Güncel
Giriş Tarihi : 26-04-2022 11:39

Güzel ve Genç Görünümün Sırrı: Botoks

Güzel ve Genç Görünümün Sırrı: Botoks

Botoks ve H100 aşısı günümüzde uygulanan en etkili medikal estetik prosedürlerdendir. Uzman.Dr Şafak Göktaş Botoks cilt kırışıklıklarının giderilmesinde üstlendiği önemli rol dolayısıyla son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Yaş alma nedeniyle derinin bağ dokusu ve kolajen yapısı zaman içinde bozulabilir. Derinin üst yapısında ortaya çıkan kırışıklıklar temelde mimik kaslarının aşırı bir şekilde kullanımından kaynaklanan çizgilenmeler ve kırılmalardır. Bu bozulmaların etkisiyle zaman içinde çok daha belirgin bir hal alırlar. Yüz bölgesinde kırışıklar oluşmasının en önemli nedenleri arasında güneş ışınlarının zararlı etkileri, yaş alma, yetersiz cilt bakımı, yorgunluk, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı yer alır.

Botoks Ne İşe Yarar?

Clotridium Botulinum bakterisinden elde edilen Botulinum toksininin enjeksiyonu yoluyla gerçekleştirilen medikal estetik prosedür botoks olarak adlandırılır. Botoks enjeksiyonu, uygulama bölgesinde bulunan sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleme görevini üstlenir. Sinirler ve sinirlerin bağlantısı bulunan organlar arasındaki elektriksel iletim bu sayede geçici olmak kaydıyla durdurulur. Sinir iletiminin durması sonucunda sinirlerle bağlantılı organların işlevi azaltılabildiği gibi geçici olarak tamamen durdurulması da söz konusu olabilir. Diğer yandan botoks yalnızca enjekte edildiği bölgede etkili olup sistemik kaslara etki etmesi söz konusu değildir.

Lokal anestezi altında yapılan botoks enjeksiyonunda hedef mimik kaslarının hareketlerinin azaltılmasıysa enjeksiyon mimik kaslarının içine yapılır. Toz halinde bulunan Botulinum toksini serum fizyolojikle seyreltildikten sonra küçük dozlarla enjeksiyon tamamlanır.

Botoks Kalıcı mı?

Botoks geçici sonuçlar sağlayan bir prosedürdür. Enjeksiyonun etkisi genellikle 3.günden itibaren görülmeye başlanır. 7 ila 10.günde de en üst seviyeye ulaşır. Bunun yanı sıra botoks enjeksiyonunun kalıcılık süresi herkeste aynı değildir. Birçok etkene bağlı olarak kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak ise 4 ila 6 ay arası kalıcılığını koruduğu söylenebilir. Eğer kişi yüz kaslarını çok sık ve yoğun bir şekilde kullanıyorsa botoks enjeksiyonunun daha sık tekrarlanmasına gereksinim duyulur.

Botoks enjeksiyonunun etkisini kaybetmesi sonucunda enjeksiyonun yenilenmesi mümkündür. Kas yapısı ve metabolizma hızı farklı olduğu için kişi botoks enjeksiyonunun hangi aralıklarla tekrarlanması gerektiği değişebilir. Bununla birlikte tekrarlayan enjeksiyonların botoksun kalıcılık süresini artıracağı unutulmamalıdır.

Botoks Hakkında Merak Edilenler

Botoks enjeksiyonu uygulanacak olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri “Botoks acıtır mı” dır. Botoks enjeksiyonu yapılmadan önce uygulama bölgesine lokal anestezik etkili krem sürülerek bölgeyi uyuşturması beklenir. Bu sayede enjeksiyon sırasında acı ya da ağrı hissi oluşmaz. Son derece konforlu bir işlem olan botoks enjeksiyonu sırasında ağrı ve acı duyarlılığı yüksek olan kişiler iğnenin batırılması sırasında hafif bir karıncalanma ya da batma hissi fark edebilmektedirler.

Botoks enjeksiyonu hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara, nöromüsküler hastalığı olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon ya da uçuk gibi cilt sorunları olanlara yapılamaz.

Botoks enjeksiyonu mutlaka yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip doktorlar tarafından uygun koşullarda ve uygun tekniklerle gerçekleştirilmelidir. Ayrıca uygulama sırasında kullanılan doz miktarı da son derece önemlidir. Aksi takdirde yüzde ifade kaybı ve diğer istenmeyen yan etkilerle karşı karşıya kalınabilir. Bilinçsiz ya da hatalı bir şekilde gerçekleştirilen botoks enjeksiyonu şaşılık dahil olmak üzere birçok farklı soruna neden olabilir. Bu nedenle uygulamanın yapılacağı bölge ve kullanılacak doz miktarı titizlikle belirlenmelidir.

Botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra uygulama bölgesinde geçici bir ağrı, ödem ve hafif morarma görülmesi söz konusu olabilir. Bu yan etkiler genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bu süre içerisinde ihtiyaç halinde bölgenin rahatlaması için nazik bir şekilde buz kompresi uygulanabilir.

Uygulamadan sonra bazı kişilerde genellikle 24 saat içinde ortadan kalkan hafif bir baş ağrısı görülebilir. Gerekli hallerde basit ağrı kesicilerin kullanılması etkili bir çözüm olabilir. Botoks enjeksiyonunu izleyen ilk birkaç gün boyunca bölgede hafif bir uyuşukluk hissi görülebilir. Bu botoks enjeksiyonunun neden olduğu bir his değişimi olarak da nitelendirilebilmektedir.

Botoks Uygulama Alanları Nelerdir?

Botoks enjeksiyonu alın bölgesinde yatay bir şekilde ortaya çıkarak estetik görünümü bozan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra gülmeye bağlı olarak göz çevresinde alt alta sıralanan ve kaz ayakları olarak da isimlendirilen çizgilerin giderilmesi noktasında da botoks enjeksiyonundan yararlanılabilir. Firavun çizgileri olarak adlandırılan ve kaşların arasında ortaya çıkan çizgiler kişinin yüzünde sert bir ifade oluşmasına yol açabilir. Bu çizgilerin kaş arasına uygulanması için botoks enjeksiyonu ile giderilmesi ve yüzde oldukça yuvarlak bir ifadeye sahip olunması mümkündür. Dudakların üzerinde ortaya çıkan çizgilerin yok edilmesi ve çene ucu üzerinde meydana gelen kırışıklıkları giderilmesi amacıyla botoks enjeksiyonu kullanılabilir.

Mimik yapmayı sağlayan kaslar insan anatomisi dolayısıyla üzerlerinde deriye bağlıdırlar. Asetil kolin kasların kasların hareketini sağlamakta olup sinir uçlarından kaslara geçerek sıklıkla tekrarlanan mimik hareketlerine ve kasların bağlı olduğu derilerde çizgilere ve kırışıklara sebep olabilir.