerini, zabıtanın kaldırım işgaline yönelik cezai işlem uygulamasına rağmen, yine de bildik görüntülerle karşılaştıklarını söyledi.

Özellikle araç sürücülerinden ve kaldırım işgali yapan esnaftan daha duyarlı davranmalarını isteyen Gülseren, "İnsanlarımız bu konuda çok duyarsız. Kaldırım işgalleri çok muzdarip olduğumuz durum. Tüm Türkiye'de bunu görüyoruz. İnsanlarımızdan duyarlılık bekliyoruz, bu konuya çok önem vermeleri gerekir. İnsanlar, esnaf kaldırımları işgal ediyor. Bunlara dikkat etmemiz lazım" dedi. 

Görme engelli Deniz Uzun da, vatandaşların daha duyarlı olmaları gerektiğini vurguladı. Uzun, "Ben sıfır görme engelliyim. Ordu'da gerçekten engelliler olarak zor durumlar yaşıyoruz. İnsanlarımız empati yapmıyorlar. Görme engelli ve tekerlekli engellilerimize karşı daha duyarlılık bekliyoruz" diye konuştu.

'YAYA KALDIRIMINA ARAÇ PARK ETMESİNLER'

Ordu'nun Fatsa ilçesinde, görme engelliler için yapılan sarı kabartmalı yürüyüş yoluna park edilen araca başını çarptığı görüntüleriyle gündeme gelen görme engelli çocuğun, Murat Yeniyıldız (14) olduğu ortaya çıktı. Fatsa'ya bağlı Sakarya Mahallesi'nde ailesi ile birlikte oturan Yeniyıldız, yaya kaldırımına park edilen araçlar nedeniyle yürümede zorluk çektiklerini anlattı. Yeniyıldız, "O gün sarı çizgide yürüyordum. Bir anda araca başımı çarptım. Bu tür araç parkları ile çok karşılaşıyorum. Lütfen, yaya kaldırımına araç park etmesinler" dedi.

Anne Emine Yeniyıldız ise olayı 'mizansen' olarak değerlendirenler olduğunu belirterek, bunun doğru olmadığını söyledi. Otomobilin yola park edildiğini dile getiren Yeniyıldız, "Oğlumla birlikte yürüyorduk. Çizgi takibi yürüyüşü yapıyorduk. Oğlum kendisi yürümeye çalışırken bir anda önündeki aracı fark edemedi. Başını otomobile çarptı. Bir komşumuzda görüntülemiş, sosyal medyada paylaşmış. Bu durumlarla sık sık karşılaşıyoruz. Park edilen araçlar nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Sürücülerin daha dikkatli ve duyarlı olmalarını istiyoruz. Bunlar maalesef her zaman oluyor" diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA